Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R17jN9vCnFpc11
Ćwiczenie 1
Zaznacz cechy prawidłowo sformułowanego przemówienia. Możliwe odpowiedzi: 1. jasność, 2. poetyckość, 3. stosowność, 4. niejednoznaczność, 5. ekspresyjność, 6. poprawność, 7. podniosłość, 8. ozdobność
R1diShasu70UF11
Ćwiczenie 2
Oceń prawdziwość zdań. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe. Opowiadanie jest według zasad retoryki trzecim w kolejności elementem kompozycji przemówienia, przygotowującym grunt pod argumentację. Możliwe odpowiedzi: P, F. Dla perswazyjnej skuteczności mowy istotne jest oddzielenie od siebie jej kolejnych elementów: wstępu, podziału, opowiadania, argumentacji, odparcia zarzutów i zakończenia. Możliwe odpowiedzi: P, F. Witkacy w dramacie Szewcy stosował się ściśle do zasad sztuki retoryki. Możliwe odpowiedzi: P, F.
RS4o81uYmg9qU11
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj cytaty pochodzące z Szewców Witkacego do elementów kompozycyjnych przemówienia. „Nie będziemy gadać niepotrzebnych rzeczy”. Możliwe odpowiedzi: 1. Argumentacja, 2. Wstęp, 3. Opowiadanie, 4. Odpieranie zarzutów „Kona ona ludzkość pod gniotem cielska gnijącego, złośliwego nowotwora kapitału, na którym, nikiej putryfikacyjne owe bąble, faszystowskie rządy powstają i pękają, puszczając smrodliwe gazy zagniłej w sobie, w sosie własnym, bezosobowej ciżby ludzkiej”. Możliwe odpowiedzi: 1. Argumentacja, 2. Wstęp, 3. Opowiadanie, 4. Odpieranie zarzutów „Stworzenie obiektywnego aparatu w postaci elity całej ludzkości jest niemożliwe, ponieważ przyrost intelektu odbiera odwagę czynu: największy mędrzec nie domyśli myśli swych do końca ze strachu choćby przed samym sobą i obłędem, a i tak będzie to za słabe wobec rzeczywistości”. Możliwe odpowiedzi: 1. Argumentacja, 2. Wstęp, 3. Opowiadanie, 4. Odpieranie zarzutów „Może się to wydać nad wyraz śmiesznym, ale nikt nie wie, że tu tkwił perwersyjny węzeł sił mogących rozsadzić całą naszą przyszłość i pogrążyć świat w anarchii”. Możliwe odpowiedzi: 1. Argumentacja, 2. Wstęp, 3. Opowiadanie, 4. Odpieranie zarzutów
Bibliografia: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy, [w:] tegoż, Dramaty, wybr. K. Puzyna, Warszawa 1983, s. 375, 376, 387, 394.
R9rgZLVMz3cZo1
Ćwiczenie 4
W poniższej wypowiedzi Sajetana zaznacz: 1. zdania charakterystyczne dla wstępu oracji, 2. podział, a 3. argumentację. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy [fragment]
SAJETAN nie odwracając się w tył mówi do publiki
Tera bede gadał. Dobrze, żeście mnie zakatrupili, niczego się już nie boję i powiem prawdę: jedna jest dobra rzecz na świecie, to indywidualne istnienie w dostatecznych warunkach materialnych. (Tamci leżą aż do odwołania.) Zjeść, poczytać, pogwajdlić, pokierdasić i pójść spać. Poza tym nie ma nic — to jest, psia ich ścierwa, pyknicka filozofia. Bo co są te tak zwane wielkie idee społeczne? Oto to, co i w tej chwili powiedziałem, tylko nie dla mnie, a dla wszystkich. Bo o tym czasie, co go można będzie na popularne czytanki poświęcić, to ja mówić nie będę. W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia. — Do cholery w ogóle z takim rozumowaniem… (Hiper-Robociarz podchodzi do niego i wali mu z dużego colta w ucho. Sajetan mówi dalej, jakby nic. Wszyscy podnoszą się, tylko jeden Fierdusieńko leży dalej.) I to wszystko niezależnie od tego, czy indywiduum jest osobowym fantastą i maniakiem swojej „n” potęgi, czy sługą i wyrazicielem klasy jakiejś — wszystko jedno jakiej…
Bibliografia: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy, [w:] tegoż, Dramaty, wybr. K. Puzyna, Warszawa 1983, s. 430.
1
Ćwiczenie 4
R1vC6jVgi5X1r
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy [fragment] SAJETAN nie odwracając się w tył mówi do publiki Tera bede gadał. Dobrze, żeście mnie zakatrupili, niczego się już nie boję i powiem prawdę: jedna jest dobra rzecz na świecie, to indywidualne istnienie w dostatecznych warunkach materialnych. (Tamci leżą aż do odwołania.) Zjeść, poczytać, pogwajdlić, pokierdasić i pójść spać. Poza tym nie ma nic — to jest, psia ich ścierwa, pyknicka filozofia. Bo co są te tak zwane wielkie idee społeczne? Oto to, co i w tej chwili powiedziałem, tylko nie dla mnie, a dla wszystkich. Bo o tym czasie, co go można będzie na popularne czytanki poświęcić, to ja mówić nie będę. W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia. — Do cholery w ogóle z takim rozumowaniem… (Hiper-Robociarz podchodzi do niego i wali mu z dużego colta w ucho. Sajetan mówi dalej, jakby nic. Wszyscy podnoszą się, tylko jeden Fierdusieńko leży dalej.) I to wszystko niezależnie od tego, czy indywiduum jest osobowym fantastą i maniakiem swojej „n” potęgi, czy sługą i wyrazicielem klasy jakiejś — wszystko jedno jakiej…. (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Przeformułuj wypowiedź Sajetana, usuwając z niej słownictwo niestosowne do tematyki filozoficznej.

RjBU22DkKCdGL
(Uzupełnij).
Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy

Tera bede gadał. Dobrze, żeście mnie zakatrupili, niczego się już nie boję i powiem prawdę: jedna jest dobra rzecz na świecie, to indywidualne istnienie w dostatecznych warunkach materialnych. (Tamci leżą aż do odwołania.) Zjeść, poczytać, pogwajdlić, pokierdasić i pójść spać. Poza tym nie ma nic — to jest, psia ich ścierwa, pyknicka filozofia. Bo co są te tak zwane wielkie idee społeczne? Oto to, co i w tej chwili powiedziałem, tylko nie dla mnie, a dla wszystkich. Bo o tym czasie, co go można będzie na popularne czytanki poświęcić, to ja mówić nie będę. W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia. — Do cholery w ogóle z takim rozumowaniem… (Hiper‑Robociarz podchodzi do niego i wali mu z dużego colta w ucho. Sajetan mówi dalej, jakby nic. Wszyscy podnoszą się, tylko jeden Fierdusieńko leży dalej.) I to wszystko niezależnie od tego, czy indywiduum jest osobowym fantastą i maniakiem swojej „n” potęgi, czy sługą i wyrazicielem klasy jakiejś — wszystko jedno jakiej…

cw5 Źródło: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy, [w:] tegoż, Dramaty, wybór K. Puzyna, Warszawa 1983, s. 430.
21
Ćwiczenie 6

W dramacie Szewcy znajdź wypowiedzi, w których zostały wykorzystane tropy retoryczne: metafora, emfaza i sarkazm.

RIxgjbbkio2zG
metafora. (Uzupełnij). emfaza. (Uzupełnij). sarkazm. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Napisz rozprawkę na 200 słów, w której odpowiesz na pytanie: Jaki cel mają wypowiedzi Sajetana, które bohater wygłasza po tym, jak zostaje zabity przez czeladników?

R1BAMdViqVxGn
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Poniższy fragment pochodzi z odczytu Włodzimierza Lenina wygłoszonego w Petersburgu w kwietniu 1917 roku, czyli w czasie, gdy przebywał tam Witkacy. Porównaj tezy przywódcy bolszewików z poglądami Sajetana z Szewców w rozprawce na 200 słów.

R1Mt6Ra0frSRN
(Uzupełnij).
Włodzimierz Lenin O zadaniach proletariatu w obecnej rewolucji (Tezy kwietniowe)

W naszym stosunku do wojny, która ze strony Rosji również przy nowym rządzie Lwowa i spółki pozostaje bezwarunkowo wojną grabieżczą, imperialistyczną ze względu na kapitalistyczny charakter tego rządu, niedopuszczalne są najdrobniejsze choćby ustępstwa na rzecz „rewolucyjnego «oboronczestwa»”.
Na wojnę rewolucyjną, która by istotnie usprawiedliwiała obronę rewolucyjnej ojczyzny, świadomy proletariat może dać swą zgodę jedynie pod warunkiem: a) przejścia władzy w ręce proletariatu i przyłączających się najbiedniejszych części chłopstwa; b) wyrzeczenia się wszelkich aneksji w rzeczywistości, a nie tylko w słowach; c) całkowitego, faktycznego zerwania ze wszystkimi interesami kapitału.
Wobec niewątpliwej uczciwości szerokich warstw zwykłych zwolenników obrony rewolucyjnej ojczyzny uznających wojnę tylko jako coś koniecznego, a nie jako środek do podbojów, wobec oszukiwania ich przez burżuazję należy im szczególnie dokładnie, wytrwale, cierpliwie wyjaśniać ich błąd, wyjaśniać nierozerwalny związek kapitału z wojną imperialistyczną, wykazywać, że bez obalenia kapitału nie można zakończyć wojny prawdziwie demokratycznym, nienarzuconym przemocą pokojem [...].
Swoistość chwili bieżącej w Rosji polega na przechodzeniu od pierwszego etapu rewolucji, który na skutek niedostatecznego uświadomienia i zorganizowania proletariatu dał władzę burżuazji, do drugiego jej etapu, który powinien oddać władzę w ręce proletariatu i najbiedniejszych warstw chłopstwa.
To przechodzenie cechuje z jednej strony maksimum legalności (Rosja jest teraz najbardziej wolnym krajem na świecie spośród wszystkich krajów walczących), z drugiej strony – to, że nie stosuje się przemocy wobec mas, i wreszcie wynikający z nieświadomości, pełen zaufania stosunek tych mas do rządu kapitalistów, najgorszych wrogów pokoju i socjalizmu.
Ta swoistość wymaga od nas umiejętności przystosowania się do szczególnych warunków pracy partyjnej wśród niezmiernie szerokich mas proletariatu, które dopiero co obudziły się do życia politycznego.

cw8 Źródło: Włodzimierz Lenin, O zadaniach proletariatu w obecnej rewolucji (Tezy kwietniowe), [w:] Slavoj Žižek, Rewolucja u bram. Pisma Lenina z roku 1917 , tłum. J. Kutyła, Kraków 2006, s. 123–125.
Praca domowa

Wybierz jedną z wypowiedzi bohaterów Szewców i uzupełnij ją tak, by zawierała wszystkie podstawowe elementy kompozycji mowy według zasad retoryki: wstęp, podział, opowiadanie, argumentację, odparcie zarzutów oraz zakończenie.