Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Milena Lange, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Un giro della Sicilia - Wycieczka na Sycylię
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
uczy się mówić o swoich planach turystycznych używając czasu futuro semplice (głównie w formie regularnej);
poznaje najważniejsze zabytki Sycylii;
wykorzystuje aktywnie wiedzę o miejscach i zabytkach na Sycylii i potrafi o nich opowiadać;
potrafi wyrazić myśl w odniesieniu do przyszłości, używając futuro semplice niektórych czasowników nieregularnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (również partnersko z nauczycielem);
praca w grupach(w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca pod kierunkiem nauczyciela;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu,/głośniki/słownik włosko‑polski/materiały piśmienne/ mapy geograficzne i inne Włoch.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, pytając, jaki rodzaj terytoriów składa się na Włochy. Uczniowie z nauczycielem ustalają, że Włochy składają się z części kontynentalnej (lo stivale) i wysp, dwóch dużych: Sycylii i Sardynii oraz wielu mniejszych (można wskazać na Capri w pobliżu Neapolu oraz na archipelag Wysp Eolskich/Liparyjskich w pobliżu Sycylii, wskazując na ich związek z wiatrem i wulkanami, jak również na Lampeduzę, najdalej na Południe położoną i zamieszkiwaną wyspę włoską). Tak zaciekawieni uczniowie dowiadują się, że podczas lekcji nauczą się planować wycieczkę na Sycylię.
Na początek zapoznają się z treścią ulotki informacyjnej w tekście źródłowym, która przedstawia plan wycieczki po Włoszech (Un giro della Sicilia). Zgodnie z poleceniem wskazują miejsca, które proponuje do zwiedzania ulotka oraz inne informacje zawarte w folderze.
Wysłuchują dialogu, zapoznając się także z jego transkrypcją, i wykonują ćwiczenie prawda/fałsz w zakresie zrozumienia tekstu. Nauczyciel uzupełnia informacje leksykalne i strukturalne, przechodząc do wprowadzenia czasu futuro semplice dla czasowników nieregularnych.
Wykorzystuje informacje wskazane w tekście właściwym, gdzie zaproponowane jest także ćwiczenie polegające na tłumaczeniu zdań z użyciem czasu przyszłego prostego z czasownikami nieregularnymi.
W uzupełnieniu do tej fazy uczniowie mogą wykonać ćw. 3 z sekcji Sprawdź się. W razie potrzeby nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo pojawiające się w tekście właściwym i ćwiczeniach (uczniowie korzystają także ze słownika do przedmiotowego materiału).
Faza realizacyjna:
W fazie realizacyjnej uczniowie zapoznają się z medium bazowym – mapą interaktywną.
Na początek zwracają uwagę na polecenie i po zapoznaniu się z treścią multimedium odpowiadają na postawione pytanie.
Próbują zapamiętać plany, które ma Julia, odtwarzają wypowiedzi bohaterów z użyciem form czasowników w futuro semplice.
Wykonują polecenia 1, 2, 3 do multimedium. W podsumowaniu wymieniają nazwy miejsc i zabytków, które zwiedzi Julia z rodzicami podczas planowanej wycieczki.
W uzupełnieniu do tej części lekcji wykonują ćw. 1 i 2 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Z końcem lekcji uczniowie utrwalają odkrywaną wiedzę kulturowo‑językową, wykonując ćw. 4, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Powtarzają poznane formy futuro semplice dla czasowników nieregularnych.
Indywidualnie lub w grupach mogą utworzyć plan własnej wycieczki na Sycylię.
Układają wypowiedź, informując o tym, co sami zobaczą podczas wycieczki na Sycylię – użycie futuro semplice jest tu wskazane. Można w tym celu wykorzystać także ćw. 7 ze Sprawdź się.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń otwartych 7 i 8. Ponieważ są to ćwiczenia stosunkowo trudne, wymagają odpowiedniego wprowadzenia/omówienia i uważnej korekty podczas kolejnej lekcji lub innego trybu zapewniającego pomoc nauczyciela w realizowaniu tych zadań.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
In giro per RomaIn giro per Roma
In aeroporto, preparati al decollo!In aeroporto, preparati al decollo!
Le vacanze all’italianaLe vacanze all’italiana
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo uczniowie mogą poszukać innych informacji na temat miejsc znajdujących się na mapie interaktywnej i w ten sposób rozbudować ją.