Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lavorare per guadagnare - Pracować dla pieniędzy
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;
kompetencje społeczne i obywatelskie;
inicjatywność i przedsiębiorczość.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa zawody należące do grup najlepiej i najsłabiej opłacanych, niszowych, ginących oraz zawodów przyszłości.
Uczeń opowiada o obowiązkach zawodowych szwaczki, magazyniera, introligatora, kosmetyczki, szewca.
Uczeń przekształca zdania w stronie czynnej na zdania w stronie biernej.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście holistyczne.
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
plansze/slajdy z przedstawicielami zawodów omawianych na wcześniejszych lekcjach, przedmioty z nimi związane.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując przedmioty (lub ich zdjęcia) związane z wybranymi profesjami (np. nóż szefa kuchni, stetoskop, miarka krawiecka) i prosząc uczniów o odgadnięcie, o jaki zawód chodzi. Uczniowie zapisują na tablicy nazwy zawodów i przedmiotów w języku włoskim.
Następnie nauczyciel odtwarza wideoklip z piosenką Una vita in vacanza ilustrujący profesje pojawiające się w jej tekście. Uczniowie odszukują pytania stawiane przez autorów oraz notują nazwy zawodów. Następnie czytają tekst, z którym konfrontują swoje odpowiedzi. Nauczyciel może zapytać o to, czy żyjemy, aby pracować, czy pracujemy, aby zaspokoić swoje potrzeby, a jeśli tak to jakie.
Polecenie do tekstu piosenki sprawdza rozumienie tekstu.
W tekście objaśniającym omówiona została konstrukcja formy biernej z użyciem czasowników essere i venire. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby konstruowali proste zdania w formie czynnej i próbowali przekształcać je na stronę bierną.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym. Najpierw oglądają zdjęcia przedstawiające pracowników różnych zawodów i próbują opisać czynności wykonywane przez nich. Następnie odtwarzają nagrania, w których prezentowane są informacje o zawodach zebranych w danej grupie. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty, odsłuchiwać nagrań oraz odczytywać prezentowane treści. Uczniowie zapoznają się z nazwami zawodów, związanymi z nimi obowiązkami oraz statystykami. W celu ich utrwalenia można zaproponować opowiedzenie o tym, co robią przedstawiciele wybranych zawodów (uczniowie mogą losowo wybierać zawody prezentowane w katalogu). Można zaproponować, aby uczniowie zebrali informacje dotyczące płac, ofert pracy oraz bezrobocia w Polsce i porównali z danymi prezentowanymi w multimedium.
Polecenia do katalogu sprawdzają zrozumienie wybranych informacji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 4 można poprosić, aby uczniowie dodali inne obowiązki przedstawicieli wymienionych w ćwiczeniu oraz aby dodali to tej listy obowiązki kilku innych zawodów prezentowanych w tym e‑materiale.
W ćwiczeniu 9 uczniowie mogą w małych grupach stworzyć dłuższą listę pytań związanych z preferencjami odnoszącymi się do pracy zawodowej. Ćwiczenie może być wykonane w formie pisemnej lub ustnej.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 7.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać plansze, filmy lub przedmioty związane z zawodami prezentowanymi w e‑materiale.
Dodatkowo można wykorzystać fragmenty następujących materiałów znajdujących się na platformie:
Che lavoro fai?Che lavoro fai?
Il mio lavoroIl mio lavoro
Io voglio fare il cosmonauta. E tu?Io voglio fare il cosmonauta. E tu?
Traduttore o imprenditore?Traduttore o imprenditore?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do obejrzenia samych ilustracji, następnie do wysłuchania nagrań, a dopiero ostatecznie do zapoznania się z tekstem. W części dotyczącej statystyk można poprosić o zanotowanie danych ze słuchu, a następnie skonfrontowanie z tekstem.
Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do odszukania informacji o zawodach zaprezentowanych w katalogu w odniesieniu do sytuacji w kraju i porównania przeciętnych zarobków, płacy minimalnej, stopy bezrobocia. Nauczyciel może także zachęcić do wyrażania przez uczniów opinii na temat tego, jakie warunki pracy są dla nich najistotniejsze przy wyborze zawodu.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nim informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.