Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z apletem, a następnie przeanalizuj zmiany położenia wykresu funkcji, będącej proporcjonalnością prostą w zależności od wartości współczynnika a.

R14uRGnjkhd0Y
Na aplecie przedstawiono układ współrzędnych z poziomą osią X od minus dwóch do dwunastu, oraz z pionową osią Y od minus jeden do dziesięciu. Na płaszczyźnie wyrysowuje się wykres funkcji, w zależności od zadanego parametru a, którego wartość, możemy konfigurować za pomocą suwaka w przedziale od 0 do dziesięciu. Przykład pierwszy. Dla parametru a równego 0, wykres funkcji opisuje równanie y=0x. Wykres stanowi półprostą, pokrywającą się z osią X. Półprosta biegnie od punktu 0;0 do plus nieskończoności. Przykład drugi. Dla parametru a równego 1.2, wykres funkcji opisuje równanie y=1.2x. Wykres biegnie od niezamalowanego punktu 0;0, przez punkt o współrzędnych 5;6 do plus nieskończoności. Przykład trzeci. Dla parametru a równego 5, wykres funkcji opisuje równanie y=5x. Wykres biegnie od niezamalowanego punktu 0;0, przez punkt o współrzędnych 1;5 do plus nieskończoności.
Polecenie 2

Wiadomo, że do wykresu funkcji, będącej proporcjonalnością prostą, określonej wzorem fx=a·x należy punkt o współrzędnych 4,12.

Wyznaczymy wartość współczynnika a, a następnie naszkicujemy wykres tej funkcji.