Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

W tym materiale dowiesz się o jakich funkcjach mówimy, że są rosnące, malejące, stałe, a o jakich że są monotoniczne przedziałami. Nauczysz się odczytywać z wykresu funkcji przedziały monotoniczności funkcji. Po zapoznaniu się z tym materiałem możesz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zadania zawarte w materiałach Określanie monotoniczności funkcji na podstawie jej wykresu - ćwiczenia. Część ID1NGM6io8Określanie monotoniczności funkcji na podstawie jej wykresu - ćwiczenia. Część I oraz Określanie monotoniczności funkcji na podstawie jej wykresu - ćwiczenia. Część IIDmxz1CGSNOkreślanie monotoniczności funkcji na podstawie jej wykresu - ćwiczenia. Część II.

1
Przykład 1

Obserwuj, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją rosnącą.

Zapoznaj się z opisem apletu. Zwróć uwagę, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją rosnącą.

R1Naxz6YsULv01
W aplecie przedstawiono jak zachowuje się wykres funkcji rosnącej na przykładzie funkcji wykładniczej o podstawie większej od jeden umieszczonej w układzie współrzędnych w drugiej i w pierwszej ćwiartce. W aplecie podano dwa przykłady punktów, których współrzędne porównano ze sobą i wyciągnięto wniosek. Punkt pierwszy ma współrzędne A=-2;214, zatem x1=-2. Punkt drugi to B=3;10, więc x2=3. Wniosek: funkcja rosnąca zachowuje się w ten sposób, że wraz ze wzrostem argumentów wzrasta wartość funkcji dla danych argumentów.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
1
Przykład 2

Obserwuj, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją malejącą.

Zapoznaj się z opisem apletu. Zwróć uwagę, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją malejącą.

RGJ67JQGsN1UU1
W aplecie przedstawiono jak zachowuje się wykres funkcji malejącej na przykładzie funkcji wykładniczej o podstawie mniejszej od jeden umieszczonej w układzie współrzędnych w drugiej i w pierwszej ćwiartce. W aplecie podano dwa przykłady punktów, których współrzędne porównano ze sobą i wyciągnięto wniosek. Punkt pierwszy ma współrzędne A=-3;10, zatem x1=-3. Punkt drugi to B=4;2116, więc x2=4. Wniosek: funkcja malejąca zachowuje się w ten sposób, że wraz ze wzrostem wartości argumentów, maleje wartość funkcji dla danych argumentów.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
1
Przykład 3

Obserwuj, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją nierosnącą.

Zapoznaj się z opisem apletu. Zwróć uwagę, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją nierosnąca.

Rab55H18pniXX1
W aplecie przedstawiono jak zachowuje się wykres funkcji nierosnącej na przykładzie funkcji, której wykres składa się z trzech odcinków. Od lewej mamy pierwszy o końcach w punktach -5;8-2;4. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części coraz mniejsze wartości. W tej części funkcja jest malejąca. Drugą składową wykresu jest poziomy odcinek o końcach -2;41;4. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części równe wartości. W tej części funkcja jest stała. Trzecią składową wykresu jest ukośny odcinek o końcach 1;44;1. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części coraz mniejsze wartości. W tej części funkcja jest malejąca. Wniosek: funkcja nierosnąca zachowuje się w ten sposób, że wraz ze wzrostem wartości argumentów, wartość funkcji dla danych argumentów maleje lub jest stała.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
1
Przykład 4

Obserwuj, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją niemalejącą.

Zapoznaj się z opisem apletu. Zwróć uwagę, jak przy zmianie argumentów zmieniają się wartości funkcji, o której mówimy, że jest funkcją niemalejąca.

R1Txo5EpyyZD01
W aplecie przedstawiono jak zachowuje się wykres funkcji niemalejącej na przykładzie funkcji, której wykres składa się z trzech odcinków. Od lewej mamy pierwszy o końcach w punktach -5;2-1;5. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części coraz większe wartości. W tej części funkcja jest rosnąca. Drugą składową wykresu jest poziomy odcinek o końcach -1;52;5. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części równe wartości. W tej części funkcja jest stała. Trzecią składową wykresu jest ukośny odcinek o końcach 2;55;8. Jak możemy zauważyć dla coraz większych argumentów funkcja przyjmuje w tej części coraz mniejsze wartości. W tej części funkcja jest rosnąca. Wniosek: funkcja niemalejąca zachowuje się w ten sposób, że wraz ze wzrostem wartości argumentów, wartość funkcji dla danych argumentów rośnie lub jest stała.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.

Każdą z czterech prezentowanych w powyższych przykładach funkcji nazywać będziemy funkcją monotoniczną.

Funkcja rosnąca
Definicja: Funkcja rosnąca

Funkcja f jest określona w przedziale a,b.

Jeżeli dla dowolnych x1,x2a,b takich, że x1<x2 spełniony jest warunek:

fx1<fx2,

to mówimy, że funkcja f jest rosnąca w przedziale a,b.

Funkcja malejąca
Definicja: Funkcja malejąca

Funkcja f jest określona w przedziale a,b.
Jeżeli dla dowolnych x1,x2a,b takich, że x1<x2 spełniony jest warunek:

fx1>fx2,

to mówimy, że funkcja f jest malejąca w przedziale a,b.

RaXZr8NL8AVcC1
Animacja pokazuje wykres funkcji malejącej.
Funkcja stała
Definicja: Funkcja stała

Jeżeli dla dowolnych x1,x2a,b takich, że x1<x2 spełniony jest warunek:

fx1=fx2,

to funkcję f nazywamy stałą w przedziale a,b.

Rg1pCOzZp4g5p1
Animacja pokazuje wykres funkcji stałej.
Funkcja niemalejąca
Definicja: Funkcja niemalejąca

Jeżeli dla dowolnych x1,x2a,b takich, że x1<x2 spełniony jest warunek:

fx1fx2,

To mówimy, że funkcja f jest niemalejąca w przedziale a,b.

Funkcja nierosnąca
Definicja: Funkcja nierosnąca

Jeżeli dla dowolnych x1,x2a,b takich, że x1<x2 spełniony jest warunek:

fx1fx2,

to mówimy, że funkcja f jest nierosnąca w przedziale a,b.

Funkcja monotoniczna przedziałami
Definicja: Funkcja monotoniczna przedziałami

Jeśli funkcja ma dziedzinę, którą można podzielić na rozłączne przedziały tak, aby w każdym z nich funkcja ta była monotoniczna, to powiemy o tej funkcji, że jest ona monotoniczna przedziałami.

Przykład 5
R5iFjYWmcjIMd1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.

Z wykresu funkcji f odczytamy na przykład, że:

  1. w przedziale0,1 funkcja f jest rosnąca,

  2. w przedziale 3,4 funkcja f jest stała,

  3. w przedziale-3,-2 funkcja f jest malejąca.

Zauważmy jednak, że:

  1. przedział -1,2 jest maksymalnym przedziałem, w którym funkcja f jest rosnąca,

  2. przedział 2,5 jest maksymalnym przedziałem, w którym funkcja f jest stała,

  3. przedział -4,-1 jest maksymalnym przedziałem, w którym funkcja f jest malejąca,

  4. przedział -1,5 jest maksymalnym przedziałem, w którym funkcja f jest niemalejąca.

Funkcja f jest monotoniczna przedziałami, ale nie jest monotoniczna w całym przedziale -4,5.