Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1

Zapoznaj się z poniższą symulacją, która umożliwia przeprowadzenie reakcji i porównanie mocy kwasów karboksylowych i nieorganicznych. Zwróć uwagę na charakterystyczne produkty reakcji, przeanalizuj jej przebieg, a następnie rozwiąż poniższe ćwiczenia.

Zapoznaj się z opisem symulacji, która umożliwia przeprowadzenie reakcji i porównanie mocy kwasów karboksylowych i nieorganicznych. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne produkty reakcji, przeanalizuj przebieg reakcji, a następnie rozwiąż ćwiczenia.

RNAGWoQJf5Vpb1
Symulacja dotyczy porównywania mocy kwasów karboksylowych i nieorganicznych. Na ilustracji są cztery probówki z roztworami: C H 3 C O O N a ( a q ) , H C O O N a ( a q ) , N a N O 3 ( a q ) , N a 2 C O 3 ( a q ) . Do trzech probówek kolejno z HCOOH, H N O 3 oraz z  C O 2 H 2 O dodano roztwór C H 3 C O O N a ( a q ) . W probówce pierwszej i drugiej wyczuwalny jest zapach octu, w probówce trzeciej nic się nie wydziela. Drugie doświadczenie. Do trzech probówek kolejno z: C H 3 C O O H , H N O 3 oraz z  C O 2 H 2 O dodano roztwór HCOONa. W probówce pierwszej i trzeciej brak reakcji. Nad drugą probówką pojawiła się trupia czaszka. Trzeci eksperyment. Do trzech probówek kolejno z: HCOOH, C O 2 H 2 O oraz z  C H 3 C O O H dodano roztwór N a N O 3 ( a q ) . W żadnej probówce nie wydzielił się zapach. CZwarte doświadczenie. Do trzech probówek kolejno z HCOOH, H N O 3 oraz z  C H 3 C O O H dodano roztwór N a 2 C O 3 ( a q ) . We wszystkich probówkach pojawiły się bąbelki.
Symulacja interaktywna pt. „Porównywanie mocy kwasów karboksylowych i nieorganicznych”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
2
Ćwiczenie 1

Podczas prowadzenia reakcji octanu sodu z kwasem mrówkowym lub kwasem azotowym(V) wyczuwalny jest charakterystyczny zapach octu. Napisz, jaki produkt odpowiada za powstawanie tego zapachu?

R17DyYY1Wa5pA
Odpowiedź: (Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 2

Na podstawie symulacji oraz informacji zawartych w tekście zastanów się, jaki wpływ na moc kwasów oraz stałą dysocjacji ma zmiana długości łańcucha węglowego. Dokończ poniższe zdanie:

Wraz ze wzrostem długości łańcucha węglowego...

R1SHdOVQ1HgOG
Odpowiedź: (Uzupełnij).