Przeczytaj
Referendum testem na popularność komunistów
W referendumreferendum przeprowadzonym 30 czerwca 1946 r. zadano trzy pytania: o zniesienie senatu, reformy społeczno‑gospodarcze i granicę na Odrze i Nysie. Sformułowano je w taki sposób, aby udzielenie twierdzącej odpowiedzi na każde z nich wydawało się oczywiste. Komuniści, lansujący hasło „trzy razy tak”, wykorzystaliby wyniki głosowania jako dowód poparcia dla swoich rządów. Trudno bowiem oczekiwać, by obywatele nie godzili się na rozszerzenie granic na zachodzie (o wschodnie granice przezornie nie pytano), na oszczędności uzyskane dzięki likwidacji senatu czy na korzystne (jak się wydawało) dla większości reformy. Polska Partia Robotnicza (PPR) liczyła na to, że uda się wmówić Polakom rzekomą jednomyślność. Niezależne Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) chciało w jakiś sposób odróżnić się, dlatego jego liderzy zachęcali do głosowania na „nie” w sprawie senatu, którego rozwiązanie było stosunkowo mało istotną sprawą. Mimo agresywnej propagandypropagandy i zastraszania komuniści przegrali to głosowanie i musieli sfałszować wyniki referendum.
Pytania referendum z 30 czerwca 1946 r. i wyniki referendum (procent oddanych głosów na „tak”)
Pytanie 1. Czy jesteś za zniesieniem Senatu?
Pytanie 2. Czy chcesz utrwalenia w przyszłej konstytucji ustroju gospodarczego zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej z zachowaniem podstawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
Pytanie 3. Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?
Pytanie 1 | Pytanie 2 | Pytanie 3 | |
---|---|---|---|
oficjalne | 68% | 77% | 91% |
rzeczywiste | 27% | 42% | 67% |
Indeks górny Na podstawie: Artykuł Referendum w Polsce w 1946 roku, wikipedia.org; [dostęp: commons.wikimedia.org/wiki/File:3_x_Tak.svg] Indeks górny koniecNa podstawie: Artykuł Referendum w Polsce w 1946 roku, wikipedia.org; [dostęp: commons.wikimedia.org/wiki/File:3_x_Tak.svg]
Bezpośrednio po referendum doszło do pogromu Żydów w Kielcach – na początku lipca 1946 r. grupa Polaków napadła na dom, w którym mieszkały uratowane z Zagłady rodziny żydowskie. Pretekstem była plotka o porwaniu przez Żydów polskiego chłopca. Nie da się wykluczyć, że pogrom został zainspirowany przez aparat bezpieczeństwa, aby odwrócić uwagę opinii międzynarodowej od manipulacji wynikami referendum i ukazać Polaków jako antysemitów. Nie ulega natomiast wątpliwości, że u podłoża zajść, w których wyniku zginęły 42 osoby, leżał antysemityzm. Wydarzenia kieleckie poruszyły opinię międzynarodową i faktycznie częściowo odwróciły uwagę od rezultatów głosowania, co było na rękę komunistom.
Komuniści oprócz przejęcia realnej władzy chcieli zapewnić sobie także jej instytucjonalne podstawy. Początkowo ciałem ustawodawczym nowej Polski była Krajowa Rada NarodowaKrajowa Rada Narodowa. Członkowie Rady nie zostali jednak wybrani w wyborach powszechnych, a jej obrady nie miały wiele wspólnego z demokracją. Przemówienia przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, zwłaszcza jeśli zawierały krytykę aparatu przymusu, po prostu przerywano.
Sfałszowane wybory parlamentarne
W styczniu 1947 r., po przedstawianym jako sukces referendum, zorganizowano wybory do Sejmu Ustawodawczego. Polska Partia Robotnicza wraz z Polską Partią Socjalistyczną, Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym stworzyły wspólny blok. Kampanii wyborczej towarzyszyły represje i kłamliwa propaganda skierowana przede wszystkim przeciwko PSL. Wyniki sfałszowano, podając, że na „blok demokratyczny” głosowało 80% wyborców, 10% na PSL i 5% na SP, kontrolowane przez komunistów. Mikołajczyk dowiedział się, że dane z nielicznych obwodów, w których udało się zachować nietknięte urny, wskazują na wygraną PSL (74% głosów). W Sejmie Ustawodawczym zasiadło 394 posłów bloku i 28 PSL. Prezydentem został oficjalnie bezpartyjny Bolesław Bierut, a premierem Józef Cyrankiewicz z PPS. W rządzie znaleźli się wyłącznie komuniści i ich zwolennicy. Kontrolę nad rządem sprawowali tzw. doradcy radzieccydoradcy radzieccy.
Mimo licznych informacji o fałszerstwach i terrorze świat zachodni nie zareagował ani na wyniki referendum, ani na wyniki wyborów do sejmu. Tym samym rządy komunistyczne w Polsce zostały zalegalizowane. Po wyborach nasiliły się ataki na opozycję, zwłaszcza na Stanisława Mikołajczyka, którego oskarżano o zdradę, zastraszano i w końcu – zmuszono do emigracji. Wielu działaczy PSL aresztowano, część zrezygnowała z aktywności politycznej. Kierownictwo nad tą partią przejęli komuniści i wkrótce połączono PSL z SL w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL), całkowicie zależne od władzy. W 1948 roku PPS i PPR połączyły się w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR)Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR).
Słownik
(łac. dosł. to, z czym się należy odwołać (do narodu), od referre – odnosić, informować) głosowanie ludowe, najważniejsza forma demokracji bezpośredniej, w której pełnoprawni obywatele wypowiadają się w formie głosowania powszechnego w sprawach o kluczowym znaczeniu dla społeczeństwa
ciało polityczne utworzone podczas II wojny światowej przez Polską Partię Robotniczą (PPR) o charakterze samozwańczego polskiego parlamentu; KRN sama określała się jako „faktyczna reprezentacja polityczna narodu polskiego, upoważniona do występowania w imieniu narodu i kierowania jego losami do czasu wyzwolenia Polski spod okupacji”
radzieccy doradcy wojskowi w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, delegowani w ramach sojuszu wojskowego, a następnie Układu Warszawskiego
(od łac. propagare – krzewić) celowe działanie władz, którego celem jest ukształtowanie określonych przekonań zbiorowości ludzkiej bądź jednostek
partia komunistyczna powstała z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej; jako jedyna legalna partia sprawowała rządy w PRL w latach 1948‑1989
Słowa kluczowe
wybory parlamentarne 1947 r., referendum ludowe, Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, aparat przymusu, Polska po II wojnie światowej, komunizm w Polsce
Bibliografia
Z. Kozik, współpraca E. Grzędziński, Polska w latach 1945–1956. Wybór tekstów źródłowych do nauczania historii, Warszawa 1987.
W. Roszkowski, Najnowsza historia Polski 1945–1980, Warszawa 2003.
J. Snopko, Przebieg referendum ludowego z 30 czerwca 1946 roku w powiecie augustowskim w świetle raportu szefa powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego w Augustowie, cyt. za: „Studia Podlaskie” XVIII, Białystok 2007/2008.