Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj, jak zmienia się wartość funkcji sinus dla ustalonego kąta przy zmianie promienia wodzącego punktu B na drugim ramieniu kąta.

RVTGY1tReaZt9
W aplecie przedstawiony jest układ współrzędnych z poziomą osią X od minus czterech do czterech oraz pionową osią Y od minus trzech do czterech. Na płaszczyźnie zaznaczony jest punkt o współrzędnych zero zero oraz punkt o współrzędnych 4 0. Punkty te wyznaczają odcinek o długości 4, leżący na osi X. Na płaszczyźnie zaznaczony jest również punkt M, którego położeniem można manipulować w taki sposób, aby zmieniać wartość kąta między obydwoma odcinkami: odcinkiem leżącym na osi X oraz odcinkiem O M. W lewym górnym rogu wyświetla się przeliczona wartość sinusa dla wybranego przez użytkownika kąta. Zachodzi tu prawidłowość: Dla kątów w pierwszej ćwiartce, czyli od zera do dziewięćdziesięciu stopni sinus kąta rośnie od zera do 1 wraz ze wzrostem wartości kąta. W drugiej ćwiartce, czyli dla kątów od dziewięćdziesięciu do stu osiemdziesięciu stopni, wartość funkcji sinus maleje od 1 do zera wraz ze wzrostem wartości kąta. W trzeciej ćwiartce dla kątów od stu osiemdziesięciu do dwustu siedemdziesięciu stopni wartość funkcji sinus wraz ze wzrostem wartości kąta maleje od zera do minus 1. W czwartej ćwiartce dla kątów od dwustu siedemdziesięciu do trzystu sześćdziesięciu stopni wartość funkcji sinus rośnie od minus 1 do zera wraz ze wzrostem wartości kąta.
Polecenie 2

Wypełnij tabelę, korzystając z apletu. Pamiętaj, że obliczone w ten sposób wartości funkcji sinus są zwykle przybliżone.

RhbvTx1HVlnUZ
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.

Podaj przybliżoną wartość z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku dla sinusa następujących kątów: 15, 100, 261, 301.

Rq3RR0J2yVmxH
(Uzupełnij).