Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Struktura e‑materiału
Poniższe opracowanie zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach Twojej samodzielnej nauki. Dzięki nim zdobędziesz lub utrwalisz wiedzę na tematy związane z dokumentacja magazynową. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności związane z przyjmowaniem, przechowywaniem i wydawaniem towarów z magazynu, monitorowaniem poziomu i stanu zapasów, obsługą programów magazynowych oraz prowadzeniem dokumentacji magazynowej.
Ten e‑materiał zawiera następujące materiały multimedialne:
Film edukacyjny Wypełnianie dokumentacji magazynowej
Film edukacyjny Wypełnianie dokumentacji magazynowej
to tutorial ukazujący zasady wypełniania i przekazywania dokumentacji papierowej i elektronicznej w czasie transportu i magazynowania.
Infografika Dokumentacja w obrocie magazynowym
Infografika Dokumentacja w obrocie magazynowym
przedstawia ustrukturyzowane informacje na temat dokumentów wykorzystywanych w obiegu magazynowym, a także zasady ich wypełniania.
Gra „wcielanie się w rolę” Wcielanie się w rolę magazyniera‑logistyka podczas pracy w firmie spedycyjnej — jeden dzień z życia spedytora
Gra „wcielanie się w rolę” Wcielanie się w rolę magazyniera‑logistyka podczas pracy w firmie spedycyjnej — jeden dzień z życia spedytora
pozwala rozwijać umiejętności z zakresu wypełniania dokumentacji magazynowej, a także umiejętność posługiwania się oprogramowaniem komputerowym wspomagającym pracę magazyniera — logistyka.
E‑book Obrót dokumentacją magazynową
E‑book Obrót dokumentacją magazynową
to materiał zawierający treści dotyczące przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu.
Dzięki temu materiałowi będziesz mógł nauczyć się etapów i zasad postępowania w trakcie wykonywania czynności związanych z obrotem dokumentacją magazynową. Zapoznasz się dokumentacją dotyczącą:
zamówienia,
przyjmowania i wydawania jednostek ładunkowych,
wprowadzania na stan,
wstrzymywania produktu,
wycofywania produktu z obrotu,
wznawiania obrotu produktem,
reklamacji towaru i zwrotu towaru,
zgłaszania działań niepożądanych,
rozkładania towaru we właściwe miejsca, metkowania, sprawdzania dat ważności terminów
oraz zagadnieniami związanymi z:
etapami i zasadami posługiwania się oprogramowaniem typu WMS, TMS i CMS,
zasadami zabezpieczenia dokumentacji przeznaczonej do przechowywania,
sposobami przepływu materiałów i procesów logistycznych w produkcji,
zasadami gospodarowania opakowaniami, materiałami pomocniczymi i odpadami w magazynie.
Dokumentacja interaktywna Wypełnianie, zapis, wydruk i obieg dokumentów magazynowych
Dokumentacja interaktywna Wypełnianie, zapis, wydruk i obieg dokumentów magazynowych
pozwala na wypełnienie dokumentów, zapis oraz ich wydruk. Możesz przykładowo uzupełnić dowód dostawy wybierając w odpowiednich polach możliwe lub błędne zapisy związane z dokumentem. Całość podlega możliwości natychmiastowego sprawdzenia.
Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzające
Interaktywne materiały sprawdzające
pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności zawartych w e‑materiale.Słownik pojęć dla e‑materiału
Słownik pojęć dla e‑materiału
zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.Przewodnik dla uczącego się
Przewodnik dla uczącego się
zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.Netografia i bibliografia
Netografia i bibliografia
stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.Instrukcja użytkowania
Instrukcja użytkowania
objaśnia działanie zasobu oraz poszczególnych jego elementów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
- Wprowadzenie
- Wypełnianie dokumentacji magazynowej
Film edukacyjny
- Dokumentacja w obrocie magazynowym
Infografika
- Wcielanie się w rolę magazyniera – logistyka podczas pracy w firmie spedycyjnej – jeden dzień z życia spedytora
Gra „wcielanie się w rolę”
- Obrót dokumentacją magazynową
E-book
- Wypełnianie, zapis, wydruk i obieg dokumentów magazynowych
Dokumentacja interaktywna
- Interaktywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia, interaktywne materiały sprawdzające i słownik pojęć mają pomóc Ci w przygotowaniu się do egzaminu zawodowego oraz do pracy w zawodzie magazynier logistyk, technik logistyk.
W skład multimediów wchodzą film edukacyjny, infografika, gra wcielanie się w rolę, e‑book oraz dokumentacja interaktywna. Przybliżają one wiadomości z zakresu dokumentacji magazynowej.
Na co powinieneś zwrócić uwagę:
Ogarnij ogół, czyli przejrzyj zebrane w tym zagadnieniu e‑materiały. Pozwolą Ci one zorientować się w temacie dokumentacji magazynowej. Podczas przeglądania e‑materiałów warto szukać pojawiających się w nim wątków, problemów i myśli zasadniczych. To kamienie milowe Twojej wiedzy. Zapisuj je. Łatwiej będzie Ci do nich wrócić i je sobie przypomnieć. Możesz zacząć od e‑booka „Obrót dokumentacja magazynową”. Zawiera on spis treści. To dobry początek, ale nie czytaj od razu całej tej literatury. Przeglądaj dalej inne e‑materiały. Obejrzyj film i wypisz we własnej notatce słowa, których nie rozumiesz.
Zapoznaj się ze słownictwem fachowym, żebyś wiedział „co się do Ciebie pisze”. Jeśli nie będziesz znał jakiś specjalistycznych słów — zajrzyj do słownika pojęć. Tam znajdziesz znaczenie słów, których nie znasz.
Pytaj siebie i innych. Przy przeglądaniu e‑materiału zapisz sobie pytania, jakie można byłoby zadać na jego podstawie. Zapisuj hasłowo odpowiedzi, które znalazłeś, na pytania, które sobie zadałeś.
Sprawdź, czy już to wiesz. Jeśli stwierdzisz, że wiesz: to nie powód, żeby zakończyć samodzielne uczenie się z tych materiałów. To możliwość przypomnienia sobie tego, co już wiesz lub tego, jak to się wiąże z tym, co już wiesz. Jeśli „tak” (czyli co, z czym się wiąże) to opisz to. Jeśli to zdanie jest skomplikowane to właśnie na własnej skórze doświadczyłeś tego, co może się zdarzyć z e‑materiałem. Nie poddawaj się. Spróbuj jeszcze raz.
Przejrzałeś - uszczegóławiaj. Po zapoznaniu się z e‑materiałami pora na właściwe uczenie się.
Wykorzystaj:
film „Wypełnianie dokumentacji magazynowej”, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje zadania zawodowe w magazynie, z jakimi dokumentami będziesz miał do czynienia, jakie są procedury i jak wypełniać druki.
grę „Wcielanie się w rolę magazyniera‑logistyka podczas pracy w firmie spedycyjnej — jeden dzień z życia spedytora”, w której będziesz mógł pełnić rolę magazyniera Karola, dostawcy Janka, odbiorcy Łukasza lub operatora wózka widłowego Piotra. Nie wiadomo na jakim stanowisku będziesz w przyszłości pracował.
dokumentację interaktywną „Wypełnianie, zapis, wydruk i obieg dokumentów magazynowych” do ćwiczeń z obiegiem i wypełnianiem dokumentu magazynowego.
Wsparciem informacyjnym będzie e‑book „Obrót dokumentacją magazynową”. Brak wiedzy uzupełnij informacjami z e‑booka. Infografiki „Dokumentacja w obrocie magazynowym” pozwolą Ci w szybki sposób przypomnieć sobie co już wiesz i dadzą ogląd na całość materiału. Interaktywne materiały sprawdzające umożliwią Ci samodzielne sprawdzenie poziomu wiedzy oraz przyswojenie informacji zawartych w multimediach. Ponadto każde ćwiczenie posiada informację zwrotną, dzięki której dowiesz się, co już wiesz, a co należy jeszcze uzupełnić.
Zapisuj kluczowe hasła z filmu lub e‑booka. Notuj punkty, literaturę, pytania, podpunkty.
Zastanów się, czy to o czym mowa w e‑materiale to przypadek reprezentatywny, czy to tak jest zawsze. Dociekaj — zapytaj i znajdź odpowiedź, np.: w Internecie lub u nauczyciela, kiedy nie jest tak jak w opisie?
Dyskutuj z innymi, bo nic tak nie pomaga utrwalać i poszerzać swojej wiedzy. Po obejrzeniu, przeanalizowaniu materiału porozmawiaj o nim z innymi. Porównajcie notatki i uzupełnijcie luki.
Szukaj połączeń, bo jest ich mnóstwo pomiędzy materiałami. W infografice znajdziesz pliki do wypełniania, o których mowa w filmie i e‑booku, a które wirtualnie będziesz wypełniał w grze i dokumentacji interaktywnej. Bez analizy e‑booka ciężko będzie Ci przejść przez grę. Jeśli połączysz kropki (wiedzę) ze sobą to będziesz nią „żonglował” (żonglerka — kontrolowana zmiana miejsca obiektów fizycznych lub używanie dawek wiedzy w różnych sytuacjach i kontekstach). To samo rób z notatkami, które wykonałeś na bazie e‑materiałów. Patrząc na notatki szukaj związku nowych informacji z tym, co już wiesz. To budowanie własnej wiedzy i doświadczenia.
Pamiętaj: „To już miałem” nie oznacza „To już wiem lub umiem”.
Praca samodzielna
Pracując nad zdobywaniem wiedzy dla siebie pamiętaj:
Ćwiczenia multimedialne (gra i dokumentacja multimedialna oraz interaktywne materiały sprawdzające) możesz potraktować jak działania w laboratorium. Dobrze wtedy pamiętać o tym, jakie jest Twoje zadanie edukacyjne. Warto też podsumowywać swoje wygrane (np.: poprawne odpowiedzi na test lub wykonane zadania w grze), ale i nieudane próby zdobycia wiedzy, zadając sobie pytanie „Dlaczego?”.
Dzięki ćwiczeniom możesz:
Nauczyć posługiwać się narzędziami (gra, dokumenty interaktywne).
Przekonać się jak teoria przekłada się na praktykę, jeśli porównasz informację z e‑booka z filmem, grą i infografiką.
Ćwiczyć różnorodnymi metodami, według pewnych procedur (e‑materiały powielają wiedzę, ale traktują ją wtedy z różnych stron). Dopasuj właściwą metodę do siebie. Jeśli lubisz oglądać filmy — skorzystaj z filmu, jeśli gry — graj. Jednak za każdym razem pamiętaj o tym, że Twoim zadaniem jest nabycie wiedzy i umiejętności. Indywidualnie, w zależności od preferencji, od Ciebie zależy jak to zrobisz. Wszystko to może przydać Ci się w pracy zawodowej.
Realizując działania na e‑materiałach możesz rozwinąć wiele umiejętności:
umiejętność identyfikacji i jasnego określenia celów — kiedy będziesz planował swoją naukę i analizował planowanie, o którym mowa w materiałach,
umiejętność dokładnej i wnikliwej obserwacji,
umiejętność notowania na różne sposoby zapisując „zdobyte” dane,
umiejętność interpretowania danych i informacji zdobytych podczas analizy e‑materiałów,
umiejętność sporządzania notatek z odkryć i zapisywania swoich własnych wniosków.
Jeśli nie będziesz wiedział jak użyć lub uruchomić funkcje danego e‑materiału sięgnij po instrukcję użytkowaniainstrukcję użytkowania.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows lub nowszy
OS X lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji lub nowszej RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji
Firefox w wersji
Safari w wersji
Opera w wersji
Microsoft Edge w wersji
Internet Explorer w wersji
Urządzenia mobilne:
RAM iPhone/iPad z systemem iOS lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium (lub nowszym) np. Chrome , Samsung Browser , szerokość co najmniej