Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cinema? Teatro? Streaming? - Kino? Teatr? Streaming?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom??
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące kina i teatru i swoich preferencji dotyczących tych form uczestnictwa w kulturze;
zna podstawowe słownictwo używane podczas ustalania planów, pytania i opowiadania o swoich preferencjach, przedstawiania pozytywnych i negatywnych stron sposobów uczestniczenia w kulturze;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na podstawie fragmentów dialogu pt. Che facciamo questo weekend? uczniowie wymieniają formy kultury, o których jest mowa i odpowiadają na pytanie postawione w poleceniu na belce do dialogu.
Uczniowie ponownie odsłuchują fragmenty i układają je w dialog (polecenie 1).
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują polecenie 2 do dialogu pt. Che facciamo questo weekend?, polegające na odnalezieniu określonych informacji w tekście.
Na podstawie dwóch pierwszych części tekstu dotyczącego wyjaśnień gramatycznych, nauczyciel omawia z uczniami użycie trybu condizionale, który służy do wyrażania własnych preferencji oraz użycie czasownika dare w kontekście kinowym i teatralnym.
Uczniowie zapoznają się z multimedium. Samodzielnie odkrywają słownictwo związane z przestrzenią teatralną oraz odpowiadają na pytanie postawione w poleceniu ogólnym.
W celu przećwiczenia słownictwa poznanego przy pomocy spaceru wirtualnego uczniowie wykonują polecenia 1 i 2 (dobieranie w pary słów polskich i włoskich) oraz polecenie 3 ukierunkowane na utrwalenie poznanych wyrazów poprzez ich grupowanie.
Uczniowie wykonują polecenie 4 (otwarte) polegające na samodzielnym opisaniu różnic pomiędzy dwiema salami teatralnymi.
Po sprawdzeniu poleceń do multimedium nauczyciel omawia nazwy zawodów związanych z kinem i teatrem, ze szczególnym uwzględnieniem form rodzaju żeńskiego (ostatnia część w tekście wyjaśniającym zagadnienia gramatyczne).
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1 i 2 z sekcji Sprawdź się, których celem jest ugruntowanie męskich i żeńskich form poznanych zawodów, po czym przechodzą do ćwiczenia 3, integrującego słownictwo związane z ww. zawodami ze słownictwem poznanym w multimedium.
Uczniowie przechodzą do ćwiczeń 4 – 6, co ma pomóc utrwalić poznane słownictwo.
W ćwiczeniach 7 i 8 uczniowie, utrwalając poznane słownictwo, uczniowie powtarzają jednocześnie typowe struktury niezbędne do wyrażania własnych preferencji i opinii oraz podawania pozytywnych i negatywnych aspektów różnych form uczestnictwa w kulturze.
Ćwiczenie 9 jest natomiast ukierunkowane zarówno na rozumienie tekstu słuchanego, jak na powtórzenie form czasownika piacere w trybie condizionale.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 10 (otwarte), stanowiące okazję do użycia czasownika piacere w trybie condizionale przy wyrażaniu własnych upodobań, życzeń i preferencji.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 11 (otwarte), w którym uzupełniają ostatnią część dialogu w oparciu o wiedzę językową oraz informacje pochodzące z materiału wizualnego.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują ćwiczenie 12, w którym opisują swoje upodobania oraz tłumaczą pozytywne i negatywne strony opisywanych przez nich form uczestnictwa w kulturze.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest powiązany z Eventi culturaliEventi culturali oraz Conosciamo i cineasti italiani e polacchiConosciamo i cineasti italiani e polacchi, może być użyty jako rozwinięcie poruszonych w nich zagadnień lub samodzielnie.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wykonać plakat przedstawiający słownictwo z tego materiału. Nauczyciel może zadać uczniom wykonanie własnej wersji domina (np. w grupach), która zostanie wykorzystana do powtórzenia słownictwa na kolejnej lekcji i/lub przed sprawdzianem.