Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa c’è in offerta di oggi? - Co jest dzisiaj w ofercie?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje w zakresie przedsiębiorczości.
Cele operacyjne:
Uczeń analizuje po włosku sposoby oszczędzania przy zakupie podstawowych produktów spożywczych.
Uczeń zapamiętuje nazwy różnych opakowań produktów spożywczych.
Uczeń stosuje miary ilości i wagi używane we Włoszech.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji
kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając, czy uczniowie robią sami zakupy spożywcze, czy sporządzają listę zakupową, jakie typy sklepów wolą (mały sklepik osiedlowy, hipermarket, rynek). Można też zapytać, czy uczniowie mieli już okazję robić zakupy spożywcze we Włoszech. W rozwinięciu tej dyskusji może pomóc tekst Come fare la spesa risparmiando: le 5 regole d’oro, który zawiera wykaz rad, które mogą pomóc w robieniu zakupów. Czy uczniowie zgadzają się z nimi? Czy znają jakieś inne reguły?
Następnie uczniowie wykonują polecenie do tekstu Come fare la spesa risparmiando: le 5 regole d’oro, które sprawdza, czy potrafią rozróżnić dobre i złe nawyki, jakie można zaobserwować podczas robienia zakupów.
Pod tekstem Come fare la spesa risparmiando: le 5 regole d’oro przedstawiona została przykładowa lista zakupowa. Po przeanalizowaniu jej uczniowie mogą zaproponować modyfikację produktów i/lub ich ilości, wykorzystując własne doświadczenia. W ten sposób uczniowie ćwiczą nazwy produktów, rodzaje opakowań, nazwy miar i wag.
Pod koniec część Przeczytaj/posłuchaj znajduje się krótka informacja o poprzedniej i aktualnie obowiązującej walucie włoskiej. Jeżeli nauczyciel ma taką możliwość, może pokazać uczniom przykładowe monety i banknoty starych lirów i obecnego euro.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili sposoby płatności, jakie znają. Następnie uczniowie zapisują je na tablicy i obok dopisują ich włoskie odpowiedniki.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, analizując plansze w dowolnej kolejności. Odtwarzane są informacje dotyczące poszczególnych produktów.
Uczniowie mogą dodawać informacje, np.: czy te produkty są znane w Polsce czy są używane w ich domach.
Polecenia do medium bazowego sprawdzają przyswojenie leksyki oraz zrozumienie wybranych informacji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel po kolei sprawdza z uczniami wykonane zadania. Może też przydzielić poszczególnym uczniom różne zadania, a wykonanie pozostałych zostawić jako pracę domową.
W ćwiczeniu 1 uczniowie mogą dodatkowo wskazać, co można przechowywać w innych wymienionych opakowaniach.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 3, w którym mają okazję powtórzyć nazwy opakowań, produktów spożywczych i miar, i wag. Można urządzić konkurs w klasie, kto najszybciej i bezbłędnie wykona to ćwiczenie.
W ćwiczeniu 4 można dodatkowo poprosić o ułożenie przykładowych zdań z utworzonymi zwrotami.
Ćwiczenia 8 i 9 można wykonać w formie pisemnej lub ustnej. Wykonanie zadania nauczyciel może sprawdzić na kolejnej lekcji.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2, 5 i 7.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Dove fai shopping?Dove fai shopping?
Lo shopping onlineLo shopping online
Andiamo a fare la spesaAndiamo a fare la spesa
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Uczniowie mogą proponować dodanie do katalogu innych elementów.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nim informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.