Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Najpierw spróbuj samodzielnie rozwiązać zadanie, a następnie przeanalizuj sposób obliczenia szukanych liczb zapisany w infografice i porównaj ze swoim rozwiązaniem.

R8VHY83799Tex
Ilustracja interaktywna. Iloczyn trzech kolejnych liczb całkowitych jest równy 6. Jakie to liczby? Rozwiązanie. Oznaczymy trzy kolejne liczby całkowite jako: x, x+1, x+2. Z treści zadania wynika, że xx+1x+2=6. Otrzymaliśmy równanie wielomianowe stopnia trzeciego. Nie jest ono jednak zapisane w postaci iloczynowej. Doprowadzimy je najpierw do postaci uporządkowanej. W pierwszym kroku wymnożymy dwa nawiasy. xx2+2x+x+2=6 Dodajemy wyrazy podobne. xx2+3x+2=6 Następnie wymnażamy pierwszy czynnik i nawias. x3+3x2+2x=6, Jest to równanie wielomianowe zapisane w postaci sumy jednomianów. Rozwiązanie takiego równania wcale nie jest banalne., Aby móc zastosować metodę grupowania wyrazów, sztucznie dodamy i odejmiemy pewne wyrazy wielomianu tak, aby nowy wielomian był równy naszemu wielomianowi. Od obu stron odejmiemy też liczbę 6. x3-x2+4x2-4x+6x-6=0 Zastosujemy metodę grupowania wyrazów. W tym celu zapiszemy równanie w postaci równoważnej., x-1-4xx-1+6x-1=0, Wyłączymy sumę algebraiczną x-1 przed nawias., x-1x2-4x+6=0, Otrzymaliśmy postać iloczynowego równania wielomianowego. Iloczyn dwóch czynników jest równy zero jeżeli przynajmniej jeden z nich jest równy zero. Mamy więc: x-1=0 lub x2-4x+6=0. Z równania pierwszego wprost otrzymujemy, że x=1. Z drugiego równania obliczamy wyróżnik trójmianu kwadratowego. Δ=-42-4·6=16-24=-8<0, co oznacza brak rozwiązań. Mamy więc następujące liczby: x=1, x+1=2, x+2=3. Odpowiedź: Szukane liczby to 1, 2, 3.
Polecenie 2

Iloczyn trzech kolejnych liczb parzystych jest równy 48. Jakie to liczby?