Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EKfIL8xXZNR
Obraz przedstawia grupę ludzi w togach, którzy znajdują się na schodach starożytnej budowli. Na środku obrazu mężczyzna w białej todze siedzi oparty o kolumnę. Ma uniesioną ku górze prawą rękę, a w lewej trzyma kartkę. Czyta głośno treść kartki. Inni ludzie go słuchają.

Stoicyzm i epikureizm w literaturze i kulturze

Adalbert von Roessler, Horacy, 1922
Źródło: Flickr, domena publiczna.

Jak kształtował się światopogląd humanistyczny? Jakie nurty filozofii greckiej miały największy wpływ na myśl odrodzenia? Jeśli zgodzimy się z Cyceronem, że filozofia jest „uprawą duszy” i jako taka, kształtuje naszą kulturę, to ziarna zasiane przez myśl filozoficzną stoicyzmu i epikureizmu wydały wspaniałe owoce na gruncie literatury renesansu i pozostają żywą inspiracją dla twórców współczesnych.

Twoje cele
  • Dowiesz się, jaki był wpływ stoicyzmu i epikureizmu na kulturę odrodzenia.

  • Sprawdzisz, którzy autorzy z czasów rzymskich przyczynili się do rozpowszechnienia myśli stoików i epikurejczyków.

  • Zrekonstruujesz elementy myśli stoicyzmu i epikureizmu, pojawiające się w utworach polskich poetów okresu renesansu i wieków późniejszych.