Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą, a następnie wykonaj kolejne polecenia.

RdGJaYNMGWOTA1
Mapa ilustruje Sojusze Polski. Sojusz polsko - francuski z 21 lutego 1921 rok, Sojusz polsko- rumuński z 3 marca 1921 rok, Sojusz polsko – brytyjski z 25 sierpnia 1939 rok. Sojusze Niemieckie: układ niemiecko - sowiecki z 23 sierpnia 1939 rok, Pakt stalowy pomiędzy Niemcami a Włochami z 22 maja 1939 roku. Opisy sojuszy: Sojusz polsko-francuski. Polsko-francuski sojusz wojskowy został zawarty 21 lutego 1921 r. i przewidywał wspólne prowadzenie polityki zagranicznej, wszechstronną współpracę oraz pomoc w przypadku, gdyby jedna ze stron padła ofiarą agresji. Uzupełniająca go tajna konwencja wojskowa była skierowana przeciwko Niemcom i ZSRS. Sojusz polsko-rumuński. Układ zawarty 3 marca 1921 r. o wzajemnej pomocy na wypadek agresji sowieckiej. Sojusz polsko-brytyjski. Traktat sojuszniczy zawarty 25 sierpnia 1939 r. pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, składający się z ośmiu artykułów jawnych i czterech artykułów tajnych. Traktat zawierał gwarancje wzajemnej pomocy militarnej w przypadku agresji na jedną ze stron oraz niezawierania odrębnego rozejmu ani pokoju z agresorem. Tajny aneks precyzował, że chodzi wyłącznie o Niemcy. Sojusze Niemiec: Układ niemiecko-sowiecki. Niemiecko-sowiecki układ o nieagresji, podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy – Joachima von Ribbentropa i ZSRS – Wiaczesława Mołotowa, w którym obie strony zobowiązywały się wzajemnie do nieagresji oraz neutralności na wypadek wojny jednego z nich z państwem trzecim. Do paktu dołączono tajny protokół, który przewidywał podział stref wpływów w Europie Środkowowschodniej, uznawał Besarabię, Estonię, Finlandię, Łotwę oraz wschodnią Polskę za strefę wpływów sowieckich, a część Polski leżącą na zachód od linii rzek Narwi, Wisły i Sanu oraz Litwę – za strefę wpływów III Rzeszy. Pakt stalowy. Układ zawarty 22 maja 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a Włochami, wymierzony przeciw państwom zachodnim, w którym Włochy zobowiązały się popierać bez zastrzeżeń politykę Niemiec i w razie potrzeby przystąpić do wojny po ich stronie; Niemcy uznały basen Morza Śródziemnego za strefę wpływów włoskich.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Oceń wartość sojuszy polsko‑rumuńskiego i niemiecko‑włoskiego w obliczu zbliżającego się polsko‑niemieckiego konfliktu zbrojnego.

Rx8cISlij913P
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Przedstaw stosunki polsko‑litewskie i polsko‑czechosłowackie w dwudziestoleciu międzywojennym.

RyYcYosxitEpb
(Uzupełnij).