Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ce la faremo! - Damy radę!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje w wypowiedziach słownictwo związane z wolontariatem i działalnością w sektorze non profit;
używa czasowników zaimkowych w kontekstach opisu działalności non profit i innych;
stosuje w wypowiedziach określenia wyrażające sprzeciw lub akceptację;
poznaje typy działalności włoskich organizacji non profit.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozumie opisy różnych podmiotów trzeciego sektora;
potrafi wyrażać zgodę lub sprzeciw;
potrafi odmieniać czasowniki zaimkowe i stosować je w swoich wypowiedziach;
rozumie podstawy funkcjonowania organizacji non profit we Włoszech;
rozumie podstawowe mechanizmy tworzenia nazw i sloganów oraz potrafi je stworzyć.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub w grupach;
praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio);
materiały piśmiennicze;
dodatkowo: np. broszurki, ulotki włoskich organizacji non profit, mapa Włoch.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znane im są inicjatywy charytatywne, organizacje pozarządowe, czy kiedykolwiek uczestniczyli w jakiejś akcji np. jako wolontariusze. Pyta, czy znają organizacje międzynarodowe działające m.in. w Polsce. Wyjaśniając charakter działań trzeciego sektora, odnosi się do tematu lekcji.
Nauczyciel zapowiada, że dzięki niniejszemu e‑materiałowi uczniowie poznają cechy sektora non profit we Włoszech, typy działalności tych organizacji, a także nauczą się odmieniać i stosować w swoich wypowiedziach czasowniki zaimkowe farcela i andarsene oraz dowiedzą się, jak wyrażać zgodę lub sprzeciw w języku włoskim. Nauczyciel podkreśla, że wolontariat może być formą spędzania wolnego czasu lub zdobywania doświadczenia przed wejściem na rynek pracy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu dotyczącego działalności charytatywnej. Pyta uczniów, czy widzą polsko‑włoski element inicjatywy oraz może dla zaciekawienia przybliżyć pokrótce informacje o polsko‑włoskiej aktorce Kasi Smutniak. Następnie prosi o wykonanie ćwiczeń na rozumienie treści przeczytanego tekstu i omawia z uczniami wyniki tej pracy.
Nauczyciel wprowadza czasowniki farcela i andarsene oraz wspomina o czasowniku smetterla omówionym w e‑materiale Ognuno diverso, ma tutti uguali. Nawiązując np. do manifestacji organizowanych przez organizacje non profit czy ich sloganów, prezentuje, jak wyrażać zgodę lub sprzeciw w języku włoskim. Następnie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z multimedium i odsłuchanie opisów działalności organizacji non profit we Włoszech. Przypomina uczniom o korzystaniu ze słownika, w którym znajdą objaśnienia trudniejszych wyrazów występujących w tekście.
W celu utrwalenia wiedzy zdobytej w pracy z tekstem wyjaśniającym zagadnienia gramatyczne i multimedium nauczyciel prosi uczniów o wykonanie trzech poleceń do multimedium. Uczniowie pracują samodzielnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, nauczyciel udziela im dodatkowych wskazówek.
Faza podsumowująca:
Na koniec nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach lub grupach ćw. 7 z sekcji Sprawdź się. Jest to ćwiczenie skupione na kreatywności językowo‑plastycznej pozwalające na wielopoziomowe podsumowanie treści e‑materiału.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie w domu pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (ćw. 1‑6 i 8).
Materiały pomocnicze:
Ognuno diverso, ma tutti ugualiOgnuno diverso, ma tutti uguali
Voglio fare qualcosa di buono!Voglio fare qualcosa di buono!
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna to kilkuelementowe multimedium, które może posłużyć do omówienia różnych typów działalności organizacji non profit, a także do poznania nowego słownictwa związanego z opisem funkcjonowania trzeciego sektora. Ponadto nauczyciel może wykorzystać mapę nie tylko do omówienia przykładowych inicjatyw non profit, ale i do powtórzenia podstawowej wiedzy geograficznej uczniów - np. poprzez przypomnienie nazw włoskich regionów i ich stolic. Multimedium może być też przydatnym materiałem do ćwiczenia rozumienia ze słuchu.