Liczby
Życie codzienne w wieku jest zdominowane przez świat liczb. Używamy ich praktycznie codziennie, na przykład gdy zapisujemy datę, numer PESEL, kiedy płacimy rachunki, podajemy wynik meczu, lub pieczemy ciasto według przepisu.
Cyfry w naszym świecie są tak powszechne i oczywiste, że mogłoby się wydawać, iż istnieją od zawsze. Nic bardziej mylnego. Zapis cyfr, z których zbudowane są liczby, zmieniał się na przestrzeni dziejów i różnych kultur.
Już w bardzo dawnych czasach pojawił się problem zapisu liczb. Nie wystarczyła sama umiejętność liczenia, trzeba było prowadzić rejestry upolowanej zwierzyny, broni, wojowników, do czego niezbędne były zapisy liczbowe.
Cyfra to umowny znak służący do zapisywania liczb. Słowo cyfra pochodzi z języka arabskiego od słowa sifr, czyli zero. Obecnie używane cyfry nazywane arabskimi tak naprawdę są pochodzenia hinduskiego.
Cyfry używane współcześnie upowszechniły się dopiero w epoce nowożytnej.
Cyfry arabskie są to znaki: , , , , , , , , , .
Ciekawostką jest bardzo późne pojawienie się symbolu zera, dopiero około wieku n.e. Wynikało to z trudności uznania zera za liczbę. Liczbę wiązano z konkretną ilością na przykład bloków kamiennych do budowy piramid, natomiast zero oznaczało nic, brak przedmiotów.
System liczbowy indyjsko‑arabski nazywany jest układem dziesiątkowym pozycyjnym. System dziesiątkowy oznacza, że dziesięć jednostek niższego rzędu tworzy jedną jednostkę bezpośrednio wyższego rzędu, np. dziesięć jedności tworzy jedną dziesiątkę, dziesięć dziesiątek tworzy jedną setkę.
Pozycyjny system oznacza, że znaczenie cyfry jest zależne od pozycji, jaką zajmuje ona w liczbie.
Oto kilka nazw dużych liczb:
– milion
– miliard
– bilion
– biliard
– trylion
– tryliard
Liczby naturalne
Liczby naturalne to:
Najmniejszą liczbą naturalną jest zero.
W zbiorze liczb naturalnych nie ma liczby największej.
Oto kilka własności działań w zbiorze liczb naturalnych. Niech , , będą liczbami naturalnymi.
Dodawanie jest działaniem przemiennym, czyli .
Dodawanie jest działaniem łącznym, czyli .
Mnożenie jest działaniem przemiennym, czyli .
Mnożenie jest działaniem łącznym, czyli .
W zbiorze liczb naturalnych wykonalne są działania dodawania i mnożenia, tzn. wyniki tych działań są liczbami naturalnymi.
Dzielenie nie jest działaniem wykonalnym w zbiorze liczb naturalnych, ponieważ wynik dzielenia może nie być liczbą naturalną.
Odejmowanie nie jest działaniem wykonalnym w zbiorze liczb naturalnych, ponieważ wynik odejmowania może nie być liczbą naturalną.
Nie można wykonać dzielenia przez liczbę .
Liczba jest podzielna przez , ponieważ . Mówimy, że liczba jest dzielnikiem liczby .
Nie każdą liczbę naturalną możemy podzielić przez liczbę naturalną dodatnią bez reszty. Na przykład , reszta ponieważ i . Zatem liczba nie dzieli się przez liczbę bez reszty.
Liczba jest podzielna przez każdą liczbę naturalną z wyjątkiem .
Liczbę naturalną większą od nazywamy liczbą pierwszą, jeżeli jej jedynymi dzielnikami są liczby i . Liczby naturalne większe od , które nie są liczbami pierwszymi nazywamy liczbami złożonymi. Liczby i nie są ani liczbami pierwszymi, ani złożonymi.
Cechy podzielności:
Liczba jest podzielna przez , jeżeli jest podzielna przez i .
Liczba jest podzielna przez , jeżeli od liczby powstałej przez skreślenie trzech ostatnich cyfr odejmiemy liczbę skreśloną i otrzymana liczba jest podzielna przez .
Liczba jest podzielna przez , jeżeli jej trzy ostatnie cyfry tworzą liczbę podzielną przez lub są zerami.
Liczba jest podzielna przez , jeżeli w jej rzędzie jedności jest cyfra .
Największy wspólny dzielnik i najmniejsza wspólna wielokrotność
Największym wspólnym dzielnikiem dodatnich liczb naturalnych i (oznaczamy ) nazywamy największą liczbę naturalną, która jest jednocześnie dzielnikiem liczby i liczby .
Najmniejszą wspólną wielokrotnością liczb naturalnych dodatnich i (oznaczamy ) nazywamy najmniejszą liczbę naturalną dodatnią, która jest podzielna przez liczbę i liczbę .
Skorzystaj z algorytmu Euklidesa i oblicz liczb: , .
Poszukaj w dostępnych źródłach informacji o liczbach doskonałych.
Zapoznaj się z cechą podzielności liczb przez: , oraz .
Liczba jest podzielna przez , albo , jeśli różnica liczby złożonej z trzech ostatnich cyfr i liczby złożonej z pozostałych cyfr jest podzielna odpowiednio przez , albo .
Poszukaj w dostępnych źródłach informacji, na czym polega schemat wyznaczania liczb pierwszych nazywany sitem Eratostenesa. Wypisz wszystkie liczby pierwsze mniejsze od .
Poszukaj w dostępnych źródłach informacji, co to są liczby względnie pierwsze. Sprawdź, czy liczby i są względnie pierwsze.