Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Podaj różnicę między układem jednoskośnym a trójskośnym.

RCQ4kalBDPME4
(Uzupełnij).

Układ krystalograficzny minerału pozwala na zdefiniowanie jego wewnętrznej budowy. Wyróżnia się siedem podstawowych układów krystalograficznych minerałów: regularny, tetragonalny, heksagonalny, rombowy, trygonalny, jednoskośny i trójkośny.

RjtAcwWS2oi9d1
Grafika przedstawia układy krystalograficzne. Układ tetragonalny jest w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu. Układ regularny jest w kształcie sześcianu. Układ heksagonalny jest w kształcie prostopadłościanu o podstawie sześciokąta. Układ rombowy jest w kształcie prostopadłościanu o podstawie prostokąta. Układ trygonalny ma kształt przechylonego w prawo prostopadłościanu. Układ jednoskośny ma kształt przechylonego w lewo prostopadłościanu. Układ trójskośny ma kształt pochylonego do tyłu prostopadłościanu. 1. Układ regularny Układ, w którym wszystkie trzy osie są do siebie prostopadłe i mają jednakową długość.
a = b = c
α = β = γ = 90°
Zdjęcie przedstawia kryształ. Ma gładką powierzchnię posiadającą czteroboczne boki. Ma czarno czerwoną barwę.
Schemat przedstawia układ ośmiościanu. Posiada go na przykład magnetyt.
Schemat przedstawia układ galenitu. Składa się z ośmiokątów połączonych prostokątami. Układ ten posiada galena. 2. Układ tetragonalny Układ, w którym trzy osie są w stosunku do siebie prostopadłe, przy czym dwie z trzech mają taką samą długość.
a = b ≠ c
α = β = γ = 90°
Zdjęcie przedstawia minerał. Ma on kształt piramidy. Jego powierzchnia jest gładka. Posiada brązową barwę.
Schemat przedstawia wezuwian. Ma on prostokątne boki. Jego podstawy przypominają czubek piramidy.
Schemat przedstawia wulfenit. Jego boki składają się z wyciosanych jak trójkąty kawałków. 3. Układ heksagonalny Układ, w którym trzy z czterech osi leżą na jednej płaszczyźnie i są jednakowej długości, kąt między nimi wynosi 120°. Czwarta oś ma inną niż pozostałe długość i jest do nich prostopadła.
a = b = c ≠ d
α = β = γ = 120°
Zdjęcie przedstawia dwa kryształy. Pierwszy ma kształt ściętego prostopadłościanu a drugi sześciokąta. Mają gładką powierzchnię i zieloną barwę.
Schemat przedstawia nefalin. Jego boki mają kształt nieregularnych czworokątów, zwężają się ku górze.
Schemat przedstawia pirotyn. Przez środek przebiega pas, w tym miejscu jest najszerszy, zwęża się ku podstawom. 4. Układ rombowy Układ, w którym wszystkie trzy osie mają różne długości i dwie z nich są do siebie prostopadłe.
a ≠ b ≠ c
α = β = γ = 90°
Zdjęcie przedstawia kryształ. Ma proste boki, ścięte u góry. Ma gładką powierzchnię i zieloną barwę.
Schemat przedstawia siarkę. Ma boki o kształcie czworokątów. Same podstawy są prostokątne.
Schemat przedstawia hemimorfit. Składa się z pięciokątów. 5. Układ trygonalny Układ, w którym trzy z czterech osi leżą na jednej płaszczyźnie i mają jednakową długość. Czwarta oś ma inną niż pozostałe długość, jest do nich prostopadła.
a = b = c
α = β = γ ≠ 90°
Zdjęcie przedstawia kryształ. Ma on niemal okrągły kształt. Jest przezroczysty.
Schemat przedstawia hematyt. Składa się on z pięciokątów zbitych w niemal okrągły kształt.
Schemat przedstawia kwarc. Składa się z pięciokątów. Na łączeniach przebiegają drobniejsze elementy. 6. Układ jednoskośny Układ, w którym wszystkie trzy jednostki osiowe są różnej długości, dwa kąty między nimi wynoszą 90°.
a ≠ b ≠ c
α = γ = 90° β ≠ 90°
Zdjęcie przedstawia kryształy. Mają nieregularną budowę o ciemnej barwie.
Schemat przedstawia tytanit. Składa się z dużych płatów. Na łączeniach trzech znajdują się ścięcia.
Schemat przedstawia augit. Jego boki posiadają proste płaty natomiast góra jest ścięta w kształcie dachu. 7. Układ trójskośny Układ, w którym wszystkie trzy osie mają różną długość, a kąty pomiędzy nimi nie są kątami prostymi.
a ≠ b ≠ c
α ≠ β ≠ γ = 90°
Zdjęcie przedstawia kryształ. Ma nieregularny kształt. Posiada białą barwę.
Schemat przedstawia dysten. Jego boki są prostokątne a podstawy ośmiokątne.
Schemat przedstawia rodonit. Składa się z nieregularnych ścianek.
Układ krystalograficzny minerałów
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0. Fotografie: Wikimedia Commons.