Warto przeczytać

Ciśnienie to wielkość skalarna, która dla danej powierzchni równa jest ilorazowi wartości składowej prostopadłej do siły przez pole tej powierzchni,

Uwaga!

W dalszej części będziemy opuszczać symbol , uznając, że nie prowadzi to do nieporozumień - wiadomo, że dzielimy przez pole powierzchni, a do powierzchni jako takiej odwołujemy się rzadziej.

Jednostką ciśnienia jest paskal,

W zamkniętym naczyniu cylindrycznym o polu powierzchni podstawy i wysokości znajduje się płyn o masie wypełniający to naczynie (Rys. 1.).

R4jqwQ4OM0SeG
Rys. 1. Ciecz w naczyniu zamkniętym
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W polu grawitacyjnym Ziemi płyn działa na dno naczynia siłą o wartości (Rys. 2.), co odpowiada ciśnieniu .

RPh7T6v8tz7z2
Rys. 2. Cylindryczne naczynie zamknięte wypełnione cieczą. Na dno naczynia działa siła nacisku równa co do wartości ciężarowi cieczy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ponieważ ( to gęstość płynu, zaś objętość naczynia to ), ciśnienie płynu przy dnie naczynia wynosi

Zależy więc ono tylko od wysokości słupa cieczy w naczyniu i jej gęstości oraz przyspieszenia grawitacyjnego, a nie zależy wprost od ciężaru cieczy. Jest to ciśnienie hydrostatyczneCiśnienie hydrostatyczneciśnienie hydrostatyczne, a dość nieintuicyjny - na pierwszy rzut oka - brak zależności od ciężaru jest powodem określenia tej zależności jako paradoksu hydrostatycznegoParadoks hydrostatycznyparadoksu hydrostatycznego.

Jeżeli naczynie z płynem będzie otwarte (Rys. 3. i 4.) to ciśnienie wywierane na dno naczynia będzie większe o wartość ciśnienia zewnętrznego, czyli tutaj atmosferycznegoCiśnienie atmosferyczneatmosferycznego :

Rxc5YquLwqVmJ
Rys. 3. Ciecz w naczyniu otwartym
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RRqgF86JFaqZW
Rys. 4. Ciecz w naczyniu otwartym.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Atmosfera ziemska rozciąga się nad powierzchnią Ziemi na wysokość ponad 100 km. Jako wartość średnią ciśnienia atmosferycznego, tzw. ciśnienie normalneCiśnienie normalneciśnienie normalne, przyjęto wartość ciśnienia powietrza na poziomie morza,

Jest to wartość nazywana 1 atmosferą. Inne jednostki to bar i używany w meteorologii hektopaskal (czyli sto paskali) oraz milimetry słupa rtęci, przy czym

Przykład - masa atmosfery ziemskiej

Atmosferę ZiemiAtmosfera ZiemiAtmosferę Ziemi stanowi warstwa powietrza utrzymywana przy powierzchni siłami grawitacji. Można oszacować masę atmosfery , uwzględniając ciśnienie normalne oraz pole powierzchni Ziemi.

Ponieważ

gdzie - przyspieszenie ziemskie, - promień Ziemi, to

Stanowi to ok. 1 milionowej masy Ziemi równej ok. .

Dla zainteresowanych

Jednak nie jest to koniec analizy. Można na podstawie założeń tego rozumowania i uzyskanego wyniku oszacować średnią gęstość powietrza. Jego „kształt” to - w przybliżeniu - wydrążona kula o promieniach wewnętrznym oraz zewnętrznym . Objętość powietrza wynosi zatem

wobec tego

Po uproszczeniu uzyskujemy

gdzie . Widać więc, że w mianowniku spokojnie możemy opuścić wyraz kwadratowy w tej zmiennej, otrzymując w grubym przybliżeniu

Jest to wynik o rząd wielkości mniejszy od gęstości powietrza na poziomie morza, ale nie należy go od razu odrzucać - trzeba pamiętać o fakcie, że gęstość tu występująca jest średnią gęstością w zakresie wysokości od do . Okazuje się jednak, że nawet orientacyjne próby uwzględnienia tu zależności (z pomocą wzoru barometrycznego) nie dają żadnych widocznych - przy tej dokładności - poprawek. Powinniśmy jednak uświadomić sobie, że nasze rozumowanie w ogóle nie uwzględnia ciśnienia powietrza wynikającego z jego własności jako gazu, a nie jest ono zbiorem nieruchomych cząstek.

Więcej o ciśnieniu wywołanym chaotycznymi ruchami cząstek w gazach dowiesz się z e‑materiału „Teoria kinetyczno‑molekularna gazu doskonałego”.

Przykład - prawo Archimedesa

Istnienie ciśnienia atmosferycznego wykazał doświadczalnie Torricelli w XVII wieku. Wykazał, że słup rtęci w naczyniu zamkniętym o wysokości równoważy ciśnienie atmosferyczne o wartości . Wyjaśnił, że rtęć w probówce podtrzymywana jest przez ciśnienie atmosferyczne. Wysokość słupa rtęci zależy od wartości tego ciśnienia. Jest to zasada działania barometru rtęciowego (Rys. 5.).

RFq9BwyeKlZ1V
Rys. 5. Schemat działania barometru rtęciowego. W wyniku parcia słupa rtęci, jej część wypływa z probówki. Nad słupem rtęci tworzy się próżnia, tzw. próżnia Torricellego. Po ustaleniu się równowagi w rurce pozostaje część rtęci; jej wysokość nad powierzchnią rtęci na zewnątrz jest niezależna od długości rurki (o ile rurka jest odpowiednio długa!), tylko od ciśnienia atmosferycznego.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Doświadczenia Torricellego zainspirowały Pascala do zbadania zależności ciśnienia od wysokości. Ponieważ ciśnienie zależy od wysokości słupa powietrza znajdującego się powyżej miejsca, w którym je mierzymy, więc wysoko w górach będzie ono niższe niż na poziomie morza.

Płyny oddziałują na zanurzone w nich ciała siłami nacisku (parcia) skierowanymi prostopadle do powierzchni tych ciał. W jednorodnej cieczy ciśnienie jest jednakowe w punktach leżących na jednakowej wysokości nad Ziemią. Im głębiej zanurzymy obiekt w cieczy, tym ciśnienie to jest większe. Ta właściwość prowadzi do powstania siły wyporu. Rozważmy siły nacisku działające na sześcian o długości krawędzi  umieszczony w cieczy o gęstości (Rys. 6.).

RuLIH55Jmlzbj
Rys. 6. Siły nacisku działające na sześcian zanurzony w cieczy. Siły F3 oraz F4 działają na ścianki boczne; ich wartości są jednakowe, a zwroty przeciwne. Siły F1 oraz F2 także mają przeciwne zwroty, jednak ich wartości są różne.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W płynie na różnych głębokościach panuje różne ciśnienie hydrostatyczne - im głębiej, tym ciśnienie to jest większe. Na ścianki boczne zanurzonego ciała działają siły o takich samych wartościach i przeciwnych zwrotach, które się kompensują. Inaczej jest ze ściankami górną i dolną. Ciecz wywiera większe ciśnienie na podstawę dolną zanurzonego ciała niż na powierzchnię górną. Wypadkowa działających tu sił to właśnie siła wyporu, wielkość zbadana pierwotnie przez Archimedesa.

Siła nacisku cieczy na górną ściankę, na głębokości ma wartość

analogicznie, dla dolnej ścianki na głębokości ,

Wypadkowa tych sił jest skierowana do góry i ma wartość , a ponieważ , to

Siła wyporu równa jest więc ciężarowi cieczy zawartej w objętości zanurzonego ciała i nie zależy od masy ciała, a jedynie od jego objętości. Prawo Archimedesa głosi, że na każde ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu cieczy, skierowana ku górze, a więc przeciwnie niż ciężar ciała, i równa co do wartości ciężarowi cieczy wypartej przez to ciało, co zapisujemy jako

gdzie to objętość zanurzonej części ciała (może być ona równa jego całkowitej objętości).

Problem 1

Siła wyporu zależy od gęstości cieczy, w której zanurzamy ciało. Oszacuj średnie zanurzenie człowieka, pływającego w rtęci (oczywiście ubranego w odpowiedni skafander i wyposażonego w aparat oddechowy, by uniknąć zatrucia).

Problem 2

Na pewnej planecie wśród istot wyżej rozwiniętych krąży do dziś legenda o starożytnym robocie, który spacerował po płynnej lawie. Robot był skonstruowany z lekkiej stali z dodatkiem tytanu i wolframu, więc na pewno nie groziło mu stopienie. Oblicz, jaka musiałaby być gęstość  tej lawy, żeby zanurzył się podczas tego przejścia na głębokość, która - przy zadanej konstrukcji - odpowiadałaby jego objętości. Średnia gęstość robota to . Grawitacja przy powierzchni planety odpowiada przyspieszeniu .

Przykład - dno Rowu Mariańskiego

Obliczmy ciśnienie wody na dnie Rowu MariańskiegoRów MariańskiRowu Mariańskiego (). Woda morska ma gęstość , przyspieszenie grawitacyjne = 9,80665 m/sIndeks górny 2. Ile razy to ciśnienie jest większe od ciśnienia atmosferycznego?

Rozwiązanie: Wiemy, że

więc po podstawieniu danych liczbowych dostajemy

(Wartość podawana w literaturze wynosi .) Zatem

Rów Mariański badany był z wykorzystaniem specjalnie w tym celu zbudowanego batyskafu załogowego. Wysoka wartość ciśnienia hydrostatycznego (ponad 1000 razy większa od ciśnienia atmosferycznego) spowodowałaby zgniecenie zwykłego okrętu podwodnego.

Słowniczek

Ciśnienie hydrostatyczne
Ciśnienie hydrostatyczne

(ang. hydrostatic pressure) – ciśnienie w spoczywającej cieczy znajdującej się w polu grawitacyjnym.

Ciśnienie normalne
Ciśnienie normalne

(ang. normal pressure) – ciśnienie równe , czyli 1 atmosferze fizycznej, jeden z parametrów warunków normalnych. W przybliżeniu odpowiada ciśnieniu atmosferycznemu.

Ciśnienie atmosferyczne
Ciśnienie atmosferyczne

(ang. atmospheric pressure) – stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi (lub innej planety), do powierzchni, na jaką ten słup naciska.

Paradoks hydrostatyczny
Paradoks hydrostatyczny

(ang. hydrostatic paradox) – ciśnienie na dnie naczynia nie zależy wprost od ciężaru cieczy zawartej w naczyniu, tylko od wysokości słupa cieczy nad dnem.

RH18L0s0W7TWs
Różne naczynia o jednakowych podstawach z taką samą cieczą. Różna jej ilość, a więc masa, ilustruje paradoks hydrostatyczny.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Paradoks
Paradoks

(ang. paradox) - rozumowanie błędne (albo prawidłowe oparte na błędnych przesłankach), prowadzące do wniosku sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem ew. prawdą przyrodniczą bądź matematyczną. Tłumaczenie i traktowanie paradoksów silnie zależy od dyscypliny, w której wystąpią. W matematyce prowadzi do ujawnienia błędu, w naukach przyrodniczych może doprowadzić do obalenia teorii opisującej dane zjawisko bądź podważyć metodę jego badania w doświadczeniu. W naukach humanistycznych może stać się nawet zaczątkiem nowej „szkoły”.

(Źródłosłów: od greckiego pialfarhoά (para) - oboczny, różny od, deltaomicronxiomicronς (doksos) - opinia. W starogreckim pialfarhoάdeltaomicronxiomicronς oznaczało dziwny, niespodziewany.

Atmosfera Ziemi
Atmosfera Ziemi

(ang. Earth's atmosphere) – powłoka gazowa otaczająca Ziemię, utrzymywana przy powierzchni przez grawitację. Pozwala także na istnienie wody w stanie ciekłym, różnorodnego życia na Ziemi, dostarczając substancji niezbędnych do jego podtrzymania i chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym Słońca.

Siła wyporu
Siła wyporu

(ang. buoyant force) – siła działająca na ciało zanurzone w płynie, czyli w cieczy lub gazie. Siła wyporu równa jest co do wartości ciężarowi płynu wypartego przez zanurzone w nim ciało i jej zwrot jest przeciwny do zwrotu siły ciężkości.

Rów Mariański
Rów Mariański

(ang. Mariana Trench) – najgłębszy (głębokość do ) znany rów oceaniczny na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego.