Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’arte contemporanea - Sztuka współczesna
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące sztuki współczesnej;
zna podstawowe słownictwo dotyczące sztuki;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki;
zdjęcia związane z tematem (do wyświetlenia);
pomocniczo zdjęcia instalacji artystycznych lub albumy o sztuce.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcia związane z tematyką, np. rzeźby lub instalacje artystyczne i pyta, czy wiedzą, jaki to rodzaj sztuki. Można przywołać wspomnianą we wstępie pracę pt. „Komik” oraz opisaną w sekcji Przeczytaj pracę “Venere degli stracci”.
W celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, czymże jest sztuka współczesna, uczniowie zostają zaproszeni do lektury tekstu “Venere degli stracci”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z opisem rzeźby artysty Michelangela Pistoletta i odpowiadają na pytania do tekstu. Materiał jest spiralnie powiązany z materiałem Pittori e scultori famosi italianiPittori e scultori famosi italiani, można więc, opierając się na tabeli z sekcji Przeczytaj, przypomnieć uczniom nazwy niektórych prądów w sztuce i środków artystycznej ekspresji. Nauczyciel może poprosić o skomentowanie ich podobieństwa do terminów polskich i zwrócić uwagę na zapożyczenia z języka angielskiego (np. la performance) i francuskiego (np. il collage). Można poprosić o wykonanie ćwiczenia nr 1 z sekcji Sprawdź się.
W celu znalezienia dodatkowych informacji dotyczących sztuki współczesnej uczniowie przystępują do pracy z multimedium i przesłuchują nagranie wywiadu dziennikarza kulturalnego z ekspertem. Następnie wykonują 3 polecenia do multimedium, które zostają omówione z nauczycielem.
Dodatkowo, w celu utrwalenia słownictwa, uczniowie mogą wykonać wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się na rozumienie ze słuchu (ćw. 1 i 6) oraz utrwalenie słownictwa (ćw. 2–5).
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach lub małych grupach. Opierając się na ćwiczeniu nr 7 z sekcji Sprawdź się, wymieniają uwagi o na temat sztuki współczesnej i opisują swoje upodobania i opinie dotyczące sztuk wizualnych.
Praca domowa:
Nauczyciel zadaje pisemnie ćwiczenie 8. Można zadać również inne wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, których nie wykonano na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest spiralnie powiązany z materiałami: Eventi culturaliEventi culturali oraz - Musei per tutti i gustiMusei per tutti i gusti.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć dotyczących życia kulturalnego. Uczniowie mogą przygotować na kolejne zajęcia zdjęcia ulubionych dzieł sztuki i je opisać na forum klasy, inspirując się plikiem audio i tekstem “Venere degli stracci”. Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.
E‑materiał unaocznia związki języka z kulturą, pozwalając uczniowi zrozumieć ukryte w języku informacje o przeszłości, zwyczajach i mentalności Włochów (zob. Grudzińska 2021: 83). Wskazuje również wpływ języka sztuki na język włoski. Z tego względu może być wykorzystany również w szkołach artystycznych.