Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przypomnijmy, że odcinki dwóch stycznych poprowadzonych do danego okręgu z punktu P leżącego zewnątrz okręgu, wyznaczone przez punkt P i punkty styczności, są sobie równe. Oto zasadnicze twierdzenie planimetriizasadnicze twierdzenie planimetriizasadnicze twierdzenie planimetrii:

Rov9H8XmucwWN

Powyższy fakt wykorzystamy dla dowodu poniższych dwóch twierdzeń, które podają warunki koniczne i wystarczające, by w dany czworokąt można było wpisać okrąg.

warunek konieczny, by czworokąt można było opisać na okręgu
Twierdzenie: warunek konieczny, by czworokąt można było opisać na okręgu

Jeśli czworokąt jest opisany na okręgu, to sumy długości przeciwległych boków tego czworokąta są sobie równe.

Dowód

Rozważmy czworokąt ABCD opisany na okręgu. Niech punkty P, Q, R, S będą odpowiednimi punktami styczności okręgu i boków danego wielokąta, jak na rysunku.

RoBV7WQNpRNeU

Wtedy z twierdzenia o odcinkach stycznych mamy: AP=AS, BP=BQ, CQ=CR, DR=DS.

Ponieważ: AB=AP+BP, BC=BQ+CQ, CD=CR+DR oraz AD=AS+DS, więc

AB+CD=AP+BP+CR+DR=

=AS+BQ+CQ+DS=

=BQ+CQ+AS+DS=BC+AD

Co należało udowodnić.

warunek wystarczający, by czworokąt można było opisać na okręgu
Twierdzenie: warunek wystarczający, by czworokąt można było opisać na okręgu

Jeżeli w czworokącie wypukłym sumy długości boków przeciwległych są sobie równe, to istnieje okrąg wpisany w ten czworokąt.

Dowód

Rozważmy czworokąt ABCD spełniający warunek AB+CD=BC+AD i rozważmy okrąg styczny do boków AB, ADCD – okrąg taki oczywiście istnieje, a jego środek jest jednoznacznie wyznaczony przez punkt przecięcia się dwusiecznych kątów BADADC. Odpowiednie punkty styczności oznaczymy przez P, R, S.

Przypuśćmy, że bok BC nie jest styczny do tego okręgu. Wtedy można byłoby z punktu B poprowadzić styczną do danego okręgu, która wyznaczyłaby na prostej CD punkt E różny od punktu C (zapoznaj się z rysunkiem).

RbdxBsFpFGAc9

Jak widać na rysunku, dowód przeprowadzimy w przypadku, gdy punkt E leży między punktami DC (w przypadku, gdyby punkt C leżał między punktami DE, dowód przebiegałby analogicznie). Z warunku koniecznego dla czworokąta ABED opisanego na okręgu mielibyśmy, że AB+ED=BE+AD.

Ostatnia równość wraz założeniem pozwalają zapisać układ równań:

AB+CD=BC+ADAB+ED=BE+AD

Odejmując stronami równania układu mamy: CD-ED=BC-BE, czyli EC=BC-BE. Stąd EC+BE=BC.

Otrzymaliśmy równość sprzeczną z nierównością trójkąta, dla trójkąta BCE, co dowodzi, że nasze przypuszczenie, iż bok BC nie jest styczny do okręgu jest fałszywe. Otrzymana sprzeczność kończy dowód.

Przykład 1

Rozważmy czworokąt ABCD opisany na okręgu o średnicy 4, w którym AB=4, BC=3, CD=5, jak na rysunku.

RpOBdo2alflAm

Obliczymy stosunek pola danego czworokąta do pola koła wpisanego w ten czworokąt.

Oczywiście pole PK koła jest równe PK=4π.

Z twierdzenia o czworokącie wpisanym w okrąg wynika, że AB+CD=BC+AD, czyli 4+5=3+AD. Stąd AD=6.

Zauważmy, że prowadząc odcinki ze środka okręgu do wierzchołków czworokąta dokonamy jego podziału na trójkąty, których podstawy są bokami czworokąta, a wysokościami poprowadzonymi na te podstawy są promienie okręgu (koła) wpisanego, jak na rysunku.

R1EDHNOAAMUJH

Zatem pole czworokąta PABCD można wyrazić, jako sumę pól odpowiednich trójkątów, czyli PABCD=12AB·r+12BC·r+12CD·r+12AD·r=

=AB+BC+CD+AD·r2.

Stąd PABCD=3+4+5+622=18, a stosunek pól jest równy PABCDPK=184π=92π.

W przykładzie wykazaliśmy, że pole czworokąta opisanego na okręgu jest równe połowie obwodu tego czworokąta przez długość promienia okręgu wpisanego. Pozostaje zauważyć, że ta własność dotyczy każdego wielokąta wypukłego, w który można wpisać okrąg.

Przykład 2

Przejdźmy teraz do klasycznej geometrii, czyli geometrii cyrkla i linijki. Zajmiemy się konstrukcją czworokąta, który da się opisać na okręgu. Przyjmijmy, że mamy dane odcinki a, b, c równe kolejnym bokom czworokąta oraz kąt α równy kątowi między bokiem a i czwartym, nieznanym bokiem czworokąta.

Etapy konstrukcji.

  1. Na prostej odkładamy sumę odcinków a+c, a następnie od jednego z końców odejmujemy odcinek b. W wyniku otrzymamy odcinek d równy długości czwartego boku czworokąta.

  2. Na prostej odkładamy odcinek a, a następnie odkładamy kąt α w taki sposób, by jedno z ramion zawierała odcinek a a wierzchołkiem kąta był jeden z końców tego odcinka.

  3. Z wierzchołka kąta, na drugim ramieniu odkładamy odcinek d - w wyniku otrzymujemy trzy wierzchołki konstruowanego czworokąta.

  4. Dla dokończenia konstrukcji pozostaje z tych wierzchołków, które nie są wierzchołkiem kąta α wykreślić łuki odpowiednio równe bc, aż do ich przecięcia.

Zauważmy, że warunkiem wykonalności konstrukcji jest, by suma b+c była dłuższa od odległości wierzchołków leżących na ramionach kąta α.

R2KHloAf5LoPN

Słownik

zasadnicze twierdzenie planimetrii
zasadnicze twierdzenie planimetrii

twierdzenie, które orzeka, że odcinki dwóch stycznych poprowadzonych do danego okręgu z punktu P leżącego zewnątrz okręgu, wyznaczone przez punkt P i punkty styczności, są sobie równe