Podopieczny
GRA WCIELANIE SIĘ W ROLĘ
Zapoznaj się z poniższym opisem, a następnie wykonaj zadanie.
Anna jest osobą samotną. Ma starszego brata, ale utrzymuje z nim jedynie sporadyczne kontakty telefoniczne. Podopieczna mieszka na wsi, pod lasem, w małym, parterowym domu jednorodzinnym, oddalonym o kilkaset metrów od sąsiadów. Utrzymuje bliski kontakt tylko z jedną sąsiadką, która ją codziennie odwiedza. Anna choruje od wielu lat na cukrzycę. Nie przestrzega zaleceń dietetycznych, co powoduje, że ma zmienny, często wysoki poziom glukozy we krwi, który kontroluje nieregularnie. W ostatnim czasie wróciła ze szpitala po przebytym udarze mózgu, po którym pozostał niedowład lewostronny. Porusza się przy pomocy balkonika. Ze znajomymi, którzy mieszkają kilka kilometrów dalej, utrzymuje wyłącznie kontakty telefoniczne. Dom jest częściowo dostosowany do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Przy wyjściu z domu na podwórko jest ułożona rampa podjazdowa, zrobiona z desek, co umożliwia podopiecznej samodzielne wyjście z domu. W łazience jest wanna. Nie ma uchwytów przy sedesie i umywalce, a futryna jest zbyt wąska, co bardzo utrudnia Annie samodzielne korzystanie z łazienki. Szczególną trudność sprawiają jej: kąpiel, mycie głowy oraz zmiana bielizny osobistej i pościelowej. Podopieczna wymaga pomocy podczas wykonywania codziennych czynności domowych, a także robienia zakupów i załatwiania spraw urzędowych. Lubi rozwiązywać krzyżówki, oglądać filmy obyczajowe, czytać gazety i książki podróżnicze, słuchać popularnej, spokojnej muzyki oraz znanych arii operetkowych.
Zapoznaj się z poniższym opisem, a następnie wykonaj zadanie.
82‑letni Tadeusz jest mieszkańcem domu pomocy społecznej. Ma trudności w zaakceptowaniu nowych warunków życia. Jest osobą samotną, nigdy nie założył rodziny. Przed przybyciem do domu pomocy miał przyjaciela, który mieszkał w sąsiednim bloku. Łączyła ich wieloletnia przyjaźń, pomagali sobie nawzajem i wspierali się w trudnych chwilach. Przyjaciel został umieszczony w hospicjum z powodu choroby nowotworowej. Podopieczny bardzo zmartwił się jego chorobą. Utrzymują tylko kontakt telefoniczny.
Tadeusz został umieszczony w pokoju jednoosobowym. Jest smutny, milczący, niechętnie nawiązuje rozmowę z mieszkańcami domu pomocy. Występuje u niego labilność emocjonalna, raz się śmieje, a raz płacze. Nie akceptuje proponowanych zajęć terapeutycznych i nie bierze w nich udziału.
Lubi czytać książki i interesuje się geografią. Ma zaburzenia pamięci (zapomina szczególnie aktualne wydarzenia), jest niezorientowany co do miejsca, czasu i sytuacji. Często zadaje te same pytania, nie pamięta odpowiedzi. W ostatnim czasie zaobserwowano u niego trudności z przypominaniem sobie słów. Mówi niegramatycznymi zdaniami, czyta tylko pojedyncze wyrazy. Występują u niego zaburzenia logicznego myślenia, nie potrafi podejmować decyzji. Czasem nie rozpoznaje opiekującego się nim personelu i współmieszkańców. Śpi w ciągu dnia, w nocy nie potrafi zasnąć. Podopieczny nie ma apetytu, posiłki zjada w małych ilościach, czasami krztusi się podczas picia, niekiedy zapomina o spożyciu posiłku lub korzystaniu ze wszystkich sztućców. Ze względu na reumatoidalne zapalenie stawów ma ograniczoną ruchomość w stawach kolanowych, stawach rąk oraz w lewym stawie łokciowym. Porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
Zapoznaj się z poniższym opisem, a następnie wykonaj zadanie.
W domu pomocy społecznej, w dwuosobowym pokoju przebywa 58‑letnia Małgorzata, chorująca od 10 lat na stwardnienia rozsiane. U pacjentki wystąpiło zaostrzenie objawów chorobowych. Nie kontroluje oddawania moczu i ma założone pieluchomajtki. Pacjentka jest osłabiona, leży w łóżku, wymaga pomocy przy zmianie pozycji i wykonywaniu czynności higienicznych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych, ale chętnie nawiązuje kontakt słowny.
Zapoznaj się z poniższym opisem, a następnie wykonaj zadanie.
72‑letni Mikołaj jest mieszkańcem domu pomocy społecznej. Z powodu obustronnego zapalenia oskrzeli pozostał cały dzień w swoim pokoju i leży w łóżku. Podopieczny od 10 lat cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Od tygodnia ma uporczywy kaszel i odpluwa duże ilości wydzieliny. Zgłasza duszności, które nasilają się podczas wysiłku fizycznego. W związku z tym przemieszcza się na wózku inwalidzkim. Wymaga pomocy przy wykonywaniu czynności higieniczno‑pielęgnacyjnych. Lekarz prowadzący zalecił oklepywanie pleców trzy razy dziennie.
Zapoznaj się z poniższym opisem, a następnie wykonaj zadanie.
Maria ma 69 lat, jest osobą samotną. Mieszka sama w centrum dużego miasta. Od 10 lat choruje na chorobę Alzheimera. Występują u niej: zaburzenia pamięci krótkotrwałej, obniżona sprawność intelektualna, zaburzenia snu, niepokój, nasilający się w nocy, stany lękowe, obniżony nastrój, płaczliwość. Kiedy czuje się zagrożona, szukając ratunku, wychodzi na ulicę i szuka swojej mamy. Istnieje wtedy duże ryzyko, że się zgubi lub ulegnie wypadkowi. Z powodu pogorszenia się słuchu i wzroku ma problemy z komunikowaniem się z otoczeniem. Ze względu na ograniczenia zdrowotne nie jest w stanie regularnie pielęgnować kończyn dolnych. Ma suchą skórę i długie paznokcie u stóp, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać czynności samoobsługowych.