Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Styczna do okręgu

Przypomnijmy, że styczna i promień okręgu poprowadzony do punktu styczności są wzajemnie prostopadłe. Fakt ten będzie podstawą konstrukcjikonstrukcje klasycznekonstrukcji przeprowadzanych w trakcie tej lekcji.

styczna przez punkt na okręgu
Przykład 1

Styczna przechodząca przez punkt na okręgu

Rozważmy okrąg o środku O1 i promieniu r1 i punkt P leżący na tym okręgu. Naszym zadaniem będzie wykreślenie stycznej do danego okręgu, dla której punkt P będzie punktem styczności.

Rozwiązanie

Prowadzimy promień O1P. Naszym zadaniem jest wykreślenie prostej prostopadłej do tego promienia przechodzącej przez P. W tym celu prowadzimy prostą O1P. Z punktu P zakreślamy okrąg o promieniu równym O1P i na przecięciu z prostą otrzymujemy punkt SP. Pozostaje skonstruować symetralną odcinka O1S. Z punktów O1S kreślimy łuki o jednakowym promieniu, aż do ich przecięcia po obu stronach prostej O1P. Przez punkty przecięcia się łuków prowadzimy symetralną odcinka O1S, która jest szukaną styczną.

RRhD6ztxb1UOT
Styczna przez punkt na okręgu
Uwaga!

Powyższa, doskonale znana konstrukcja symetralnej odcinka nie będzie każdorazowo opisywana przy rozwiązywaniu kolejnych zadań – będziemy wówczas mówili krótko, że prowadzimy symetralną. Podobnie z prostą równoległą – gdyby naszym zadaniem było wykreślenie równoległej do naszej stycznej i przechodzącej przez punkt S , to moglibyśmy powtórzyć konstrukcję symetralnej dla odcinka leżącego na prostej O1P , którego punkt S byłby środkiem. Tym samym często będziemy mówić o poprowadzeniu równoległej, bez formalnego opisu tej części konstrukcji.

Przykład 2

Styczna przechodząca przez punkt poza okręgiem

Teraz naszym zadaniem będzie wykreślenie stycznej do danego okręgu, przechodzącej przez punkt P leżący poza okręgiem. Rozważmy okrąg o środku O1 i promieniu r1 i punkt P leżący na zewnątrz okręgu. Rozwiązanie Prowadzimy odcinek O1P i wyznaczamy jego środek – S. Z punktu S kreślimy okrąg o promieniu równym O1S i otrzymujemy punkty AB. Przez punkty AP oraz BP prowadzimy proste, które są szukanymi stycznymi.

RA3kyVGB0iaOd
Styczna przez punkt poza okręgiem

Zauważmy, że poprawność konstrukcji wynika z faktu, że trójkąt wpisany w okrąg i rozpięty na średnicy jest trójkątem prostokątnym.

Styczna do dwóch danych okręgów

Zanim zajmiemy się konstrukcją stycznych do dwóch danych okręgów, zastanówmy się nad następującymi kwestiami:

  • Czy zawsze jest możliwe poprowadzenie stycznych do dwóch danych okręgów?

  • Czy liczba stycznych do dwóch danych okręgów zależy od wzajemnego ich położenia?

Przyjrzyjmy się poniższym rysunkom.

Przypadek 1

Ren9NElHa4Zbj
Okrąg leży wewnątrz drugiego

Zauważmy, że w sytuacji, gdy jeden okrąg leży wewnątrz drugiego okręgu, to każda styczna do okręgu wewnętrznego musi być sieczną okręgu leżącego na zewnątrz. Dlatego w takiej sytuacji nie istnieje prosta, która byłaby styczna do obu okręgów jednocześnie.

Przypadek 2

RRPbYqydVlJFi
Okręgi styczne wewnętrznie

Zauważmy, że w sytuacji, gdy okręgi są styczne wewnętrznie, to jedynie prosta przechodząca przez punkt styczności obu okręgów może być styczna do obu okręgów jednocześnie. Bezpośrednio z własności stycznej wynika, że jest ona prostopadła do prostej łączącej środki obu okręgów.

Przypadek 3

RwkMuTFeIPz19

Jeśli okręgi przecinają się w dwóch różnych punktach, to istnieją dwie proste, które byłyby styczne do obu okręgów jednocześnie. Pozostaje zauważyć, że są one symetryczne względem prostej łączącej środki obu okręgów.

Przypadek 4

R1KC7VcT4bopa

Zauważmy, że w sytuacji, gdy okręgi są styczne zewnętrznie, to zarówno prosta przechodząca przez punkt styczności obu okręgów może być styczna do obu okręgów jednocześnie, jak również dwie proste poprowadzone analogicznie, jak w przypadku okręgów przecinających się w dwóch różnych punktach. Istnieją zatem trzy różne proste, które są jednocześnie styczne do obu okręgów, przy czym jedna z nich jest prostopadła do prostej łączącej środki obu okręgów, a dwie pozostałe są symetryczne względem prostej łączącej środki obu okręgów.

Przypadek 5

RFmSkXQESYhWH

Zauważmy, że w sytuacji, gdy okręgi są wzajemnie zewnętrzne, to istnieją cztery różne styczne, parami symetryczne względem prostej łączącej środki obu tych okręgów. Dwie z tych stycznych, te których punkt przecięcia leży na odcinku łączącym środki obu okręgów, noszą nazwę stycznych wewnętrznych, a dwie pozostałe to styczne zewnętrzne.

Konstrukcja stycznych do danych, wzajemnie stycznych, okręgów, poprowadzonych w punkcie ich styczności, sprowadza się do wykreślenia odcinków prostopadłych przechodzących przez dany punkt. Dlatego pominiemy ich opis i zaproponujemy ich samodzielne wykonanie w ramach ćwiczeń.

Przykład 3

Styczna zewnętrzna do dwóch okręgów

My w tym miejscu zajmiemy się konstrukcją stycznych zewnętrznych do okręgów, gdy okręgi nie mają punktów wspólnych i są wzajemnie zewnętrzne, a ich promienie są różne.

RXAPUiOCCLNP6

Opis konstrukcji:

  • Przez punkty O1, O2 prowadzimy prostą.

  • Ze środka O1 kreślimy okrąg pomocniczy o promieniu r1-r2, gdzie r1>r2.

  • Wyznaczamy środek odcinka O1O2 - oznaczamy go przez S.

  • Z punktu S kreślimy drugi okrąg pomocniczy o promieniu równym połowie odległości O1O2 – oznaczamy przez AB punkty wspólne obu dorysowanych pomocniczych okręgów.

  • Przez punkty odpowiednio AO2 oraz BO2 kreślimy proste – otrzymujemy styczne do okręgu o promieniu r1-r2.

  • Prowadzimy odpowiednio proste O1A oraz O1B, które przecinają okrąg o promieniu r1 odpowiednio w punktach PQ.

  • Kreślimy proste równoległe odpowiednio do prostych AO2BO2 oraz przechodzące przez punkty odpowiednio P, Q.

Dla dowodu poprawności konstrukcji należy zauważyć, że trójkąt O1AO2 jest wpisany w okrąg, dla którego odcinek O1O2 jest średnicą – oznacza to, że kąt O1AO2 jest prosty. Prosta równoległa do AO2 jest prostopadła do promienia O1P - stąd punkt P jest punktem styczności. Pozostaje teraz skorzystać z faktu, że odległość prostej poprowadzonej przez punkt P, od środka O2 jest równa r2, co oznacza, że jest ona styczna do tego okręgu.

Słownik

konstrukcje klasyczne
konstrukcje klasyczne

konstrukcje klasyczne lub platońskie, to wyznaczanie pewnych obiektów (figur) geometrycznych na płaszczyźnie przy użyciu cyrkla i liniału, czyli linijki bez podziałki