Zastosowania funkcji wymiernych do interpretacji zagadnień praktycznych
Zadania tekstowe z zastosowaniem równań wymiernych
W poniższych przykładach prezentujemy zadania tekstowe dotyczące pracy i czasu potrzebnego na jej wykonanie.
Praca to miara wysiłku włożonego w wytworzenie danego dobra.
Efektem pracy jest pewna wartość ekonomiczna. W poniższych zadaniach jest to najczęściej towar lub usługa.
Wydajność pracy to wartość produkcji wytworzonej w określonym czasie (najczęściej w jednostce czasu, np. w ciągu jednego dnia, w ciągu jednej godziny).
Dwa różne automaty wykonują razem daną pracę w ciągu godzin. Gdyby pierwszy automat pracował sam 3 godziny, a następnie drugi pracował sam przez godzin, to wykonałyby razem całej pracy. W ciągu ilu godzin każdy automat wykonuje całą pracę samodzielnie?
Oznaczmy:
przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko pierwszy automat,
przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko drugi automat.
Ponieważ w ciągu godziny pierwszy automat wykonuje całej pracy, drugi – całej pracy, a razem wykonują całą pracę w ciągu godzin, to
W ciągu godzin pierwszy automat wykonuje całej pracy, a drugi w ciągu godzin wykonuje całej pracy.
Ponadto po godzinach samodzielnej pracy pierwszego automatu i po godzinach samodzielnej pracy drugiego automatu wykonane zostanie całej pracy, zatem
Wówczas
więc
Po rozwiązaniu otrzymanego równania mamy , stąd .
Odpowiedź. Pierwszy automat – godzin, drugi automat – godzin.
Dwa różne automaty wykonują pewną pracę. Gdyby pierwszy automat pracował sam przez godziny, to do zakończenia pracy musiałyby razem pracować jeszcze przez godziny. Drugi automat pracujący samodzielnie wykonuje tę pracę w czasie o godzin krótszym niż pierwszy automat pracujący samodzielnie. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Szkic. Oznaczmy przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko pierwszy automat. Wtedy to czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko drugi automat.
Stąd
co prowadzi do równania
Tylko jedno rozwiązanie () otrzymanego równania spełnia warunki zadania.
Odpowiedź. Pierwszy automat – godzin, drugi automat – godzin.
Dwa automaty wykonały pewną pracę, pracując kolejno: najpierw tylko pierwszy, potem tylko drugi. Pierwszy automat pracował wtedy tego czasu, w którym drugi automat może wykonać całą pracę.
Gdyby oba automaty pracowały razem, to wówczas wykonałyby całą pracę w czasie o 6 godzin i 40 minut krótszym, przy czym pierwszy automat wykonałby pracy, którą wykonałby wówczas drugi.
W jakim czasie każdy z automatów może wykonać tę pracę samodzielnie?
Oznaczmy:
przez – czas (w godzinach), w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko pierwszy automat,
przez – czas (w godzinach), w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko drugi automat.
Ponieważ w ciągu wspólnej pracy godziny automat wykonuje tego, co wykonuje drugi, to .
W ciągu godziny pierwszy automat wykonuje całej pracy, drugi – całej pracy.
Zatem kiedy automaty pracowały jedne po drugim, to pierwszy automat wykonał całej pracy.
Wobec tego drugi automat pracował wtedy przez godzin, czyli cała praca została wykonana w ciągu godzin.
Stąd gdyby oba automaty pracowały razem, to pracowałyby przez godzin. Ponieważ wtedy wykonałyby całą pracę, to
.
Odpowiedź. automat – godzin, automat – godzin.
Dwa różne automaty wykonują razem zadaną pracę w ciągu godzin. Gdyby pierwszy automat pracował sam godziny, a następnie drugi pracował sam przez godzin, to wykonałyby razem całej pracy. W ciągu ilu godzin każdy automat wykonuje całą pracę samodzielnie?
Oznaczmy
przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko automat,
przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko automat.
Ponieważ w ciągu godziny automat wykonuje całej pracy, drugi – całej pracy, a razem wykonują całą pracę w ciągu godzin, to
W ciągu godzin automat wykonuje całej pracy, a drugi w ciągu 6 godzin wykonuje całej pracy.
Ponadto po godzinach samodzielnej pracy automatu i po 6 godzinach samodzielnej pracy automatu wykonane zostanie całej pracy, zatem
Wówczas
więc
Po rozwiązaniu otrzymanego równania dostajemy , skąd .
Odpowiedź. automat – godzin, automat – godzin.
Automat wykonał detali, pracując na niższym poziomie wydajności. Gdyby przestawić ten automat na wyższy poziom wydajności, to w ciągu godziny będzie wykonywał o detali więcej i wtedy wykona detali, pracując o minuty krócej.
W ciągu ilu godzin ten automat wykonał detali?
Rozwiązanie.
stąd , ( nie spełnia).
Odpowiedź. godziny.
Dwa automaty, pracując jednocześnie wykonały pewną liczbę detali. Aby wykonać taką liczbę detali, pracując samodzielnie pierwszy automat musiałby pracować razy dłużej, a drugi – o godzinę dłużej.
W jakim czasie każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Rozwiązanie.
stąd i .
Odpowiedź. : godziny, : godzin.
Do wykonania pewnej liczby detali można użyć każdego z dwóch automatów. Oba automaty, pracując jednocześnie, wykonałyby tę liczbę detali w ciągu godzin. Gdyby pierwszy pracował samodzielnie przez godzin, to aby wykonać wymaganą liczbę detali oba automaty musiałby pracować jeszcze przez godziny.
W jakim czasie każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Do wykonania pewnej liczby detali można użyć każdego z dwóch automatów. Oba automaty, pracując jednocześnie, wykonałyby tę liczbę detali w ciągu godzin. Gdyby pracowały kolejno: najpierw pierwszy samodzielnie wykonał połowę detali, a następnie drugi również samodzielnie dokończył pracę, to wymaganą liczbę detali wykonałyby przez godzin.
W jakim czasie każdy z tych automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Dwa automaty, pracując razem, wykonały pewną pracę w ciągu godzin. Gdyby pracowały kolejno i najpierw tylko pierwszy wykonał połowę pracy, a następnie tylko drugi wykonał resztę, to wykonałyby całą pracę w ciągu godzin. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Dwa automaty wykonały pewną pracę, pracując kolejno: najpierw tylko pierwszy, potem tylko drugi. Pierwszy automat pracował wtedy tego czasu, w którym drugi automat może wykonać całą pracę.
Gdyby oba automaty pracowały razem, to wówczas wykonałyby całą pracę w czasie o i pół godziny krótszym, przy czym pierwszy automat wykonałby tego, co wykonałby wówczas drugi. W jakim czasie każdy z automatów może wykonać tę pracę samodzielnie?
Dwa różne automaty wykonały pewną liczbę detali, przy czym pierwszy automat najpierw przez godzinę pracował sam, a następnie oba razem pracowały jeszcze przez pewien czas. Po trzech godzinach od momentu rozpoczęcia pracy pierwszego automatu wykonano całej pracy, a po jej zakończeniu okazało się, że każdy z automatów wykonał po tyle samo detali. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Dwa różne automaty mają wykonać pewną pracę. Gdyby pierwszy automat pracował sam przez półtorej godziny, to do zakończenia pracy musiałyby pracować razem jeszcze przez godziny. Pierwszy automat pracujący samodzielnie wykonuje tę pracę w czasie o godziny dłuższym niż drugi automat pracujący samodzielnie. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Dwa różne automaty wykonują razem pewną pracę w ciągu godzin. Pierwszy automat, pracując samodzielnie, potrzebuje na wykonanie tej pracy o godziny mniej niż drugi automat pracujący samodzielnie. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Trzy różne automaty, pracując razem, wykonały pewną pracę. Gdyby każdy z tych automatów miał wykonać tę pracę sam, to pierwszy wykonałby ją w czasie o godzinę dłuższym, drugi – w czasie o godzin dłuższym, a trzeci – w czasie o godzin dłuższym, niż gdy wykonały tę pracę razem. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Trzy różne automaty, pracując razem, wykonały pewną pracę. Gdyby każdy z tych automatów miał wykonać tę pracę sam, to pierwszy wykonałby ją w czasie o godziny dłuższym, drugi – w czasie o godziny dłuższym, a trzeci – w czasie o godzin dłuższym, niż wtedy gdy wykonały tę pracę razem. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Trzy różne automaty, pracując razem, wykonały pewną pracę. Gdyby każdy z tych automatów miał wykonać tę pracę sam, to pierwszy wykonałby ją w czasie o godzinę dłuższym, drugi – w czasie o godzin dłuższym, a trzeci – w czasie o godzin dłuższym, niż wtedy gdy wykonały tę pracę razem. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?