Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zredaguj definicje wyrazów artystarzemieślnik. Co łączy te dwa pojęcia, a co je różni?

R1E8ZSXlcvM7x
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Obejrzyj grafikę interaktywną, a następnie oceń, czy fresk Michała Anioła realizuje topos deus artifex, czy topos deus faber. Sformułuj dwa argumenty na potwierdzenie swojego wyboru.

Zapoznaj się z opisami grafiki interaktywnej, a następnie oceń, czy fresk Michała Anioła realizuje topos deus artifex czy topos deus faber. Sformułuj dwa argumenty na potwierdzenie swojego wyboru.

R1TLHmRgud2Rh
Argument 1 (Uzupełnij) Argument 2 (Uzupełnij).
R1YwVIel0FWqM1
Obraz przedstawia szesnastowieczny fresk Stworzenie Adama, autorstwa Michała Anioła. Opis: 1. Fresk Michała Anioła należy do najsłynniejszych dzieł renesansu. Znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Stworzenie Adama jest jedną z kilku scen inspirowanych  Księgą Rodzaju , składających się na opowieść o akcie stworzenia. Renesansowy mistrz ukazał m.in. Oddzielenie światła od ciemności, Stworzenie planet, Oddzielenie wód od lądów. Fresk Stworzenie Adama jest wyrazem antropocentryzmu epoki – przekonania, że człowiek zajmuje szczególne miejsce w świecie. 2. W centralnym punkcie malowidła wyeksponowano dłonie: człowieka i jego Stwórcy. Gest Boga obrazuje jego zdolności kreacyjne. Zbliżające się do siebie ręce są natomiast wyrazem bliskości Adama i Boga. 3. Postać Boga jest dynamiczna. Zwracają uwagę rozwiane włosy i szaty, cała postać unosi się przy tym w powietrzu. Ruch symbolizuje życie i potencjał twórczy. Istotna jest również muskularna sylwetka Stwórcy – obrazuje ona jego siłę, potęgę i ogrom możliwości. 4. Bóg ma siwe włosy, brodę, zmarszczki – symbole doświadczenia, majestatu i wiedzy. Kontrast z młodą twarzą Adama wyraźnie odwołuje się do obrazu Boga Ojca, który troszczy się o swoje dzieci. 5. Postacie Adama i Boga są podobnej wielkości i budowy – człowiek został stworzony na boskie podobieństwo. Czyni go to najdoskonalszą istotą na Ziemi.
Michał Anioł,  Stworzenie Adama , ok. 1508–1512, fresk w Kaplicy Sykstyńskiej
Źródło: domena publiczna.