Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiałuJak korzystać z e‑materiału
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Struktura e‑materiału
1. Wprowadzenie
WprowadzenieWprowadzenie przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz opis budowy e‑materiału.
2. Materiały multimedialne
Zawierają różnego rodzaju multimedia, które ułatwiają uczącemu się przyswojenie wiedzy. Zasób „Zasady wykorzystania i obsługa środków łączności”„Zasady wykorzystania i obsługa środków łączności” to sekwencje filmowe przedstawiające informacje dotyczące: sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej wykorzystującej alfabet Morse’a, GMDSS, Inmarsat, MSI, NAVTEX, EPIRB, SART i SART‑AIS oraz VHF DSC i MF/HF‑DSC. Zasób „Praca systemu GMDSS”„Praca systemu GMDSS” to animacja, który przedstawia strukturę oraz pracę systemu GMDSS. Zasób „Działanie systemów i środków łączności oraz ich wykorzystanie”„Działanie systemów i środków łączności oraz ich wykorzystanie” to symulator pozwalający na odtworzenie środków łączności i działania systemów łączności a także przebiegu procesu prowadzenia łączności w bezpieczeństwie i niebezpieczeństwie za pomocą obrazu i dźwięku. Zasób „Nadawanie i odczyt kodu MKS oraz alfabetu Morse’a”„Nadawanie i odczyt kodu MKS oraz alfabetu Morse’a” to wirtualne laboratorium, które umożliwia przeprowadzenie przeprowadzenie łączności za pomocą kodu MKS i kodu Morse'a.
3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności zawartych w e‑materiale.
Słownik pojęć dla e‑materiałuSłownik pojęć dla e‑materiału zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania objaśnia działanie materiału oraz poszczególnych jego elementów.
- Wprowadzenie
- Zasady wykorzystania i obsługa środków łączności
Sekwencje filmowe
- Praca systemu GMDSS
Animacja w grafice 2D i 3D
- Działanie systemów i środków łączności oraz ich wykorzystanie
Symulator
- Nadawanie i odczyt kodu MKS oraz alfabetu Morse’a
Wirtualne laboratorium
- Interaktywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Jak korzystać z e‑materiału
Opracowane w tym e‑materiale multimedia, interaktywne materiały sprawdzające i słownik pojęć mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz do pracy w zawodzie technik nawigator morski. Możesz przygotować notatkę wizualną z najważniejszymi według Ciebie zagadnieniami z e‑materiału. Przypisuj zagadnieniom różnorodne symbole - pomoże Ci to w zapamiętaniu informacji.
W skład multimediów wchodzą sekwencje filmowe, animacja, symulator i wirtualne laboratorium. Przybliżają one informacje na temat łączności morskiej.
Sekwencje filmowe przybliżą Ci zasady wykorzystania i obsługę środków łączności. Na ich postawie wykonasz ciekawą notatkę wizualną. Ułatwi ona uporządkowanie informacji przedstawionych w filmie w jednym miejscu. Może ona stanowić swego rodzaju streszczenie filmu. Pogrupuj notatki tematycznie:
Sygnalizacja świetlna i dźwiękowa wykorzystująca alfabet Morse’a
GMDSS
Inmarsat
MSI
NAVTEX
EPIRB
SART i SART‑AIS
VHF DSC i MF/HF‑DSC
Po obejrzeniu animacji przedstawiającej pracę systemu GMDSS stwórz dla każdego urządzenia oś czasu. Nanieś na nią kolejne kroki postępowania z danym urządzeniem. Będzie to swego rodzaju pigułka instrukcji i najważniejszych informacji.
Symulator umożliwi Ci przetestowanie wiedzy z obsługi środków łączności. Są w nim zawarte urządzenia przedstawione w animacji. Możesz po jej obejrzeniu spróbować wykonać polecenia z symulatora bez wyświetlania pomocy w postaci instrukcji. Pomoże Ci to w utrwaleniu wiedzy z obsługi danego urządzenia.
Wirtualne laboratorium pozwoli Ci nadać i odczytać kod MKS i kod Morse'a. Możesz samodzielnie próbować nadawać sygnały lub poprosić osobę z otoczenia, aby nadała sygnał, a Twoim zadaniem byłoby powiedzenie, co on oznacza. Dzięki temu szybciej i łatwiej przyswoisz, co oznacza dana flaga lub jak wygląda dana litera w alfabecie Morse'a.
Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają samodzielne sprawdzenie poziomu wiedzy oraz przyswojenia informacji zawartych w multimediach. Ponadto każde ćwiczenie posiada informację zwrotną, dzięki której będziesz wiedzieć, co już wiesz, a co należy jeszcze uzupełnić.
W słowniku pojęć dla e‑materiału zawarte są wszystkie trudniejsze pojęcia występujące w e‑materiale. Dzięki niemu w prosty sposób możesz uzupełnić wiedzę o nowe zagadnienia, a także lepiej zrozumieć informacje zawarte w multimediach.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych materiałów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy
OS X 10.11.6 lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100
Firefox w wersji 62.0.2
Safari w wersji 11.1
Opera w wersji 55.0.2994.44
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści