Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R18SC9D56PYEW
Zdjęcie przedstawia ośnieżony szczyt Mont Blanc. W tle szczytu rozpościera się bezchmurne, niebieskie niebo.

Polemika Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem

Źródło: Matthieu Riegler, Południowa strona Mont Blanc, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.

Spór Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem jest niewątpliwie jednym z najsłynniejszym konfliktów osobowości twórczych w historii polskiej literatury. Przez dekady elektryzował on czytelników oraz kolejne pokolenia badaczy. Do legendarnego już wymiaru urosło spotkanie wieszczów narodowych w Paryżu w 1840 roku. Przy bożonarodzeniowym stole poeci starli się słownie, a wydarzenie to na długo zapadło w pamięci naocznych świadków tamtego lirycznego pojedynku:

Listy o Adamie Mickiewiczu ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie

(…) w końcu biesiady wywołano Słowackiego do improwizacji. Czy był przygotowany, nie wiem. Ale mówił bardzo ładnie. Wzniósł piramidę z urażonej miłości własnej. Ciągle obracał mowę do Mickiewicza: „zwyciężyłeś mnie, lew konający padam ci do nóg” itd. Zakończył pięknym obrazem: „kiedy w Grecji miał jaki mąż historyczny upaść, bogowie schodzili z Olimpu, obnażali mu bok i pokazywali miejsce, a śmiertelni tam oręż topili, tak i ty — zawołał do Mickiewicza — pokazałeś, gdzie mnie przeszyć”. Gdy skończył, dostał oklaski, ale smutne zrobił wrażenie. Uczuł to sam i raz jeszcze głos zabrał: „na łodydze mego życia — rzekł — wyrosło dwa kwiaty, jeden zazdrości i dumy, ten więdnieje, drugi miłości ku tobie, świeżo rozwity. Schyl się i zerwij go”. Powstydził się dobrego uczucia i dodał: „mówiłeś w Tadeuszu o Wojskim, co muchomory zbierał, ja jestem muchomorem, ty rób jak Wojski”

1 Źródło: Listy o Adamie Mickiewiczu ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, red. Z. Jabłoński, Kraków 1955, s. 71–72.

Ta konfrontacja, o której możemy dowiedzieć się z bardzo wielu różniących się od siebie listownych i ustnych relacji, była zaledwie wstępem do toczącej się do dziś polemiki światopoglądowej, artystycznej oraz politycznej, polemiki, która przedostała się do współczesnej popkultury.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz różnice między mesjanizmem i winkelriedyzmem.

  • Wyjaśnisz sposób wykorzystania postaci Winkelrieda w Kordianie.

  • Omówisz istotę polemiki Słowackiego z Mickiewiczem.