Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
1. Struktura e‑materiału
Niniejszy e‑materiał składa się z trzech części: wprowadzenia, materiałów multimedialnych oraz obudowy dydaktycznej. Każda z nich zawiera powiązane tematycznie elementy składowe.
1. Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz opis budowy e‑materiału.
2. Materiały multimedialne
Zawierają różnego rodzaje multimediów, które ułatwiają uczącemu się przyswojenie wiedzy. E‑materiał „Prawa rynku i działanie mechanizmu rynkowego” składa się z czterech materiałów multimedialnych.
E‑book „Prawa rynku i działanie mechanizmu rynkowego”E‑book „Prawa rynku i działanie mechanizmu rynkowego” zawiera treści dotyczące podstawowych pojęć związanych z rynkiem, popytem, podażą.
Plansza interaktywna „Popyt, elastyczność popytu, podaż, elastyczność podaży”Plansza interaktywna „Popyt, elastyczność popytu, podaż, elastyczność podaży”.
Plansza interaktywna „Mechanizm rynkowy – kształtowanie się popytu i podaży, ceny rynkowej, nadwyżki i niedoboru rynkowego”Plansza interaktywna „Mechanizm rynkowy – kształtowanie się popytu i podaży, ceny rynkowej, nadwyżki i niedoboru rynkowego”.
Film edukacyjny „Decyzje producenta funkcjonującego w różnych strukturach rynku”Film edukacyjny „Decyzje producenta funkcjonującego w różnych strukturach rynku”
3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające
Słownik pojęć dla e‑materiałuSłownik pojęć dla e‑materiału zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania objaśniająca działanie zasobu oraz poszczególnych jego elementów.
Spis treści e‑materiału
- Wprowadzenie
- Prawa rynku i działanie mechanizmu rynkowego
E-book
- Popyt, elastyczność popytu, podaż, elastyczność podaży
Plansza interaktywna
- Mechanizm rynkowy – kształtowanie się popytu i podaży, ceny rynkowej, nadwyżki i niedoboru rynkowego
Plansza interaktywna
- Decyzje producenta funkcjonującego w różnych strukturach rynku
Film edukacyjny
- Interaktywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Jak korzystać z e‑materiału?
E‑book, film edukacyjny oraz plansze gromadzą najistotniejsze informacje z zakresu pojęć ekonomicznych.
Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają zweryfikowanie poziomu własnej wiedzy i uzyskania szybkiej i precyzyjnej informacji zwrotnej.
Słownik pojęć pozwala zapoznać się ze specjalistycznym słownictwem występującym w całym materiale.
Opracowane w tym e‑materiale multimedia i ćwiczenia mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz pracy w zawodzie technik ekonomista. Na podstawie plansz interaktywnych możesz samodzielnie dopisać 2‑3 słowa kluczowe do pojęć „popyt”, „elastyczność pobytu”, „podaż” itd. Możesz zrobić także mapę myśli na tej podstawie. Oglądając film edukacyjny o decyzjach producenta funkcjonującego w różnych strukturach rynku, możesz stworzyć drzewo decyzyjne. Wypisać na nim najważniejsze decyzje producenta i podać swoje 3 argumenty, które potwierdzają podjęcie danej decyzji. Na podstawie e‑booka możesz samodzielnie stworzyć notatkę w formie tabeli, gdzie wypiszesz informacje o prawach rynku i mechanizmach rynkowych. Tabela ta powinna powstać w formacie edytowalnym, najlepiej w dokumencie, który będzie możliwy do edycji przez wszystkich uczniów. W ten sposób sporządzicie interaktywny skrypt.
Po zapoznaniu się z materiami multimedialnymi wypisz pojęcia i zagadnienia, które nie są dla Ciebie zrozumiałe. Staraj się w trakcie lekcji zbierać informacje w celu wyjaśnienia niejasnych kwestii. Jeśli nie będzie to możliwe, możesz poprosić o pomoc nauczyciela.
Po zapoznaniu się z materiałami multimedialnymi wyślij do kolegi informację w formie smsa lub e‑maila, w którym zachęcisz go do zapoznania się w pierwszej kolejności z treścią jednego z dostępnych materiałów multimedialnych. Podaj co najmniej 5 argumentów uzasadniających Twój wybór.
Wskaż produkty lub usługi, które w ostatnich latach osiągnęły sukces na rynku. Na podstawie treści e‑booka oraz planszy interaktywnej ,,Mechanizm rynkowy- kształtowanie się popytu i podaży, ceny rynkowej, nadwyżki i niedoboru rynkowego” odpowiedz na pytanie o przyczyny tego sukcesu, wynikające z działania praw rynku i mechanizmów rynkowych.
Znajdź w internecie wywiad z osobą, która osiągnęła sukces na rynku dóbr, usług, pracy lub finansowym. Zwróć uwagę na czynniki, które zdaniem tej osoby, zdecydowały o osiągnięciu sukcesu. Odwołaj się do filmu edukacyjnego „Decyzje producenta funkcjonującego w różnych strukturach rynku”.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy
OS X 10.11.6 lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100
Firefox w wersji 62.0.2
Safari w wersji 11.1
Opera w wersji 55.0.2994.44
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści