Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

O innych okręgach wpisanych w czworokąt

Rozważmy czworokąt wypukły ABCD i poprowadźmy jego przekątną BD. Rozważmy okręgi wpisane odpowiednio w trójkąt ABD i w trójkąt BCD, jak na rysunku.

R1QEOVvocPKiq
Czworokąt i okręgi wpisane w trójkąty

Okręgi te są styczne do przekątnej BD odpowiednio w punktach PQ.

Prawdziwe jest wówczas następujące twierdzenie.

O okręgach wpisanych w czworokąt
Twierdzenie: O okręgach wpisanych w czworokąt

Rozważmy czworokąt wypukły ABCD. Niech P będzie punktem, w którym okrąg wpisany w trójkąt ABD jest styczny do przekątnej BD. Niech Q będzie punktem, w którym okrąg wpisany w trójkąt BCD jest styczny do przekątnej BD. Jeśli punkty PQ się pokrywają, to w czworokąt ABCD można wpisać okrąg.

Dowód

Niech punkty E, F, G, H będą punktami, w których odpowiednie okręgi są styczne do boków czworokąta, jak na rysunku.

R1Gn0wFNhxbWN
Twierdzenie o okręgach wpisanych w czworokąt

Zauważmy, że korzystając z zasadniczego twierdzenia planimetrii mamy, że

AB+CD=AE+EB+CG+GD=

=AH+BP+CF+DQ=

=AH+BF+CF+DH=AD+BC

Na mocy warunku koniecznego i wystarczającego na to, by w czworokąt dało się wpisać okrąg, otrzymujemy, że w czworokąt ABCD można wpisać okrąg. Co kończy dowód.

Warto nadmienić, że prawdziwe jest także twierdzenie odwrotne, co oznacza, że otrzymaliśmy kolejne kryterium pozwalające rozstrzygnąć, czy w dany czworokąt można wpisać okrąg.

O polu trapezu równoramiennego, w który można wpisać okrąg

Wrócimy teraz do przywołanego na wstępie twierdzenia, które wyraża pole czworokąta poprzez pierwiastek kwadratowy z iloczynu jego boków. Pominiemy w tym miejscu dowód w przypadku ogólnym, ale pokażemy w łatwy sposób, że wzór ten jest prawdziwy dla trapezów równoramiennych opisanych na okręgu.

Rozważmy zatem trapeztrapeztrapez równoramienny ABCD, w który można wpisać okrąg i przyjmijmy oznaczenia, jak na rysunku.

R1ILLqN11kvg8
Pole jako iloczyn boków

Pole tego trapezutrapeztrapezu jest równe P=a+b2·CF. Ponieważ długość odcinka FB, wyznaczonego przez spodek wysokości poprowadzonej z wierzchołka C, można opisać jako a-b2, więc h=CF=c2-a-b22. Z twierdzenia o czworokącie opisanym na okręgu wynika, że 2c=a+b, czyli c=a+b2. Zatem wysokość możemy wyrazić, jako:

h=a+b22-a-b22=a2+2ab+b2-a2-2ab+b24=2ab+2ab4=ab.

Wtedy pole trapezu jest równe P=a+b2·h=2c2·ab=cab=c2ab, czyli jest równe pierwiastkowi kwadratowemu z iloczynu długości wszystkich boków (z których dwa mają tę samą długość równą c).

Przykład 1

Rozważmy trapez równoramienny opisany na okręgu, w którym różnica długości podstaw jest równa 10, a ramiona mają długość 13. Wyznaczymy długości podstaw trapezu oraz promień okręgu wpisanego w ten trapeztrapeztrapez.

Rozwiązanie:

RAjEhAqmnlZKY

Przyjmijmy oznaczenia, jak na rysunku. Wtedy a-b=10 oraz a-b2=5.

Ale z twierdzenia o czworokącie opisanym na okręgu wynika, że a+b=2·13=26.

Możemy więc zapisać układ równań a-b=10a+b=26.

Korzystając z metody przeciwnych współczynników, mamy, że 2a=36, czyli a=18. Stąd b=8.

Oczywiście wysokość trapezu, a w konsekwencji promień okręgu wpisanego, jako połowę tej wysokości, można obliczyć korzystając z twierdzenia Pitagorasa. My jednak skorzystamy z twierdzenia, które udowodniliśmy powyżej oraz z własności, na mocy której pole każdego wielokąta opisanego na okręgu jest równe iloczynowi połowy obwodu przez promień okręgu wpisanego w ten wielokąt.

Ponieważ PABCD=13·13·18·8=156 oraz PABCD=13+13+18+82·r=26·r, więc r=15626=6.

Słownik

trapez
trapez

czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych nazywamy trapezem