Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Znajdujesz się na targu. Zastanów się, w jakich produktach możesz znaleźć estry. Wskaż je.

Znajdujesz się na targu. Zastanów się, w jakich produktach możesz znaleźć estry. Zapoznaj się z opisem grafiki.

RqQfvxiPlXipt1
Ilustracja główna przedstawia stragan z warzywami i owocami. Opisano: 1. Pigwa: ester kwasu nonanowego i etanolu. Na ilustracji jest wzór strukturalny: atom węgla łączy się po lewej stronie z grupą C 8 H 17 , na górze wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, po prawej stronie z kolejnym atomem tlenu. Ten z kolei po prawej stronie łączy się z grupą C 2 H 5 ., 2. Banan: octan pentylu (etanian pentylu). Na ilustracji jest wzór strukturalny: atom węgla łączy się po lewej stronie z grupą metylową, na górze wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, po prawej stronie z kolejnym atomem tlenu. Ten z kolei po prawej stronie łączy się z grupą C 5 H 11 ., 3. Ananas: maślan etylu (butanian etylu). Na ilustracji jest wzór strukturalny: atom węgla łączy się po lewej stronie z grupą C 3 H 7 , na górze wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, po prawej stronie z kolejnym atomem tlenu. Ten z kolei po prawej stronie łączy się z grupą C 2 H 5 ., 4. Pomarańcza: mrówczan decylu (metanian decylu). Na ilustracji jest wzór strukturalny: atom węgla łączy się po lewej stronie z atomem wodoru, na górze wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, po prawej stronie z kolejnym atomem tlenu. Ten z kolei po prawej stronie łączy się z grupą C 10 H 21 ., 5. Gruszka: octan izobutylu. Na ilustracji jest wzór strukturalny: łańcuch główny jest krótki, tworzy zygzak. Łączy się u góry wiązaniem podwójnym z atomem tlenu. Kolejny atom tlenu jest częścią łańcucha głównego., 6. Cytryna: mrówczan etylu. Na ilustracji jest wzór strukturalny: łańcuch główny jest krótki, tworzy zygzak. Zbudowany jest między innymi z atomu wodoru, dwóch atomów tlenu oraz z grupy metylowej, która jest na końcu łańcucha po prawej stronie., 7. Brzoskwinia: octan etylu. Na ilustracji jest wzór strukturalny: łańcuch główny jest krótki, tworzy zygzak. Łączy się u góry wiązaniem podwójnym z atomem tlenu. Kolejny atom tlenu jest częścią łańcucha głównego.
Grafika interaktywna pt. „Stragan”
Źródło: McMurry J., Chemia organiczna, wyd. 3, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, ISBN 83-01-14406-8, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
Polecenie 2

Czy, Twoim zdaniem, tłuszcze występujące w produktach codziennego użytku są estrami? Zapoznaj się z treścią grafiki, która przedstawia przygotowanie posiłku, a dowiesz się więcej na temat estrów występujących w mięsie i tłuszczach zwierzęcych.

Czy, Twoim zdaniem, tłuszcze występujące w produktach codziennego użytku są estrami? Zapoznaj się z opisem grafiki, która przedstawia przygotowanie posiłku, a dowiesz się więcej na temat estrów występujących w mięsie i tłuszczach zwierzęcych.

R1PI8aJhtz2jV1
Ilustracja przedstawia kawałek surowego mięsa leżący na drewnianej desce kuchennej. Na mięsie leży papryczka, rozmaryn. Mięso posypane jest przyprawami. Obok leżą pomidory i ząbki czosnku. Opisano 1. Lipidy złożone Lipidy złożone zawierają w cząsteczce oprócz kwasów tłuszczowych i alkoholi (glicerolu lub sfingozyny) kwas fosforowy, cholinę, etanoloaminę, sacharydy (np.galaktozę) i inne., 2. Fosfolipidy Estry glicerolu, wyższych kwasów tłuszczowych i reszty kwasu fosforowego., 3. Tłuszcze właściwe - estry kwasów tłuszczowych z glicerolem. Estry kwasów tłuszczowych z glicerolem.
Grafika interaktywna pt. „Estry występujące w mięsie i tłuszczu”
Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
Polecenie 3

1

Poniższa galeria przedstawia kwiaty i zioła używane w kosmetykach ze względu na zawartość estrów. Postaraj się je zapamiętać, a następnie rozwiąż zadania.

Poniższa Zapoznaj się z opisem galerii przedstawiającej kwiaty i zioła używane w kosmetykach ze względu na zawartość estrów. Postaraj się je zapamiętać, a następnie rozwiąż zadania.

Rs8H7tlAhMuVS1
Galeria roślin i estrów. Jaśmin - Mrówczan benzylu (metanian benzylu) Mięta - Benzoesan etylu Lawenda - Octan linalilu
Galeria zdjęć pt. „Rośliny a estry”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., McMurry J., Chemia organiczna, wyd. 3, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, ISBN 83-01-14406-8, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
RkHvwsPHmsTtJ1
Ćwiczenie 1
Podaj wzory sumaryczne: benzoesanu etylu, mrówczanu benzylu i mrówczanu pentylu.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1
REV89gqWVscNT
(Uzupełnij).
Ćwiczenie 2

Podaj, z jakiego kwasu oraz alkoholu powstał przedstawiony poniżej ester.

Podaj, z jakiego kwasu oraz alkoholu powstał opisany ester.

R1TQeh90n3oQm
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1UPup6qu5L3o
Odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je w wyznaczonym polu.
R1ZgqN55jFMzi
(Uzupełnij).
R1dqwkYwXMmYi
Ćwiczenie 3
Wskaż związek, który w podanej reakcji jest estrem: tłuszcz /olej dodać trzy cząsteczki wodorotlenku sodu strzałka w prawo trzy cząsteczki soli sodowej dodać glicerol. Możliwe odpowiedzi: 1. tłuszcz/olej, 2. wodorotlenek sodu, 3. sól sodowa, 4. glicerol.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.