Szkolny sklepik
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Ćwiczenie wymowy.
Poznanie alfabetu.
Doskonalenie umiejętności nazywania warzyw i owoców.
Wprowadzenie do zastosowania przymiotnika i przyimka w opisie.
Wprowadzenie do konstrukcji z narzędnikiem.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Potrafisz wymówić wszystkie litery polskiego alfabetu.
Znasz nazwy określające warzywa i owoce.
Potrafisz opisać cechy przedmiotu i jego umiejscowienie.
Wiesz, jak zamówić kanapkę.
Narzędzia i środki dydaktyczne
nagranie piosenki, tekst piosenki,
rekwizyty (warzywa i owoce) – do przypięcia na tablicy lub rozłożenia na stole,
Minecraft: Education Edition (Darek, pani Zosia, Rafał),
grafiki: „Alfabet” (załącznik nr 1), „Przyimki” (załącznik nr 2), menu „Pasibus”.
Scenariusz
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Wprowadzenie w temat, ćwiczenie alfabetu i poznawanie nazw warzyw. | Wysłuchanie piosenki, przećwiczenie treści zwrotek, wspólne zaśpiewanie. | 15 min | Zamieszczone w serwisie YouTube nagranie piosenki „Alfabet warzywno‑owocowy”. |
II. Część właściwa | Przećwiczenie wymowy, ustny opis z wykorzystaniem czasownika „być” z cz. teraźniejszym. | Wykorzystanie grafiki „alfabet stołówka.png”, ćwiczenie opisu. Pytania: kto to jest?, co to jest?, jaki?/ jaka?/ jakie? Podział na rodzaje rzeczownika i przymiotnika (dopasowanie cech i nazw owoców i warzyw do rodzaju). Koniugacja „być”. Utrwalenie poprzez pytania: Duży – mały, jest – nie ma. | 15 min | ćwiczenia ustne, praca przy tablicy, grafika „Alfabet” (załącznik nr 1) |
Określanie kierunków i drogi. | Rozłożenie różnych owoców i warzyw (przypięcie w różnej konfiguracji na tablicy lub położenie na stole). Opisanie umiejscowienia elementów przy użyciu przyimków, np. na, za, pod, w, nad, o, obok, pomiędzy. | 10 min | rekwizyty, grafika „Przyimki” (załącznik nr 2) | |
Praca samodzielna uczniów. | Uczniowie wykonują samodzielnie zadania: Darek, pani Zosia, Rafał. Nauczyciel asystuje uczniom. | 20 min | gra | |
III. Zakończenie | Wynalazcy burgerów. | Przedstaw menu kanapek w restauracji „Pasibus”. Uczniowie tworzą pomysł na własną kanapkę. | 10 min | Dostępne w internecie menu restauracji „Pasibus”. Zapisanie pomysłu na własną kanapkę w zeszycie. |
Zamawianie w restauracji. | Uczniowie oglądają różne kanapki w menu „Pasibus” i ćwiczą ich zamawianie (nauczyciel jest pracownikiem restauracji). | 10 min | Menu „Pasibus”. | |
Utrwalenie poznanego słownictwa. | Uczniowie tworzą ilustrację do piosenki „Chodź pomaluj mój świat”. | 10 min | Dostępne w internecie tekst i wykonanie piosenki „Chodź pomaluj mój świat” zespołu Dwa Plus Jeden, tekst: Marek Dutkiewicz, muzyka: Janusz Kruk. |