Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Prawo Archimedesa – przykłady zastosowania

Polecenie 1

Prawo Archimedesa ma wiele zastosowań w życiu codziennym i w przyrodzie. Grafika zawiera 5 przykładów. Obejrzyj grafikę i zastanów się, jak należałoby uzupełnić brakujące informacje dotyczące zachowania balonu i barki w opisanych przykładach. Zapamiętaj, że w przedstawionych tu sytuacjach - w warunkach równowagi - siła ciężkości jest równa co do wartości sile wyporu.

R1AAsMaf9xOFX
Grafika interaktywna przedstawia w oparciu o zdjęcia kilka przykładów zastosowania prawa Archimedesa. Zdjęcie pierwsze przedstawia korek od butelki, który pływa częściowo zanurzony w wodzie. Sytuację tę zaprezentowano w szklanej misce wypełnionej wodą, do której wrzucono korek od butelki. Korek pływa po wodzie częściowo zanurzony, bo jego gęstość jest mniejsza od gęstości wody. Kolejne zdjęcie przedstawia niewielki balon meteorologiczny wypełniony wodorem. To średniej wielkości biały balon wypełniony gazem lżejszym od powietrza (najczęściej helem), rodzaj sondy meteorologicznej. Do wypełniania balonu stosuje się czasem wodór, gdyż jest łatwiejszy do uzyskania, a więc tańszy od helu. Jednak wodór jest gazem bardzo niebezpiecznym, łatwopalnym i wybuchowym. Balon wypełniony powietrzem nie wzniesie się do góry, ponieważ jego ciężar jest większy od siły wyporu, ale wypełniony wodorem wzlatuje. Kolejne zdjęcie przedstawia górę lodową. Ważnym parametrem charakteryzującym góry lodowe jest zanurzenie. Stosunek objętości części góry lodowej znajdującej się nad powierzchnią wody do objętości jej części zanurzonej wynosi ok. 1/9. Następne zdjęcie pokazuje mieszkalną barkę na rzece Missisipi. Najprościej mówiąc to pływający drewniany dom. Barka zmienia swoje zanurzenie, gdy zmienia się ciężar znajdującego się na niej ładunku. Zastanów się, w jaki sposób. Ostatnia ilustracja przedstawia schemat pustej wewnątrz metalowej boi, która pływa po wodzie częściowo zanurzona. Metalowa boja nie tonie, ponieważ jej ciężar równoważy siła wyporu.
1
Polecenie 2

Podaj więcej przykładów zastosowania prawa Archimedesa w życiu codziennym i w przyrodzie.

uzupełnij treść