Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑pink

Kwiatostany wierzchotkowe

Rozgałęziają się wieloosiowo. Kwiaty kwitną kolejno od środka, czyli od szczytu osi głównej do coraz dalszych odgałęzień bocznych.

W pobliżu kwiatów i kwiatostanów występują górne liście, zwane liśćmi przykwiatowymi lub przykwiatkami. Różnią się od niżej położonych liści odmienną budową i funkcją. W porównaniu z liśćmi właściwymi są często zredukowane do tworów wspierających. Liśćmi przykwiatowymi są: podsadki (wyrastają z tego samego węzła co kwiatostan), przysadki (wyrastają z tego samego węzła co kwiat) i podkwiatki (wyrastają na szypułkach kwiatowych).

bg‑gray2

Wierzchotka jednoramienna

1
bg‑gray2

Wierzchotka dwuramienna

R9XUImMczGBHb1
Schemat przedstawia budowę kwiatostanu o nazwie wierzchotka dwuramienna. Pod każdym kwiatem szczytowym znajdują się rozgałęzienia na dwa kwiaty boczne, układające się naprzeciwlegle. Tego typu kwiatostan posiada rogownica, lepnica i goździk. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest roślina o nazwie rogownica pospolita (Cerastium vulgatum) Jej liście przypominają liście koniczyny. Kwiaty rogownicy są białe, drobne, skupione po kilka u szczytu łodygi. Kwiat ma pięć charakterystycznych, wąskich płatków z głębokim wcięciem wzdłuż płatka. Na drugim zdjęciu widoczna jest roślina o nazwie lepnica (Silene L.) Jest to roślina o licznych, drobnych, unerwionych kwiatach w kształcie kulistych lampionów z długimi, cienkimi drobnymi płatkami na końcu zaokrąglonej części. Kwiaty skupione są kępkami.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., SB_Johnny, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Wierzchotka wieloramienna

Re4s9HFQHRECD1
Schemat przedstawia budowę kwiatostanu o nazwie wierzchotka wieloramienna lub wielopromienista. Budowa kwiatostanu zbliżona jest do wierzchotki dwuramiennej, jednak z tą różnicą, że pod kwiatem szczytowym wyrastają nie dwa rozgałęzienia, lecz kilka. Tego typu kwiatostan posiada wilczomlecz. Na zdjęciu widoczny jest wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.). Wilczomlecz sosnka ma kwiatostan w kształcie kuli. Na szypułkach wyrastających z głównej łodygi osadzone są gęsto żółte kwiaty o dwóch rozchylonych płatkach. W środku kwiatów widnieją nieproporcjonalnie duże pręciki.
Źródło: Richard Bartz, Munich Makro Freak, Wikimedia Commons, Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RBVXc5oUT04Lj
Wymień i scharakteryzuj poszczególne rodzaje kwiatostanu wierzchotkowego. (Uzupełnij).
R6XORgeazQDKs
Przeanalizuj opis grafiki interaktywnej i dokonaj krótkiego opisu rodzajów kwiatostanów wierzchotkowych. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
RpguRmuvUV3Bd
Wymień rodzaje odgałęzień wierzchotek jednoramiennych oraz podaj przykłady roślin z kwiatostanami o takiej budowie. (Uzupełnij).