Zastosowanie równań wymiernych do interpretacji zagadnień praktycznych
Praca i czas potrzebny na jej wykonanie
W poniższych przykładach prezentujemy zadania tekstowe dotyczące pracy i czasu potrzebnego na jej wykonanie.
Przypomnijmy, że praca to miara wysiłku włożonego w wytworzenie danego dobra, a efektem pracy jest pewna wartość ekonomiczna; w poniższych zadaniach jest to zazwyczaj wykonany towar lub usługa.
Przez wydajność pracy będziemy rozumieli wartość produkcji wytworzonej w określonym czasie (najczęściej w jednostce czasu, np. w ciągu jednego dnia, w ciągu jednej godziny).
W rozpatrywanych poniżej przykładach i zadaniach zakładamy, że średnia wydajność wykonywanej pracy przez opisanych w zadaniu robotników, firmy, automaty itp. nie zmienia się wraz z upływem czasu.
Dwie firmy: firma i firma otrzymały do wykonania pewną pracę. Firma samodzielnie wykonałaby tę pracę w ciągu dni, a firma sama wykonałaby tę pracę w ciągu dni. W ciągu ilu dni wykonałyby tę pracę firmy i , pracując razem?
Z treści zadania wynika, że firma wykonywałaby dziennie zaplanowanej pracy, a firma – tej pracy. Oznacza to, że razem wykonywałaby dziennie całej pracy. Zatem pracując razem, wykonałyby całą tę pracę w ciągu dni.
W firmie świadczącej usługi obróbki plastycznej są dwa różne automaty, które tłoczą plastikowe pojemniki o takiej samej wielkości i takim samym kształcie. Firma przyjęła zlecenie wykonania pewnej liczby takich pojemników. Gdyby oba automaty pracowały razem, to zlecenie zostałoby wykonane w ciągu godzin. Gdyby zaś najpierw połowę tych detali wytłoczył pierwszy automat, to drugi, do zakończenia zleconej pracy musiałby pracować jeszcze przez godzin. W ciągu ilu godzin pierwszy automat wytłoczyłby wszystkie pojemniki?
Ponieważ drugi automat w ciągu godzin wykonał połowę zleconej pracy, więc na wykonanie wszystkich pojemników potrzebuje godzin. Zatem w ciągu godziny automat ten wykonuje wszystkich pojemników.
Z treści zadania wynika, że oba automaty w ciągu godziny wykonują całej pracy, co oznacza, że pierwszy automat wykonuje w tym czasie wszystkich pojemników. Wobec tego pierwszy automat wytłoczyłby wszystkie pojemniki w ciągu godzin.
Firma budowlana planowała w ciągu dni wykonać prace wykończeniowe w budowanym bloku mieszkalnym. W tym celu zatrudniła dwa zespoły robotników: zespół i zespół . Po dniach od rozpoczęcia wspólnej pracy zespół zrezygnował z udziału w tym przedsięwzięciu, więc zespół sam dokończył tę pracę, na co potrzebował jeszcze dni. W ciągu ilu dni każdy z tych zespołów wykonałby tę pracę samodzielnie?
Z treści zadania wynika, że w ciągu dni wspólnej pracy zespoły wykonały całej pracy. Do wykonania zostało jeszcze całej pracy, którą zespół wykonał w ciągu dni. Zatem zespół wykonywał w ciągu jednego dnia całej pracy, czyli samodzielnie wykonałby całe zamówienie w ciągu dni. Oznacza to, że zespół wykonywał w ciągu jednego dnia całej pracy, czyli wykonałby samodzielnie całą tę pracę w ciągu dni.
Dwie firmy i podjęły się wyprodukować wspólnie w ciągu dni ustaloną liczbę jednakowych okien. Firma po dwóch dniach wycofała się z udziału w realizacji zamówienia, więc pozostałą część okien wyprodukowała firma . W ciągu ilu dni zostało wykonane zamówienie, jeżeli dzienna produkcja firmy stanowi dziennej produkcji firmy ?
Oznaczmy przez – liczbę okien, które w ciągu jednego dnia produkuje firma . Wtedy dzienna produkcja firmy to , a obie firmy produkują razem okien dziennie.
Ponieważ według planu całe zamówienie miało być wykonane przez obie firmy w ciągu dni, więc do wykonania było okien.
W ciągu dwóch dni obie firmy wykonały razem okien. Zatem firmie pozostało do wykonania okien.
Ponieważ dzienna wydajność firmy to , więc firma wykona tę pracę w ciągu dni.
Oznacza to, że całe zamówienie zostało wykonane w ciągu (dni).
Dwa zespoły robotników: i mają wykonać pewną pracę. Zespół samodzielnie wykonałby tę pracę o dni szybciej niż pracujący samodzielnie zespół .
Przyjmując, że to liczba dni potrzebnych zespołowi na samodzielne wykonanie tej pracy, wyrazimy za pomocą tę część pracy, która zostanie wykonana w ciągu jednego dnia przez zespoły i pracujące razem.
Z warunków zadania otrzymujemy, że to liczba dni, które zespół potrzebuje na wykonanie zleconej pracy.
Zatem
zespół w ciągu jednego dnia wykonuje całej pracy,
zespół w ciągu jednego dnia wykonuje całej pracy.
Oznacza to, że oba zespoły, pracując razem, w ciągu jednego dnia wykonują całej pracy.
Sprowadzając do wspólnego mianownika ułamki, wyrażenie to zapiszemy w postaci
W powyższym przykładzie pojawiły się wyrażenia wymierne , , .
Zauważmy, że dla każdej wartości (która jest liczbą dodatnią dni) wyrażenia te są określone.
Gdyby na przykład w opisanej sytuacji zespół potrzebował na wykonanie całej pracy dni, to zespół potrzebowałby na jej wykonanie dni. Ponieważ , więc oba zespoły, pracując razem, wykonałyby całą pracę w ciągu dni.
Zauważmy też, że w przedstawionej sytuacji za pomocą wyrażenia opisujemy liczbę dni potrzebnych do wykonania całej pracy przez zespoły i pracujące razem.
Dwa automaty, pracując jednocześnie, wykonały pewną pracę. Pierwszy automat, aby wykonać tę pracę samodzielnie, musiałby pracować trzy razy dłużej, a drugi – o godzinę dłużej niż wtedy, gdy pracowały razem. W jakim czasie każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Oznaczmy przez – czas (w godzinach), w którym oba automaty razem wykonały pracę. Wtedy czas potrzebny pierwszemu automatowi i czas potrzebny drugiemu automatowi na samodzielne wykonanie tej pracy to odpowiednio oraz .
Zatem w ciągu godziny:
razem wykonają całej pracy,
pierwszy wykona całej pracy,
drugi wykona całej pracy.
Otrzymujemy więc równanie
stąd
a więc .
Zatem pierwszy automat samodzielnie wykonałby pracę w ciągu godzin, a drugi – w ciągu godzin.
Dwie firmy wykonały prace drogowe w ciągu dni, przy czym najpierw połowę pracy wykonała tylko pierwsza firma, a następnie resztę pracy wykonała tylko druga firma. Gdyby obie firmy pracowały razem, to wykonałyby te prace w ciągu dni. Ilu dni potrzebowałaby każda z tych firm na samodzielne wykonanie całej pracy?
Z treści zadania wynika, że wykonując po połowie pracy, obie firmy pracowały w sumie dni, więc suma liczb dni, w ciągu których każda z firm wykonuje całą pracę, jest równa .
Oznaczmy przez liczbę dni potrzebnych pierwszej firmie na wykonanie całej pracy, wtedy liczba dni potrzebnych drugiej firmie na wykonanie całej pracy to .
Oznacza to, że pierwsza firma wykonuje dziennie całej pracy, a druga .
Otrzymujemy więc równanie
stąd
Równanie to ma dwa rozwiązania: oraz . Każde z nich spełnia warunki zadania.
Wynika z tego, że jedna z tych firm wykonałaby samodzielnie całe zlecenie w ciągu dni, a druga – w ciągu dni.
Automat do obróbki plastycznej wykonał metalowych detali, pracując na niższym poziomie wydajności. Gdyby przestawić ten automat na wyższy poziom wydajności, to w ciągu godziny będzie wykonywał o detali więcej i tę samą liczbę detali wykona, pracując o minuty krócej. W ciągu ilu godzin ten automat wykonał detali?
Oznaczmy przez czas, w ciągu którego automat wykonał wszystkie detale. Wtedy to liczba detali wykonanych przez ten automat w ciągu godziny.
Z treści zadania wynika, że na wyższym poziomie wydajności automat wytwarza detali na godzinę, a do wykonania detali potrzebowałby godziny.
Otrzymujemy więc równanie
stąd
Równanie to ma dwa rozwiązania: oraz . Tylko pierwsze z nich spełnia warunki zadania.
Wynika z tego, że automat wykonał detali w ciągu godziny.
Dwa zespoły robotników w ciagu godzin wykonały zlecone prace murarskie, pracując kolejno: najpierw tylko pierwszy, a następnie tylko drugi. Drugi zespół pracował wtedy tego czasu, w którym pierwszy wykonał tę pracę samodzielnie. Gdyby oba zespoły pracowały razem, to wykonałyby tę pracę w ciągu godzin. Ilu godzin potrzebowałby każdy z tych zespołów, aby wykonać tę pracę samodzielnie?
Oznaczmy przez – czas (w godzinach), w którym praca zostałaby wykonana, gdyby pracował tylko pierwszy zespół.
Drugi zespół pracował zatem przez godzin, a więc pierwszy pracował przez godzin.
Ponadto wiemy, że oba zespoły, pracując razem, wykonałyby w ciągu godziny całej pracy i pierwszy zespół wykonałby w tym czasie całej pracy, więc drugi w ciągu godziny wykonałby zleconej pracy.
Wobec tego otrzymujemy równanie
stąd
Równanie to ma dwa rozwiązania: oraz . Oba spełniają warunki zadania.
Mam więc dwie możliwości:
, wtedy zespół pierwszy do wykonania całej pracy potrzebuje 20 godzin, a drugi – 5 godzin,
, wtedy zespół pierwszy do wykonania całej pracy potrzebuje 28 godzin, a drugi – 4 godzin i 40 minut.
Dwa różne automaty wykonują pewną pracę. Gdyby pierwszy automat pracował sam przez godziny, to do zakończenia pracy oba automaty musiałyby pracować razem jeszcze przez godziny. Drugi automat pracujący samodzielnie wykonuje tę pracę w czasie o godzin krótszym niż pierwszy. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Oznaczmy przez – czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko automat. Wtedy to czas, w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko automat.
Stąd
co prowadzi do równania
Równanie to ma dwa rozwiązania: oraz . Tylko pierwsze z nich spełnia warunki zadania. Wobec tego pierwszy automat może samodzielnie wykonać tę pracę w ciągu godzin, a drugi – w ciągu godzin.
Dwa automaty wykonały pewną pracę. Najpierw pracował tylko pierwszy, a potem pracę dokończył drugi. Pierwszy automat pracował wtedy tego czasu, w którym drugi automat może wykonać całą pracę.
Gdyby oba automaty pracowały razem, to wówczas wykonałyby całą pracę w czasie o godzin i minut krótszym, przy czym pierwszy automat wykonałby tej pracy, którą wykonałby wówczas drugi.
W jakim czasie każdy z automatów może wykonać tę pracę samodzielnie?
Oznaczmy:
przez – czas (w godzinach), w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko pierwszy automat,
przez – czas (w godzinach), w którym praca zostanie wykonana, gdy będzie pracował tylko drugi automat.
Ponieważ w czasie wspólnej pracy pierwszy automat wykonuje pracy, którą wykonuje drugi, więc .
W ciągu godziny pierwszy automat wykonuje całej pracy, drugi – całej pracy.
Zatem, kiedy automaty pracowały jeden po drugim, to pierwszy automat wykonał
całej pracy.
Wobec tego drugi automat wykonał całej pracy, więc pracował przez godzin. Oznacza to, że cała praca została wykonana w ciągu
godzin.
Stąd, wynika, że gdyby oba automaty pracowały razem, to wykonałyby całą pracę w ciągu godzin.
Zatem
Oznacza to, że pierwszy automat samodzielnie wykonałby tę pracę w ciągu godzin, a drugi – w ciągu godzin.
Firma budująca pewien odcinek autostrady zatrudniła do prac geodezyjnych trzy zespoły: i . Zespół wykonałby tę pracę w ciągu dni, zespół – w ciągu dni, a zespół – w ciągu dni. W ciągu ilu dni zostaną wykonane prace geodezyjne, gdy wszystkie trzy zespoły będą pracować jednocześnie?
Do wykonania pewnej pracy można użyć każdego z dwóch automatów. Pierwszy z nich samodzielnie wykonuje tę pracę w ciągu godzin, a drugi – w ciągu godzin. Oba automaty włączono do wspólnej pracy na godziny. Ile czasu potrzebowałby każdy z tych automatów, żeby dokończyć pracę samodzielnie?
W firmie świadczącej usługi obróbki plastycznej pracują trzy różne automaty, które tłoczą metalowe detale. Firma przyjęła zlecenie wykonania pewnej liczby takich detali. Gdyby automaty pracowały oddzielnie, to pierwszy z nich wykonałby zleconą liczbę detali w ciągu godzin, drugi – w ciągu godzin, a trzeci – w ciągu godzin. Do wykonania tej pracy najpierw włączono na godziny tylko pierwszy automat, następnie drugi pracował sam przez godzin. Ile godzin musiał potem pracować trzeci automat, żeby dokończyć zleconą pracę?
Do wykonania pewnej liczby detali można użyć każdego z dwóch automatów. Oba automaty, pracując jednocześnie, wykonałyby tę liczbę detali w ciągu godzin. Gdyby pierwszy pracował samodzielnie przez godzin, to oba automaty, aby wykonać wymaganą liczbę detali, musiałyby pracować jeszcze przez godziny.
W jakim czasie każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Pewna firma planowała wykonać w ciągu dni prace zbrojeniowe przy budowie wiaduktu drogowego, wykorzystując do tego celu dwa zespoły zbrojarzy: zespół i zespół . Po dniach od rozpoczęcia wspólnej pracy zespół został przeniesiony do pracy w innym miejscu, więc zespół dokończył tę pracę sam. W tych warunkach prace trwały dwa razy dłużej, niż planowano. W ciągu ilu dni każdy z tych zespołów robotników wykonałby samodzielnie zlecone prace zbrojeniowe?
Dwa różne automaty wykonują razem daną pracę w ciągu godzin. Gdyby najpierw przez godziny pracował tylko pierwszy automat, a następnie przez godzin pracował tylko drugi, to wykonałyby razem całej pracy. W ciągu ilu godzin każdy z tych automatów wykonuje całą pracę?
Dwa zespoły robotników, pracując wspólnie, wykonały pewną pracę. Aby wykonać tę pracę oddzielnie, pierwszy zespół musiałby pracować o godziny dłużej, a drugi raza dłużej niż wtedy, gdy pracowały razem. W jakim czasie każdy z tych zespołów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Do wykonania pewnej liczby detali można użyć każdego z dwóch automatów. Oba automaty, pracując jednocześnie, wykonałyby tę liczbę detali w ciągu godzin. Gdyby pracowały kolejno: najpierw pierwszy samodzielnie wykonałby połowę detali, a następnie drugi samodzielnie dokończyłby pracę, to wymaganą liczbę detali wykonałyby w ciągu godzin. W jakim czasie każdy z tych automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Do zbiornika o pojemności można doprowadzić wodę dwiema rurami. W ciągu jednej godziny pierwsza rura dostarcza do zbiornika o wody więcej niż druga rura. Czas napełniania zbiornika wodą tylko z pierwszej rury jest o godzin krótszy od czasu napełniania tego zbiornika wodą tylko z drugiej rury. Oblicz, w ciągu ilu godzin pusty zbiornik zostanie napełniony, jeśli woda będzie doprowadzana przez obie rury jednocześnie.
Do zbiornika o pojemności można doprowadzić wodę dwiema rurami. W ciągu jednej godziny pierwsza rura dostarcza do zbiornika o wody mniej niż druga rura. Czas napełniania zbiornika wodą tylko z pierwszej rury jest o godzin dłuższy od czasu napełniania tego zbiornika wodą tylko z drugiej rury. Oblicz, w ciągu ilu godzin pusty zbiornik zostanie napełniony, jeśli woda będzie doprowadzana przez obie rury jednocześnie.
Dwa różne automaty wykonują razem pewną pracę w ciągu godzin. Pierwszy automat, pracując samodzielnie, potrzebuje na wykonanie tej pracy o godziny mniej niż drugi automat pracujący samodzielnie. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Dwa różne automaty mają wykonać pewną pracę. Gdyby pierwszy automat pracował sam przez półtorej godziny, to aby dokończyć pracę oba automaty musiałyby pracować razem jeszcze przez godziny. Pierwszy automat pracujący samodzielnie wykonuje tę pracę w czasie o godziny dłuższym niż drugi automat pracujący samodzielnie. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę pracę?
Dwa różne automaty wykonały pewną liczbę detali, przy czym pierwszy automat najpierw przez godzinę pracował sam, a następnie oba razem pracowały jeszcze przez pewien czas. Po trzech godzinach od momentu rozpoczęcia pracy pierwszego automatu wykonano całej pracy, a po jej zakończeniu okazało się, że każdy z automatów wykonał po tyle samo detali. W ciągu ilu godzin każdy z automatów może samodzielnie wykonać tę liczbę detali?
Dwa automaty wykonały pewną pracę, pracując kolejno: najpierw tylko pierwszy, potem tylko drugi. Pierwszy automat pracował wtedy tego czasu, w którym drugi automat może wykonać całą pracę.
Gdyby oba automaty pracowały razem, to wówczas wykonałyby całą pracę w czasie o godziny krótszym, przy czym pierwszy automat wykonałby tej pracy, którą wykonałby wówczas drugi. W jakim czasie każdy z automatów może wykonać tę pracę samodzielnie?