Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Wiesz już, że do każdej ściany w sześcianie dokładnie jedna ze ścian jest równoległa, a pozostałe ze ścian są do niej prostopadłe.

R1a67SFoaVgQY

Na rysunku powyżej kąt między podstawą ABCD, a ścianami ABFE, BCGF, CDHG, ADHE odpowiednio wynosi 90°, natomiast ściana EFGH jest równoległa do płaszczyzny podstawy ABCD.

Oprócz ścian w sześcianie wyróżniliśmy jeszcze przekroje sześcianuprzekrój sześcianuprzekroje sześcianu. Przypomnijmy, że są to trójkąty ostrokątne, trapezy (w tym trapez równoramienny, równoległobok, romb, prostokąt i kwadrat), pięciokąt, sześciokąt (w tym sześciokąt foremny).

Przykład 1

Rozważmy sześcian o ABCDEFGH i rozważmy przekrój przechodzący przez wierzchołki BDE. Obliczymy sinus kąta nachylenia tego przekroju do płaszczyzny podstawy.

Rozwiązanie

Zróbmy rysunek pomocniczy i zauważmy, że ten przekrój będzie trójkątem równobocznym.

R1VpS3n2GLJ2r

Kąt nachylenia tego przekroju do płaszczyzny podstawy będzie kątem pomiędzy wysokością trójkąta BDE opuszczoną na podstawę BD, a połową przekątnej CA. Oznaczmy ten kąt przez α.

R6WD1aQAYtrVc

Oznaczmy krawędź sześcianu przez a. Wtedy AE=a, AS=a22 oraz 
| B D | = | D E | = | E B | = a 2 . Odcinek ES jest wysokością tego trójkąta, więc ES=a62.

Korzystając z trójkąta prostokątnego ASE mamy sinα=aa62=26=266=63.

Wniosek

Przekrój przechodzący przez przekątną ściany w kształcie trójkąta równobocznego jest nachylony do ścian pod kątem α takim, że sinα=63, a zatem α55°.

Każdy przekrój, który będzie przechodził przez przekątną ściany nachylony do tej ściany pod kątem mniejszym niż α będzie trójkątem. Natomiast przekrój, który jest nachylony pod kątem należącym do przedziału α ,   90 jest trapezem równoramiennym (w szczególności dla kąta 90° jest to prostokąt).

Przykład 2

Wyznaczymy cosinus kąta nachylenia przekroju przechodzącego przez krawędź sześcianu jak na rysunku poniżej, wiedząc, że BC=4 oraz FJ=1.

Rozwiązanie

RT98Ychuq144d

Zauważmy, że w tym przypadku kąt nachylenia przekroju do podstawy ma miarę taką, jak JCB. Oznaczmy go na rysunku przez α.

Rp6b7TgIgGUL2

Trójkąt JOC jest trójkątem prostokątnym, którego przyprostokątne mają długość JO=4 oraz OC=3, a zatem przeciwprostokątna ma długość CJ=5 (trójka Pitagorejska 3, 4, 5).

Korzystając z trójkąta JOC otrzymujemy cosα=35.

Wniosek

Przekrój sześcianu zawierający jego krawędź tworzy z płaszczyzną podstawy kąt równy kątowi ostremu utworzonemu przez dłuższy bok przekroju oraz krawędź podstawy.

R1YRNodXJfy7s
Przykład 3

Obliczymy miarę kąta nachylenia przekroju sześcianu  w kształcie sześciokąta foremnego do podstawy.

Rozwiązanie

Zróbmy rysunek pomocniczy:

R1RFiMvetwymq

Punkt W jest rzutem prostokątnym punktu Z na płaszczyznę podstawy. Odcinek ZR przechodzi przez środki odcinków POLM i ma długość taką jak krótsza przekątna sześciokąta. Bok sześciokąta jest przeciwprostokątną trójkąta prostokątnego równoramiennego o przyprostokątnych, których długość jest równa połowie krawędzi sześcianu. Oznaczmy długość krawędzi sześcianu przez a. Wtedy LM=a22, a stąd ZR=a62. Mamy również ZW=a.

Korzystając z funkcji trygonometrycznych dla trójkąta ZWR mamy sinα=aa62=630,8165. A zatem α55°.

Przykład 4

W sześcianie ABCDEFGH na rysunku mamy: AB=4, OB=1, BJ=2, CK=2, DQ=1EP=1. Obliczymy kąt nachylenia przekroju KJOPQ do podstawy.

R1cRJ02iKROEA

Rozwiązanie

Wyznaczmy środek S odcinka JK. Kąt pomiędzy przekrojem a podstawąkąt pomiędzy przekrojem, a ścianą sześcianuKąt pomiędzy przekrojem a podstawą będzie kątem pomiędzy odcinkiem PSSA (ponieważ odcinek SA jest rzutem odcinka PS na podstawę.

RPiRu768PlFDo

Zauważmy, że AS=32AC=42.

Korzystając z funkcji trygonometrycznych w trójkącie PAS mamy tgα=PAAS=332=220,7071. A stąd α35°.

Przykład 5

Zobaczymy teraz jak można wyznaczyć pola powierzchni przekroju sześcianów wykorzystując miary kątów między płaszczyznami w sześcianie.

RTdpgP0JF8XkO
Film nawiązujący do treści materiału dotyczącej pola powierzchni przekroju sześcianu.

Słownik

przekrój sześcianu
przekrój sześcianu

figura, która jest częścią wspólną sześcianu i przecinającej go płaszczyzny

kąt pomiędzy przekrojem, a ścianą sześcianu
kąt pomiędzy przekrojem, a ścianą sześcianu

kąt pomiędzy płaszczyznami zawierającymi przekrój i ścianę sześcianu