Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Twierdzenie Weierstrassa

Szukanie wartości największych i najmniejszych różnych funkcji rozpoczniemy od zastanowienia się, czy na pewno istnieją. W tym celu zapoznajmy się z twierdzeniem Weierstrassa o osiąganiu kresów.

twierdzenie Weierstrassa
Twierdzenie: twierdzenie Weierstrassa

Niech f będzie funkcją ciągłą, określoną na domkniętym przedziale axb. Istnieją takie argumenty cd z przedziału axb, w których funkcja przyjmuje wartości ekstremalne, to znaczy dla każdego argumentu x z przedziału axb mamy fcfxfd.

Twierdzenie to mówi, że każda funkcja ciągła, określona na przedziale domkniętym, osiąga na tym przedziale wartość najmniejszą oraz największą. Nie tylko funkcje, spełniające założenia twierdzenia Weierstrassa (ciągłe, określone na przedziale domkniętym) mają taką własność, na przykład funkcja signum, wyznaczająca znak liczby,

signx=-1 dla x<00 dla x=01 dla x>0

jest określona dla wszystkich liczb rzeczywistych, oraz nie jest ciągła (w zerze), a osiąga swoje kresy, i to wielokrotnie. Możemy na przykład przyjąć c=-3d=12, i zobaczymy, że dla każdej wartości x mamy -1=fcfxfd=1.

R2IynAW6AT93r
Wykres funkcji nieciągłej, osiągającej swoje kresy

Jeżeli funkcja nie spełnia założeń twierdzenia Weierstrassa, to nie możemy jednak mieć pewności, czy osiąga swoje kresy. Funkcja ciągła, ale określona na zbiorze niedomkniętym, może nie osiągać swoich kresów. Weźmy funkcję fx=3-x, zdefiniowaną na przedziale otwartym 0<x<2. Osiąga ona wartości pomiędzy 13, i to dowolnie blisko liczb 13, ale w żadnym punkcie swojej dziedziny nie przyjmuje wartości 1 ani 3.

RXsGxn8NjjcPd
Wykres funkcji na przedziale otwartym, nieosiągającej swoich kresów

Podobnie funkcja nieciągła, nawet określona na przedziale domkniętym, może nie osiągać swoich kresów. Obejrzyjmy funkcję

y=1-x2 dla -1x<00 dla x=0-1-x2 dla 0<x1

Przyjmuje ona wartości dowolnie bliskie 1, ale mniejsze od 1, i dowolnie bliskie -1, ale większe niż -1, nie osiąga więc swoich kresów.

RIWUmPQpE1EOb
Wykres funkcji nieciągłej, nieosiągającej swoich kresów

Najważniejsze od tej pory jest to, że funkcje ciągłe określone na przedziale domkniętym na pewno osiągają swoje kresy. Dowiedzmy się teraz, jak tego użyć do znajdowania wartości ekstremalnych, czyli minimalnych i maksymalnych różnych funkcji.

Ekstrema funkcji ciągłych

Naszym podstawowym narzędziem szukania wartości ekstremalnych funkcji będzie warunek konieczny w postaci różniczkowej.

Warunek konieczny istnienia ekstremum. Jeżeli funkcja różniczkowalna f ma w punkcie x0 ekstremum lokalneekstremum lokalne funkcjiekstremum lokalne, to x0 jest punktem stacjonarnympunkt stacjonarnypunktem stacjonarnym. Punkt stacjonarny to taki punkt x0 w którym funkcja pochodna funkcji f się zeruje, f'x0=0, czyli w jakimś sensie „stoi w miejscu”, ani nie rośnie, ani nie maleje.

Podany powyżej warunek jest jedynie warunkiem koniecznym, ale nie jest to oczywiście warunek wystarczający, na przykład funkcja y=x3+1 ma punkt stacjonarny równy x=0, czyli jej wykres ma tam styczną poziomą, ale nie ma w tym punkcie ani minimum, ani maksimum.

R1JkChwKbGVF9
Wykres funkcji z punktem stacjonarnym bez ekstremum

W celu wyznaczenia ekstremów funkcji różniczkowalnej będziemy zatem postępować w taki sposób: najpierw znajdziemy wszystkie punkty stacjonarne funkcji, sprawdzimy wartości funkcji w tych punktach oraz na końcach dziedziny, porównany wszystkie wartości ze sobą, i w ten sposób znajdziemy wartość minimalną i maksymalną tej funkcji.

Przykład 1

Znajdziemy ekstrema funkcji fx=x3-12x określonej na przedziale 0x4.

Rozwiązanie

Jest to funkcja ciągła, więc na przedziale domkniętym przyjmuje na pewno swoje kresy, i różniczkowalna, czyli możemy szukać punktów stacjonarnych. Jej pochodna wynosi f'x=3x2-12, przyrównanie pochodnej do zera daje równanie 3x2-12=0, którego rozwiązaniami są -22. Pierwszy z tych argumentów nie należy do naszej dziedziny, musimy go więc odrzucić.

Pozostaje nam sprawdzić wartości funkcji w trzech punktach – na obu brzegach dziedziny oraz w punkcie stacjonarnym. Mamy f0=0, f4=16f2=-16, czyli wartością najmniejszą tej funkcji jest -16, a największą 16.

RVxY4EyEwDPeL
Przykład 2

Znajdziemy ekstrema funkcji fx=x3+12x określonej na przedziale 0x4.

Rozwiązanie

Jest to funkcja ciągła, więc na przedziale domkniętym przyjmuje na pewno swoje kresy, i różniczkowalna, czyli możemy szukać punktów stacjonarnych. Jej pochodna wynosi f'x=3x2+12, przyrównanie pochodnej do zera daje równanie 3x2+12=0, które nie posiada rozwiązań rzeczywistych. Musimy zatem sprawdzić jedynie wartości funkcji na obu brzegach dziedziny.

Mamy f0=0f4=112, czyli wartością najmniejszą tej funkcji jest 0, a największą 112.

Zauważmy, że po wyznaczeniu pochodnej mogliśmy przeprowadzić inne rozumowanie – pochodna się nie zeruje, i jest cały czas dodatnia, co oznacza, że funkcja zawsze rośnie, czyli jej wartość na lewym krańcu dziedziny będzie jej wartością minimalną, a na prawym krańcu – maksymalną.

R1M4mEuYcs4Xe
Przykład 3

Znajdziemy ekstrema funkcji fx=x3-92x2-12x+20 określonej na przedziale -3x6.

Rozwiązanie

Ponownie jest to funkcja ciągła, więc na przedziale domkniętym przyjmuje na pewno swoje kresy, i różniczkowalna, czyli możemy szukać punktów stacjonarnych. Pochodna ma postać f'x=3x2-9x-12, równanie na punkty stacjonarne ma postać 3x2-9x-12=0, po uproszczeniu x2-3x-4=0, którego rozwiązaniami są -14. W celu wyznaczenia wartości ekstremalnych musimy w tym przypadku wyznaczyć i porównać wartości funkcji w czterech punktach – na obu brzegach dziedziny, oraz w dwóch punktach stacjonarnych.

Otrzymujemy f-3=-11,5, f6=2, f-1=26,5f4=-36. Ostatecznie wartością najmniejszą funkcji jest -36, zaś największą 26,5.

R1HSlE5KqFwmm
Przykład 4

Znajdziemy ekstrema funkcji fx=x23 określonej na przedziale -1x8.

Rozwiązanie

Ponownie jest to funkcja ciągła, więc na przedziale domkniętym przyjmuje na pewno swoje kresy, ale nie jest różniczkowalna w zerze, czyli nie wystarczy już znalezienie punktów stacjonarnych. Pochodna ma postać f'x=23x3, x0, i równanie na punkty stacjonarne nie ma rozwiązania. W celu wyznaczenia wartości ekstremalnych musimy w tym przypadku wyznaczyć i porównać wartości funkcji w trzech punktach – na obu brzegach dziedziny, oraz w punkcie nieróżniczkowalności.

Otrzymujemy f-1=1, f8=4f0=0. Ostatecznie wartością najmniejszą funkcji jest 0, zaś największą 4.

Rewx7w5Hqmys1

Słownik

ekstremum lokalne funkcji
ekstremum lokalne funkcji

wartość najmniejsza lub największa, którą przyjmuje funkcja w pewnym otoczeniu

punkt stacjonarny
punkt stacjonarny

punkt, w którym styczna do wykresu funkcji jest pozioma