Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Artur Gałkowski, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Mi dai la ricetta? - Dasz mi przepis?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna typowe słownictwo dla włoskich przepisów;
rozumie i wykorzystuje poznane środki językowe w rozmowie dotyczącej kuchni włoskiej/przygotowania posiłków;
potrafi odczytać i zrozumieć włoski przepis kulinarny;
utrwala formy i użycie trybu rozkazującego, służącego np. do zapisania lub podania przepisu;
jest gotowy do rozmowy o daniach kuchni włoskiej.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach lub w małych grupach.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze. Dodatkowo opakowanie włoskiego makaronu lub plansza ze zdjęciami i nazwami makaronów. Ewentualnie garść różnych typów makaronów.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może przynieść na lekcję paczkę dowolnego włoskiego makaronu bądź opakowania po takim i zapytać uczniów, jakie rodzaje włoskich makaronów znają. Nauczyciel przy tej okazji może wprowadzić pojęcia takie jak pasta integrale, pasta di grano duro i zapisać na tablicy kilka nazw makaronów, zwracając uwagę na ich prawidłową wymowę, np. spaghetti, fusili, penne, farfalle, itp. Może użyć też planszy ze zdjęciami i nazwami makaronów.
Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy lubią jeść makaron i prosi ich o zapoznanie się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Uczniowie wskazują cztery składniki, które są potrzebne do przygotowania spaghetti al pomodoro. Nauczyciel wyjaśnia schemat przepisu (dane metryczkowe, prezentacja dania, składniki, przygotowanie). Uczniowie wykonują dwa polecenia do tekstu. W razie potrzeby korzystają z objaśnień słownictwa. Zwracają uwagę na dodatkowe informacje, np. objaśnienie skrótu qb czy wyrażenia al dente. Można posłużyć się dodatkowymi informacjami wprowadzonymi w sekcji Przeczytaj (patrz ciekawostka dotycząca wyrażenia saltare la pasta).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o wskazanie form czasownikowych w części opisującej przygotowanie spaghetti al pomodoro. Uczniowie przyporządkowują funkcję gramatyczną do wynotowanych form. Nauczyciel zwraca uwagę na tworzenie form trybu rozkazującego w 1 i 2 os. l.mn. Przypomina tworzenie trybu rozkazującego dla 2 os. l. poj. Uczniowie mogą spontanicznie utworzyć formy analizowanego trybu, korzystając z czasowników i konstrukcji w tabeli przedstawiającej przydatne w kuchni czasowniki. Tej fazie lekcji odpowiada także ćw. 4 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym – zestawem przepisów z ricettario. Powtarzają poznawane podczas lekcji formy czasownikowe, nazwy składników dań, ich proporcje (gramatura, sztuki, ilość mierzona w mililitrach i gramach), kolejność czynności. Zwracają uwagę na dania dotąd nieznane a typowe dla kuchni włoskiej oraz nazwy przyjęte do obiegu komunikacyjnego na poziomie międzynarodowym, np. pesto, pasta, tiramisù, espresso i in.). Zastanawiają się, które z dań mogliby przygotować samodzielnie dla swoich przyjaciół. Wykonują trzy polecenia towarzyszące multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie zapisują na kartkach składniki potrzebne do przygotowania ulubionych dań i wymieniają się przepisami z kolegami i koleżankami z klasy.
Praca domowa:
W domu uczniowie mogą zrobić ćw. 2, 5 i 6. Jako zadanie typu projektowego przygotowują samodzielnie lub w parach ćw. 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Tablica multimedialna, rzutnik, włoskie menu lub opakowanie makronu przyniesione przez nauczyciela.
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
I prodotti alimentariI prodotti alimentari
Cosa mangiano gli italianiCosa mangiano gli italiani
Gli italiani in cucinaGli italiani in cucina
Dove fai la spesa?Dove fai la spesa?
Nauczyciel może skorzystać z poniższego podręcznika (plik pdf jest do pobrania w wolnym dostępie z repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego), w którym znajdzie inne kulinarne ciekawostki na temat kuchni włoskiej (rozdział pierwszy, sekcja Curiosità).
Woch Agnieszka, Groblińska Justyna, Kowalik Katarzyna, „Utile e traducibile. Esercizi di lessico settoriale e quotidiano”, 2021, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można poprosić uczniów o wyszukanie prostych przepisów kulinarnych kuchni włoskiej bazujących na makaronach i rozszerzyć katalog, w tym o informacje dotyczące konstrukcji czasownikowych, nazw składników potraw itp. (szczególnie wskazane dla uczniów zainteresowanych pogłębianiem wiedzy językowo‑kulturowej, przygotowujących się do konkursów, egzaminów językowych itp.).