Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Liryki lozańskie

Liryki lozańskie Adama Mickiewicza to zbiór utworów, które poeta stworzył w czasie pobytu w szwajcarskiej Lozannie. Mickiewicz wraz z żoną i dziećmi przybył do Szwajcarii w czerwcu 1839 roku, by objąć stanowisko profesora literatury łacińskiej na tamtejszej Akademii. Funkcję tę pełnił do października 1840 roku, kiedy to powrócił do Paryża. Utwory z tego okresu nie zostały przez Mickiewicza ogłoszone drukiem. Dopiero po śmierci wieszcza odnaleziono rękopisy wierszy, które opublikowano pod wspólnym tytułem: liryki lozańskie. Tytuł ten nie został nadany przez poetę, nie należy więc traktować liryków jako cyklu, ale jako zbiór dzieł powstałych w jednym miejscu, w ciągu krótkiego czasu, pod wpływem podobnych okoliczności. Do liryków lozańskich zalicza się przede wszystkim utwory: Snuć miłość..., Nad wodą wielką i czystą..., Gdy tu mój trup..., Polały się łzy... .

RFCdCY4m2hv8p1
A. Cuvillier, Panorama Lozanny, po 1861
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Polały się łzy...

Wiersz o incipicieincipitincipicie Polały się łzy... ma charakter rozrachunkowy, co oznacza, że opisuje spojrzeniem wstecz na przeżyte lata. Nazywano go „wierszem‑płaczem”, „szlochem”, „żalem”, wyróżnia się stroną formalną, zwłaszcza niezwykłą kondensacjąkondensacjakondensacją treści ujętej w zaledwie pięciu wersach. Utwór ten, mimo swych niewielkich rozmiarów, jest bogaty w sensy i znaczenia. Polały się łzy... to jeden z ostatnich utworów Mickiewicza, stąd często odczytuje się go jako swoiste podsumowanie drogi życiowej i twórczej poety. Julian Przyboś stwierdza:

Julian Przyboś Wiersz-płacz

Choć wiem i wiedziałem, że nie był to wiersz z datą najpóźniejszą, że nie jest to utwór Mickiewicza chronologicznie ostatni, przyjmowałem go zawsze w swoim odczuciu jako słowo końcowe, najbliższe milczeniu. Jak napis ułożony na kamień grobowy, napis mówiący prawdziwie i najkrócej wszystko o życiu poety.

1 Źródło: Julian Przyboś, Wiersz-płacz, [w:] tegoż, Czytając Mickiewicza, Warszawa 1965, s. 221.

W wierszu Polały się łzy... mimo lapidarnej formy „mieszczą się” nieprzypadkowe powtórzenia. Paralelizm składniowy tworzony przez podobnie zaczynające się wersy: Na me, Na moją, Na mój tworzy ramy, w które wpisane są trzy okresy życia podmiotu lirycznego: dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały. Jednocześnie każdy z tych etapów życia streszczają zaledwie dwa przymiotniki: jest to podsumowanie maksymalnie zwięzłe, a zarazem bogate w znaczenia. Dopełnieniem uporządkowania utworu jest klamra kompozycyjna tworzona przez powtórzenie treści pierwszego i ostatniego wersu. Warto zauważyć, że w niej także występują zaledwie dwa przymiotniki:

Adam Mickiewicz Polały się łzy...

Polały się łzy me czyste, rzęsiste
Na me dzieciństwo sielskie, anielskie,
Na moją młodość górną i durną,
Na mój wiek męski, wiek klęski:
Polały się łzy me czyste, rzęsiste…

2 Źródło: Adam Mickiewicz, Polały się łzy..., [w:] tegoż, Poezje, t. 2: Wiersze z lat 1825–1855, oprac. J. Bystrzycki, J. Kallenbach, Kraków 1928, s. 202.

Słownik

incipit
incipit

(łac. incipere – zaczynać) – początkowe wyrazy utworu

kompozycja klamrowa
kompozycja klamrowa

zabieg artystyczny w poezji polegający na powtórzeniu fragmentu tekstu na początku i na końcu utworu

kondensacja
kondensacja

(łac. condensus – bardzo gęsty, ścieśniony) – proces zagęszczania; także: zwięzłe ujęcie treści