Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie przetwórca mięsa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

SPC.04. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych:

  • rozbioru i wykrawania mięsa,

  • magazynowania i przygotowywania mięsa do dystrybucji,

  • wykonywania prac związanych z produkcją przetworów mięsnych i tłuszczowych,

  • magazynowania i przygotowywania przetworów mięsnych i tłuszczowych do dystrybucji.

Rhouu1RJVFbpv1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się wykonywaniem czynności produkcyjno‑technologicznych związanych z rozbiorem mięsa, jego magazynowaniem i przygotowywaniem do dystrybucji”.

Jacek, przetwórca mięsa

Ciekawostka

Pierwszym posiłkiem na Księżycu był bekon.

RgnkVbajsJlEw
Źródło: Kwon Junho, Surowe mięso na białej plastikowej tacy., dostępny w internecie: unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Przykładowe zadania zawodowe

Rozbiór i wykrawanie mięsa

Magazynowanie i przygotowywanie mięsa do dystrybucji

1, 1
RlkCp5W1qXSya
Sezonowanie steków
Źródło: Kyle Mackie, dostępny w internecie: unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1OyOdMDet9Ob
Przygotowywanie mięsa do procesu peklowania
Źródło: Dana Sredojevic, dostępny w internecie: pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria zawiera trzy zdjęcia przedstawiające zadania zawodowe z zamkresu magazynowania i przygotowania mięsa do dystrybucji.

Sezonowanie steków. Na pierwszym zdjęciu widoczne są plastry mięsa z kością, za pomocą sznurka powieszone są one na metalowych hakach.

Przygotowywanie mięsa do procesu peklowania. Na drugim zdjęciu widoczne jest zwinięte w roladę mięso. W tle widoczne są dłonie mężczyzny, który owija roladę sznurkiem.

Galeria zawiera sześć zdjęć przedstawiających różne etapy przetwarzania mięsa.

Wykonywanie prac związanych z produkcją przetworów mięsnych i tłuszczowych. Na pierwszym zdjęciu widoczny jest kawałek mięsa położony na drewnianej desce i obsypany przyprawami.

Krok pierwszy - Selekcja mięsa. Na drugim zdjęciu widoczne są powieszone na hakach duże kawałki mięsa, na blacie znajdującym się pod hakami ułożone są kości.

Krok drugi - Krojenie mięsa/elementu zasadniczego na mniejsze części. Trzecie zdjęcie przedstawia pracownika, który za pomocą noża kroi na desce mięso na mniejsze kawałki.

Krok trzeci - Porcjowanie kawałków mięsa. Czwarte zdjęcie przedstawia zbliżenie na przecięty kawałek mięsa.

Krok czwarty - Przygotowywanie wyrobu garmażeryjnego. Na piątym  zdjęciu widoczny jest duży płat mięsa posypany przyprawami. Leży on na desce, która znajduje się na stole roboczym. Widoczna jest również dłoń w rękawiczce i nóż.

Krok piąty - Przygotowywanie gotowych półproduktów mięsnych. Na szóstym zdjęciu widoczna jest duża płyta grilla elektrycznego, na której przygotowywane są porcje mięsa i produktów mięsnych.

Podsumowanie: W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.

Magazynowanie i przygotowywania przetworów mięsnych i tłuszczowych do dystrybucji

1, 1
R1C8RtRSazSla
Przygotowywanie nabitego na opiekacz mięsa do dystrybucji
Źródło: Isreal Torres, dostępny w internecie: pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
ROCIkW5o8hdas
Porcjowanie szynki długodojrzewającej
Źródło: Gabriella Clare Marino, dostępny w internecie: unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe, z zakresu magazynowania i przygotowania przetworów mięsnych i tłuszczowych do dystrybucji. W galerii znajdują się dwa zdjęcia.

Przygotowywanie nabitego na opiekacz mięsa do dystrybucji. Na pierwszym zdjęciu widoczny jest mężczyzna, który stoi przy opiekaczu, w którym przygotowane jest mięso na kebab.

Porcjowanie szynki długodojrzewającej. Na drugim zdjęciu widoczny jest mężczyzna, który ubrany jest w fartuch i maseczkę. W ręce ma nóż. zajmuje się on porcjowaniem szynki długodojrzewającej. Wokół niego widoczne są przetwory mięsne.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu przetwórca mięsa.

1
RPImu3rsDLuG0
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu przetwórca mięsa.

RBc3qwRPJp9xT1
Ćwiczenie 1
Jakie zadania zawodowe realizuje przetwórca mięsa?
RNqzHtNQ0y4rH2
Ćwiczenie 2
Zdecyduj, czy zdanie jest prawdziwe: Przetwórca mięsa na co dzień zajmuje się wykonywaniem czynności produkcyjno-technicznych związanych z rozbiorem mięsa.
RFTkPCxSLQjMB2
Ćwiczenie 3
Do obowiązków przetwórcy mięsa nie należy