Wykonanie kontrola i naprawa oprzyrządowania odlewniczego
E‑BOOK
Spis treści
Oprzyrządowanie odlewniczeOprzyrządowanie odlewnicze
Modele odlewniczeModele odlewnicze
Materiały i metody stosowane do wykonania modeli odlewniczychMateriały i metody stosowane do wykonania modeli odlewniczych
Wykańczanie i kontrola modeli, form i rdzeniWykańczanie i kontrola modeli, form i rdzeni
Naprawa modeli i rdzennic
Słownik pojęćSłownik pojęć
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia
Naprawa modeli i rdzennic
Naprawa oprzyrządowania odlewniczego
Oprzyrządowanie odlewnicze po przepracowaniu określonej liczby cykli formowania (różnego dla drewna, metalu lub tworzyw sztucznych) podlega oględzinom. W przypadku zauważenia nadmiernego zużycia lub zniszczenia należy przeprowadzić niezbędną naprawę lub renowację.
Renowację możemy podzielić na trzy grupy:
Bieżącą – zaliczamy do niego szpachlowanie i nadlewanie uszkodzeń, pęknięć i wgnieceń.
Średnią – dodatkowo wymiana uszkodzonych elementów i części np. płytki do obijania i wyjmowania modeli, klamry zaciskowe, części odejmowane oraz malowanie.
Kapitalną – pełna wymiana uszkodzonych części wraz z korektą geometrii.
W przypadku zauważenia uszkodzenia rdzenia wykonanego wzornikiem, należy go naprawić pastą grafitową o składzie 80% grafitu, 20% glinki ogniotrwałej i wody w ilości umożliwiającej otrzymanie pasty, o konsystencji rzadkiego ciasta.
Sposoby oznaczenia na rysunkach modeli, rdzennic i formach odlewniczych
Na rysunku technicznym przedstawiono formę w postaci masy formierskiej. Masa jest pokazana jako prostokąt w którym znajdują się kreskowania wykonane przy użyciu ciągłych odchylonych od pionu prostych. Proste są względem siebie równoległe.
Na rysunku technicznym przedstawiono formę w postaci masy formierskiej przymodelowej. Masa formiarska przymodelowa jest pokazana jako prostokąt w którym znajdują się kreskowania wykonane przy użyciu ciągłych odchylonych od pionu prostych oraz protych przerywanych. Pomiędzy prostymi ciągłymi znajdują się proste przerywane. Wszystkie linie są względem siebie równoległe.
Na rysunku technicznym formy masę rdzeniową oznaczamy za pomocą kreskowania skrzyżowanymi liniami ciągłymi.
Na rysunku technicznym formy wkładka koksowa jest oznaczono za pomocą narysowania nieregularnych eliptycznych struktur przypominających uproszczone struktury wkładki koksowej.
Na rysunku technicznym widoczna jest forma z odpowietrzeniem. Odpowietrzenie formy oznaczone jest za pomocą narysowanych wcięć o kształcie cienkiego klina przechodzącego przez górną cześć formy. Kliny zbliżone są wyglądem do ostro zakończonych nakłóć w masie formierskiej.
Na rysunku technicznym formy zgarnięcie nadmiaru masy oznaczone jest za pomocą narysowanego na formie prostokąta symbolizującego listwę, po którego prawej lub lewej stronie narysowany jest nadmiar masy formierskiej, ze zgodnym dla masy formierskiej kreskowaniem. Po drugiej stronie od nadmiaru masy formierskiej narysowana jest strzałka z zakolorowanym grotem pokazującym kierunek zgarniania masy.
Na rysunku technicznym formy powierzchnie podziału formy lub modelu oznaczone są poprzez narysowanie linii cienkiej punktowej w miejscu podziału formy lub modelu oraz podpisaniu części górnej za pomocą litery G oraz części dolnej za pomocą litery D.
Na rysunku technicznym formy obciążenie formy oznaczamy za pomocą litery P wpisanej w okrąg, od którego odchodzi strzałka z jednym zakolorowanym grotem ukazującym miejsce, w którym ma być obciążona forma.
Na rysunku technicznym formy kierunek ręcznego zagęszczania masy jest oznaczony za pomocą litery R wpisanej w okrągłe pole, od którego odchodzi strzałka z dwoma zakolorowanymi grotami ukazującymi kierunek zagęszczanie. Zwykle oznaczenie jest to rysowane nad rysunkiem formy.
Na rysunku technicznym formy kierunek wyjmowania części modelu i rdzennicy oznaczony jest za pomocą strzałki z zamalowanym grotem zwróconym w stronę wyjmowania oraz z dwiema pustymi, niezakolorowanymi lotkami.
Na rysunku technicznym formy obrót elementu oznaczony jest za pomocą zaokrąglonej strzałki, której zakolorowany grot ukazuje kierunek obrotu.
Na rysunku technicznym formy stosowane wzorniki oznaczone są za pomocą narysowanych ich uproszczonych kształtów, zakreskowanych linią falistą, a kolejność ich użycia jest oznaczona z pomocą kolejnych cyfr wpisanych w okrągłe pole na oznaczeniu wzornika.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Powiązane materiały multimedialne
Film edukacyjny: Stanowisko oraz materiały niezbędne do wykonania oprzyrządowania odlewniczegoStanowisko oraz materiały niezbędne do wykonania oprzyrządowania odlewniczego
Wizualizacja modeli w grafice 2D i 3D: Wytwarzanie rdzeni metodą cold‑boxWytwarzanie rdzeni metodą cold‑box
Wycieczka wirtualna: Przedstawienie miejsca pracy i narzędzi w procesie powstawania oprzyrządowania odlewniczegoPrzedstawienie miejsca pracy i narzędzi w procesie powstawania oprzyrządowania odlewniczego