Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RFOI2afTK00rz1
Ćwiczenie 1
Spójrz na dowód nie wprost pewnego twierdzenia: Niech n będzie liczbą parzystą (co stanowi zaprzeczenie tezy twierdzenia wyjściowego). Wtedy możemy zapisać: n=2k, gdzie k jest liczbą całkowitą, więc n2=2k2=4k2=2·2k2, czyli n2 jest liczbą parzystą. Jak brzmi twierdzenie wyjściowe? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli n2 jest liczbą nieparzystą, to n jest liczbą nieparzystą., 2. Jeśli n2 jest liczbą parzystą, to n jest liczbą nieparzystą., 3. Jeśli n2 jest liczbą nieparzystą, to n jest liczbą parzystą.
1
Ćwiczenie 2

Dowodząc twierdzenie „Niech mn będą liczbami całkowitymi. Jeśli iloczyn mn jest liczbą nieparzystą, to liczby mn są nieparzyste” metodą nie wprost można założyć, że obie liczby są parzyste lub że tylko jedna z nich jest parzysta. Jaki będzie dowód, jeśli założymy, że tylko jedna z nich jest parzysta?

RmCZprSA9ZxYf1
Ćwiczenie 3
Dostępne opcje do wyboru: mnmn, nie może, m·n2m, mn<mn, może, dzielenie obustronne nierówności przez liczbę naturalną (a więc dodatnią) nie zmienia zwrotu nierówności, m·n2<m. Polecenie: Uzupełnij dowód twierdzenia:
Iloczyn dowolnych dwóch liczb naturalnych jest nie mniejszy od ich ilorazu.
Przeciągnij odpowiednie wyrażenia lub wyrazy w prawidłowe miejsca. Założenie: mn są dowolnymi liczbami naturalnymi
Teza: mnmn
Zaprzeczenie założenia: m lub n nie może być dowolną liczbą naturalną
Zaprzeczenie tezy: luka do uzupełnienia
Twierdzenie w formie kontrapozycji: Jeśli iloczyn dowolnych dwóch liczb naturalnych mn jest mniejszy od ich ilorazu, to nie są one dowolnymi liczbami naturalnymi.
Dowód twierdzenia zapisanego w formie kontrapozycji:
Iloczyn dowolnych dwóch liczb naturalnych jest mniejszy od ich ilorazu, co zapiszemy mn<mn i możemy przekształcić do postaci luka do uzupełnienia , skąd możemy otrzymać nierówność: n2<1, ponieważ luka do uzupełnienia .
Ta nierówność luka do uzupełnienia być prawdziwa dla żadnej liczby naturalnej n.
Udowodniliśmy twierdzenie w formie kontrapozycji, a więc również nasze twierdzenie wyjściowe.
RM6bR4jY562NP2
Ćwiczenie 4
Dane jest twierdzenie: Jeśli n3 jest liczbą nieparzystą, to n jest liczbą nieparzystą.
Poniżej widzisz kilka zapisów, ustaw je w odpowiedniej kolejności, aby otrzymać dowód twierdzenia przeprowadzony metodą nie wprost. Elementy do uszeregowania: 1. Założenie: n3 jest liczbą nieparzystą, 2. Jeśli n jest liczbą parzystą to n3 jest liczbą parzystą., 3. Ponieważ twierdzenie dane i twierdzenie zapisane w postaci kontrapozycji są sobie równoważne, więc dowodząc twierdzenia w formie kontrapozycji udowodniliśmy jednocześnie twierdzenie dane w zadaniu., 4. Zaprzeczenie tezy: n jest liczbą parzystą, 5. Teza: n jest liczbą nieparzystą, 6. c.n.d., 7. Stąd n3=2k3=8k3=24k3=2m, gdzie m jest liczbą naturalną., 8. Zaprzeczenie założenia: n3 jest liczbą parzystą, 9. Liczbę parzystą możemy zapisać jako wielokrotność liczby 2, czyli n=2k, gdzie k jest liczbą naturalną.
2
Ćwiczenie 5

Opowiedz swoimi słowami, jak można udowodnić, że w każdym trójkącie co najmniej jeden z kątów ma miarę nie mniejszą od 60°.

Rzs1jKTMjADgN2
Ćwiczenie 6
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
3
Ćwiczenie 7

Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych xy prawdziwa jest nierówność 4x2-8xy+5y20.

3
Ćwiczenie 8

Wykaż, że dla dowolnej liczby rzeczywistej dodatniej x zachodzi x+1x2.

3
Ćwiczenie 9

Znajdź w dowolnych źródłach twierdzenie, którego dowód nie wprost Cię zainteresował.