1
11
Laboratorium 1

Przeprowadź doświadczenie w laboratorium. Sformułuj hipotezę, zanotuj obserwacje i wyniki oraz wyciągnij wnioski. Zaplanuj próbę kontrolną i próbę badawczą.

Temat: Wpływ etylenu na dojrzewanie owoców.

Problem badawczy: Jak dojrzałe owoce wpływają na szybkość dojrzewania innych owoców?

Sprzęt laboratoryjny:

RzI64nvXiikgU
Zdjęcie przedstawia szkło laboratoryjne wykorzystane podczas przeprowadzenia doświadczenia. Cyfrą jeden oznaczone są dwa krystalizatory. Krystalizator to płaskie, okrągłe naczynie laboratoryjne, które służy do procesu krystalizacji. Stosunek średnicy dna do wysokości ścianek bocznych zlewek wynosi od trzy do jednego. Zwykle krystalizatory są wykonane ze szkła borokrzemowego. Cyfrą dwa zaznaczono szalki Petriego. Są to naczynia laboratoryjne o płaskim dnie i niskich ściankach bocznych. Stosowane są jako sprzęt laboratoryjny ogólnego przeznaczenia: do przechowywania i transportowania próbek, przeprowadzania prostych reakcji chemicznych i fotochemicznych, obserwacji mikroskopowych. Mogą również pełnić rolę krystalizatora, to znaczy służyć do powolnego odparowywania rozpuszczalników substancji stałych i ich krystalizacji. Cyfrą trzy zaznaczono dwie zlewki. To naczynia przeznaczone do użytku laboratoryjnego o cylindrycznym kształcie. Najczęściej zlewki wykonane są z materiałów odpornych na wysoką temperaturę oraz czynniki chemiczne. Z miarką i wylewem w kształcie charakterystycznego dzióbka. Równomierna grubość ścian zlewek sprawia, że naczynia te idealnie nadają się do podgrzewania w płaszczach grzewczych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Materiały:

  • 2 zielone (niedojrzałe) banany,

  • dojrzałe jabłko.

Cza trwania doświadczenia: 2 dni

RYvaddubIAHNC
Na stole, na okrągłych białych talerzach są trzy owoce. To dwa banany i jabłko. Jeden z bananów jest bardziej dojrzały od drugiego. Banan, który znajdował się razem z jabłkiem, szybciej dojrzał. Dojrzały banan ma brązowe plamki, skóra osiągnął ciemnożółty odcień. Jabłko jest kuliste i ma czerwony rumieniec.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Szczegóły doświadczenia 1greenwhite
Szczegóły doświadczenia 2bluewhite
Szczegóły doświadczenia 3redwhite
R1GNB7dxw4hA9
Analiza doświadczenia: Wpływ etylenu na dojrzewanie owoców. Problem badawczy: Jak dojrzałe owoce wpływają na szybkość dojrzewania owoców?. Hipoteza: (Uzupełnij). Obserwacje: (Uzupełnij). Wyniki: (Uzupełnij). Wnioski: (Uzupełnij).

Przeprowadzono doświadczenie, którego tematem był wpływ etylenu na dojrzewanie owoców.

Do przeprowadzenia doświadczenia użyto dwóch bananów i jabłka. Sformułowano problem badawczy.

W jaki sposób dojrzałe owoce wpływają na szybkość dojrzewania innych owoców?

Zielonego banana umieszczono razem z dojrzałym jabłkiem i szczelnie przykryto szklanym krystalizatorem.

Drugiego banana także szczelnie przykryto drugim krystalizatorem. Owoce pozostawiono na dwa dni.

Obserwowano zachodzące zmiany. Postawiono hipotezę badawczą. Stanowiła ona, że w obecności dojrzałych owoców niedojrzałe owoce zaczną szybciej dojrzewać.

Zaobserwowano, że banan, który został zamknięty wraz z dojrzałym jabłkiem, zmienił swój kolor z zielonego na żółty.

W efekcie banan, który znajdował się razem z jabłkiem, szybciej dojrzał, podczas gdy drugi banan pozostał zielony.

Stanowił próbę kontrolną. Dojrzałe owoce, w tym przypadku jabłko, wydzielają eten, czyli gaz przyspieszający dojrzewanie owoców. To najprostszy możliwy alken.

Wysunięto wnioski. Etylen wydzielony przez dojrzały owoc przyspiesza dojrzewanie innych niedojrzałych owoców.