Drukowanie dokumentu tekstowego
Możliwe jest wydrukowanie różnych dokumentów tekstowych, zarówno jednostronicowych, jak i wielostronicowych. Ustawienia drukowania pozwalają na dostosowanie sposobu, w jaki twój dokument zostanie przekazany na nośnik drukarski, na przykład papier lub płótno. Być może będziesz potrzebować wielu kopii tego samego dokumentu, lub twoja cyfrowa strona będzie większa niż fizyczna kartka papieru w drukarce. Podczas przygotowywania dokumentów wielostronicowych, możesz potrzebować wydrukować wybrane fragmenty dokumentu lub konkretne strony. Ważne jest, aby zrozumieć różnice między rozdzielczością obrazu na wydruku a tym, co widzisz na monitorze. Również istotna jest umiejętność sprawnego poruszania się w wybranym edytorze tekstu. Więcej informacji na temat drukowania znajdziesz w następujących materiałach:
Przygotowanie arkusza kalkulacyjnego do drukuPrzygotowanie arkusza kalkulacyjnego do druku
Rozdzielczość obrazu drukowanego i wyświetlanego na ekranieRozdzielczość obrazu drukowanego i wyświetlanego na ekranie
Nim rozpoczniesz drukowanie sprawdź, czy w oknie dialogowym widnieje ta sama drukarka, która jest podłączona do komputera. W przypadku wielu drukarek zainstalowanych na komputerze wybierz właściwą. Jeśli tego nie zrobisz, polecenie drukowania nie zostanie wykonane lub dokument zostanie wydrukowany na innej drukarce (jeśli wybierzesz drukarkę sieciowądrukarkę sieciową).
Zmiana ustawienia wydruku strony
Pomimo że ustawienia właściwości różnych typów drukarek różnią się od siebie, ich podstawowe funkcje są podobne. We właściwościach drukarki możesz m.in. zmienić:
jakość wydruku (kopia robocza/szkic, wydruk normalny, wydruk wysokiej jakości/jakość fotograficzna);
opcje dotyczące typu papieru (papier zwykły, papier fotograficzny matowy, papier fotograficzny błyszczący);
rozmiar papieru (wszystkie drukarki podają szeroki zakres rozmiarów papieru oraz możliwość definiowania rozmiaru przez użytkownika);
skalowanieskalowanie do różnych formatów papieru;
drukowanie w kolorze lub w skali szarości, druk wysokiej jakości lub tylko z użyciem tuszu czarnego;
orientację, czyli drukowanie strony w pionie lub poziomie;
liczbę kopii;
liczbę stron na arkuszu;
kolejność drukowanych stron.
Niektóre drukarki umożliwiają:
zaawansowaną kontrolę w drukowaniu kolorów;
zmianę rozdzielczościrozdzielczości;
drukowanie dwustronne.
Pamiętaj, że dobrym zwyczajem jest kontrola podglądu wydruku. Przed rozpoczęciem drukowania sprawdź na podglądzie wydruku, czy dokument spełnia twoje oczekiwania pod względem szaty graficznej. Czy wszystkie elementy mieszczą się w całości na stronie, czy nic się nie „rozsypało”. Jeśli wszystko wygląda tak jak powinno, możesz przystąpić do drukowania.
W edytorze tekstu wybierz polecenie drukowania i sprawdź, jaka drukarka jest zainstalowana w systemie. Przejdź do ustawień drukarki i wyszukaj wymienione powyżej właściwości.
Wydruk wybranych fragmentów dokumentu
Często zachodzi potrzeba wydrukowania fragmentów dokumentu lub wybranych jego stron. Przećwicz te umiejętności, wykonując kolejne ćwiczenia.
Otwórz poniższy dokument tekstowy, zaznacz wybrany fragment dokumentu i wydrukuj go.
Z poniższego dokumentu tekstowego wielostronicowego wydrukuj dwie wybrane strony. Dokument wydrukuj w orientacji poziomej. Jeśli na wybranych stronach znajduje się grafika, dokument wydrukuj w skali szarości. Niektóre opcje dostępne mogą być w ustawieniach drukarki.
Przed przystąpieniem do drukowania zawsze sprawdź dokument w oknie podglądu wydruku. Jeśli widok nie spełnia twoich oczekiwań, wróć do edycji.
Nie musisz drukować całego dokumentu. Możesz drukować jego fragmenty lub wybrane strony.
Zawsze przemyśl konieczność wydruku dokumentu, a jeśli to możliwe drukuj dokumenty dwustronnie. W ten sposób zmniejszysz zużycie papieru i przyczynisz się do ochrony środowiska.
Wykorzystaj poniższy notes do zapisywania przydatnych informacji lub własnych notatek: