Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
1. Struktura e‑materiału
Niniejszy e‑materiał składa się z trzech części: wprowadzenia, materiału multimedialnego oraz obudowy dydaktycznej. Każda z nich zawiera powiązane tematycznie elementy składowe.
1. Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz opis budowy e‑materiału.
2. Materiał multimedialny
Zawiera film edukacyjnyfilm edukacyjny, który ułatwi uczącemu się przyswojenie wiedzy. Prezentuje czynności, jakie są wykonywane podczas pracy podejmowanej przez technika archiwistę, wyjaśnia, czym są materiały archiwalne, omawia tryb ich przekazywania do archiwów państwowych, a także przedstawia wymogi, jakie powinny spełniać materiały archiwalne podlegające przekazaniu.
3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności z zakresu podstawowych pojęć związanych z archiwacją dokumentów.
Słownik pojęć dla e‑materiałuSłownik pojęć dla e‑materiału zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑zasobu w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania objaśnia działanie zasobu oraz poszczególnych jego elementów.
Spis treści e‑materiału
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia i ćwiczenia mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz pracy w zawodzie technik archiwista.
Film edukacyjny zawiera najistotniejsze informacje dotyczące pracy technika archiwisty. Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają zweryfikowanie poziomu własnej wiedzy, uzyskanie szybkiej i precyzyjnej informacji zwrotnej. Oglądając film, postaraj się stworzyć mapę myśli lub oś, na której zaznaczysz najważniejsze etapy, które realizuje pracownik, przygotowując dokumenty do przekazania do archiwum państwowego. Przy każdym etapie zapisz 2‑3 słowa kluczowe. Dzięki skojarzeniom będzie Ci zdecydowanie łatwiej pracować z e‑materiałem. Możesz także wykonać plakat z opisem etapów i słowami kluczowymi, który ułatwi Ci naukę. Przy okazji plakatu stwórz proste symbole wizualne opisujące daną czynność.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy
OS X 10.11.6 lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100
Firefox w wersji 62.0.2
Safari w wersji 11.1
Opera w wersji 55.0.2994.44
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści