Czas trwania: 90 min 

Cele i oczekiwane rezultaty

  • Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zainteresowań.

  • Poszerzenie znajomości przyimków i funkcjonalne ich użycie w opisie drogi.

  • Wprowadzenie przyimków i przysłówków związanych z lokalizacją i drogą.

  • Poznanie liczebników porządkowych związanych z opisem drogi.

Kryteria sukcesu (językiem ucznia)

  • Potrafisz opisać swoje hobby.

  • Wiesz, jak opisać szczegółowo drogę do danego miejsca.

Narzędzia i środki dydaktyczne

  • Minecraft: Education Edition (Mariusz),

  • papierowa mapa miejsca (xero),

  • Google Maps,

  • grafiki: załącznik nr 1 (Pytania o drogę), załącznik nr 2 (Przypadki).

Scenariusz

1

Przebieg zajęć

Opis przebiegu zajęć

Komentarz metodyczno‑dydaktyczny

Czas

Metody/ formy pracy

I. Wstęp

Nauczyciel wprowadza w temat.

Rozwijanie odpowiedzi na pytanie: o czym rozmawiamy z kolegami? Wprowadzenie nazewnictwa dot. zainteresowań i hobby.

10 min

pogadanka

II. Część właściwa

Opis drogi.

Nauczyciel wspólnie z uczniami najpierw ustnie, potem w zeszycie, pomaga stworzyć opis drogi od miejsca zamieszkania do szkoły (dla przykładu, przy pomocy mapy Google z dowolnej lokalizacji do szkoły, następnie pomaga uczniom w indywidualnej pracy z mapami papierowymi).

Wprowadzenie słownictwa określającego położenie i kierunek, nazywanie obiektów na drodze do domu oraz środków transportu, bogacenie zestawu określeń np. z, do, na, bez, za, pod, u, w, nad, o, od, po lewej, po prawej, obok, pomiędzy, przez.

20 min

Mapy Google, grafika w załączniku nr 1

Opis zainteresowań.

Ćwiczenie przypadków w konstrukcjach z czasownikami: lubię; podoba mi się; interesuję się; moje hobby, to...; chciałbym w przyszłości zostać...; marzę o...
Zainicjowanie pracy w parach – pytanie o zainteresowania.

20 min

Zapisanie w zeszycie informacji o sobie, praca w parach, grafika w załączniku nr 2

Praca samodzielna uczniów.

Uczniowie wykonują samodzielnie zadania Mariusz. Nauczyciel asystuje uczniom.

15 min

III. Zakończenie

Podsumowanie – słownictwo dot. przemieszczania się.

Nauczyciel prosi uczniów, by sprawdzili, jak dojechać do wybranego miejsca i na podstawie komunikatów opisali głośno, jak pokonać trasę (stosowanie określeń: najpierw, potem, później, następnie, przesiadka, liczebniki porządkowe, np. na drugim przystanku, określenia miejsca: obok drogi, za skrzyżowaniem, przed kościołem).

15 min

aplikacja „Jak dojadę” lub Google Maps, ćwiczenie ustne

Czy dojadę?

Wybrany uczeń czyta opis przygotowany przez ucznia, śledzi trasę w aplikacji lub na Google Maps i sprawdza, czy dojedzie do celu.

10 min

głośne czytanie

Załącznik nr 1

R1HLlisl2Ck7H

Załącznik nr 1. Pytania o drogę
Plik DOCX o rozmiarze 147.65 KB w języku polskim
RN5u2r4AmQKj1

Załącznik nr 1. Pytania o drogę
Plik PDF o rozmiarze 240.25 KB w języku polskim

Załącznik nr 2

RDkq01smv139Q

Załącznik nr 2. Przypadki
Plik DOCX o rozmiarze 202.93 KB w języku polskim
RetScQeaF25P7

Załącznik nr 2. Przypadki
Plik PDF o rozmiarze 306.65 KB w języku polskim

Mapa Minecraft Education

Rl67F8GddsVVi

Plik MCWORLD o rozmiarze 16.95 MB w języku polskim