W tym dziale znajduje się podsumowanie wiadomości dotyczących obiektów widocznych na wieczornym niebie, opisu zjawisk, które można na nim zaobserwować, oraz wyjaśnień niektórych z nich; prawa powszechnego ciążenia i wpływu sił grawitacyjnych na ruch różnych obiektów w pobliżu Ziemi oraz dużo dalej – w Układzie Słonecznym, Galaktyce, kosmosie; opisu ruchu krzywoliniowego (a w przybliżeniu także po okręgu) planet, księżyców i sztucznych satelitów, oraz siły dośrodkowej jako jego przyczyny.
RYsAMX51wLhtU
Dokładniejsze opracowania poniższych treści znajdziesz w materiałach:
Gwiazdy, planety, Księżyc i poruszające się sztuczne satelity możemy zauważyć nawet podczas krótkiej obserwacji nocnego, bezchmurego nieba.
Ruch sfery niebieskiej (ze wschodu na zachód) i ruch Księżyca (z zachodu na wschód) w stosunku do gwiazd zauważymy po kilku godzinach obserwacji.
Cykl faz Księżyca wymaga kilku tygodni obserwacji.
Przesuwanie się planet na tle gwiazd widoczne jest po kilku lub kilkunastu miesiącach obserwacji.
Gwiazdy widoczne na niebie mają różną jasność – astronomowie mówią, że mają one różną wielkość gwiazdową. Przykładowo: gwiazda drugiej wielkości gwiazdowej świeci na niebie jaśniej niż gwiazda czwartej wielkości gwiazdowej.
Do przeprowadzenia obserwacji nieba przydatne są obrotowe mapy nieba lub program Stellarium.
R1Nf1To6uAvih
Księżyc – nasz naturalny satelita
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi; pełen obieg Księżyca wokół Ziemi trwa około doby. Jego tor ruchu jest elipsą, a średnia odległość od Księżyca do Ziemi wynosi około .
Obserwowany kształt tarczy Księżyca zależy od wzajemnego położenia Słońca, Ziemi i Księżyca. Fazy Księżyca są skutkiem jego ruchu obiegowego wokół Ziemi i zmiany oświetlenia jego powierzchni, która jest widoczna z Ziemi, przez Słońce.
Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy znajdzie się on w cieniu ZiemiimfY5xIbJJ_d874e264w cieniu Ziemi.
Powierzchnia Księżyca pokryta jest zwietrzałymi skałami, tzw. regolitem.
Informacje nt. budowy Księżyca uzyskano dzięki różnym projektom badawczym, m.in dzięki lądowaniu człowieka na jego powierzchni.
RQzQAc16KiBTk
imfY5xIbJJ_d874e258
RJlSepPsPCnO7
imfY5xIbJJ_d874e264
RlbsFgoc5KKNw
Ruch planet
Planety poruszają się na niebie w skomlikowany sposób – zmieniają swoją prędkość i kierunek ruchu, zakreślają pętle na tle gwiazdimfY5xIbJJ_d874e293pętle na tle gwiazd.
Według systemu geocentrycznego skomplikowane drogi planet są wynikiem ruchu planety odbywającego się po kilku okręgach jednocześnie.
Zgodnie z systemem heliocentrycznym Ziemia porusza się dookoła Słońca; pozorny ruch planet na niebie (wynikający z ruchu Ziemi) nakłada się na ich rzeczywisty ruch względem gwiazd.
RfWWo60HoEv5o
imfY5xIbJJ_d874e293
R1CEbXnsZ9KU4
Pomiar odległości w astronomii
Do wyznaczenia odległości do bliskich obiektów, takich jak Księżyc czy planety, wystarczą dwa punkty na Ziemi. Zmiana położenia obserwatora o kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów wystarczy, aby wykorzystać zjawisko paralaksy geocentrycznejimfY5xIbJJ_d874e324paralaksy geocentrycznej i wyznaczyć szukane odległości.
Obecnie odległość od Ziemi do Księżyca wyznacza się za pomocą zjawiska odbicia światła laserowego wysłanego z Ziemi i odbitego od specjalnych odbłyśników umieszczonych na powierzchni naszego naturalnego satelity, m.in. dzięki wyprawom kosmicznym.
Zjawisko paralaksy heliocentrycznejimfY5xIbJJ_d874e330paralaksy heliocentrycznej (pozornego przesuwania się gwiazd znajdujących się bliżej Ziemi w stosunku do tych dalszych, co jest wynikiem zmiany położenia obserwatora) pozwoliło potwierdzić teorię Kopernika i wyznaczyć odległości do najbliższych gwiazd.
Jednostki odległości używane w astronomii:
jednostka astronomiczna () – jest równa średniej odległości między Ziemią a Słońcem, czyli ; jest najwygodniejszą jednostką w Układzie Słonecznym;
parsek () (skrót pochodzi od wyrażenia paralaksa sekundowa) – dla gwiazdy odległej o parsek, kąt paralaksy heliocentrycznej wynosi jedną sekundę kątową. Jednostki tej używają głównie astronomowie, aby wyrazić odległość do gwiazd i innych odległych obiektów astronomicznych;
rok świetlny () – odległość, jaką światło przebywa w próżni w ciągu jednego roku. Jeżeli wyrażamy odległości w latach świetlnych, wiemy jednocześnie, ile lat wcześniej zdarzyło się to, co obecnie obserwujemy.
imfY5xIbJJ_d874e324
RDDTOZWDyyK0C
imfY5xIbJJ_d874e330
RbeTsg9mggCaw
Ruch po okręgu
Do opisu ruchu po okręgu posługujemy się pojęciami „okresu obiegu” i „częstotliwość”.
Okresem nazywamy czas potrzebny na wykonanie jednego pełnego obiegu po okręgu.
Częstotliwością nazywamy liczbę pełnych obiegów wykonywanych w czasie jednej sekundy.
W ruchu jednostajnym po okręgu wartość prędkości liniowej jest stała, lecz zmieniają się jej kierunek i zwrot.
Prędkość liniowa jest styczna do okręgu.
Prędkość liniową obliczamy ze wzoru
lub
gdzie to droga przebyta w ciągu jednego okresu .
RhrpPlPZx4E6d
Siła dośrodkowa
Siłą odpowiedzialną za ruch ciała po okręgu jest siła dośrodkowa.
Wartość siły dośrodkowej obliczamy według wzoru
gdzie: – masa poruszającego się ciała; – prędkość ciała; – promień okręgu zakreślanego przez poruszające się ciało.
Funkcję siły dośrodkowej może pełnić pojedyncza siła działająca na ciało (np. siła grawitacyjna, magnetyczna, sprężystości) lub wypadkowa kilku różnych sił działających na ciało.
RoNNlAsEV0l4p
Prawo powszechnego ciążenia
Każde dwa ciała przyciągają się wzajemnie siłami grawitacji.
Wartość siły grawitacji zależy od masy ciał i odległości między ich środkami; siła ta jest:
wprost proporcjonalna do iloczynu mas;
odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między ciałami.
Wartość siły grawitacji dla ciał kulistych lub takich, które możemy traktować jako punktowe (z uwagi na bardzo dużą, w porównaniu z rozmiarami samych ciał, odległość między nimi), można obliczyć ze wzoru
gdzie: – stała grawitacji; , – masy ciał; – odległość między środkami ciał.
Siła grawitacji pełni funkcję siły dośrodkowej w ruchu planet wokół Słońca czy ruchu księżyców wokół planet bądź sztucznych satelitów poruszających się wokół Ziemi.
R8JapvE5amrCz
Prędkości kosmiczne
Na planetę krążącą wokół Słońca lub innej gwiazdy działa siła grawitacji, która jest siłą dośrodkową.
Prędkość, z jaką planeta, księżyc planety lub sztuczny satelita Ziemi porusza się po orbicie o promieniu wokół ciała centralnego, wyraża się zależnością
Masa jest masą ciała centralnego, wokół którego krąży drugie ciało, które ma znacznie mniejszą masę od ciała centralnego.
prędkość kosmiczna to wartość prędkości, którą należy nadać ciału (stycznie do powierzchni Ziemi), aby mogło ono krążyć po orbicie kołowej o promieniu równym promieniowi Ziemi.
Znajomość okresu obiegu satelity wokół ciała centralnego i jego odległości od środka ciała centralnego pozwala wyznaczyc masę ciała centralnego: Słońca, planety czy nawet planetoidy (wiele z nich ma księżyce mniejsze od siebie).
Obecnie tylko rakieta wielostopniowa osiąga odpowiednie prędkości, które pozwalają umieścić statek kosmiczny na orbicie lub polecieć na Księżyc.
RhCKIiyaVGeyZ
Ruch sztucznych satelitów Ziemi
Satelity, czyli ciała krążące wokół Ziemi, innych planet lub Słońca, mają różnorodne zastosowanie – od naukowego po komercyjne (telekomunikacja, audycje radiowe i telewizyjne). Niektóre satelity są przeznaczone do celów wojskowych lub wywiadowczych.
Dzięki satelitom możemy oglądać zjawiska niewidoczne z powierzchni Ziemi albo zbierać doświadczenia związane z długim pobytem człowieka w stanie nieważkości.
Ru0FgXoi4Rdhh
Przeciążenie i nieważkość
Gdy rakieta porusza się pionowo w górę z określonym przyspieszeniem (podczas startu), to doznaje przeciążenia. Oznacza to zwiększony nacisk na fotele, na których leżą kosmonauci, podczas startu. Siła z jaką oni naciskają na fotele jest kilkakrotnie większa od ciężaru kosmonautów:
gdzie: – siła nacisku; – siła grawitacji; – masa kosmonauty; – przyspieszenie, z jakim porusza się rakieta podczas startu.
Ciało poruszające się pionowo w dół z pewnym przyspieszeniem (np. w windzie) różnym od przyspieszenia grawitacyjnego, znajduje się w stanie niedociążenia. Ciężar pozorny takiego ciała jest mniejszy od ciężaru mierzonego w stanie spoczynku. Wartość siły nacisku na podłoże obliczamy ze wzoru:
Gdy winda, w której znajduje się ciało, spada swobodnie, mamy do czynienia ze stanem nieważkości. Oznacza to brak wzajemnego nacisku ciała i windy.
W pojeździe kosmicznym poruszającym się tylko pod wpływem siły grawitacji (bez włączonych silników) panuje stan nieważkości. Wynika on z tego, że zarówno pojazd, jak i jego załoga doznają jednakowych przyspieszeń i dlatego te ciała na siebie nie naciskają.
R1RAdJnLvKBQM
Satelita geostacjonarny
Satelita geostacjonarny to satelita, który „wisi” stale nad jednym punktem znajdującym się na powierzchni Ziemi (dokładniej: nad punktem na równiku). Krąży dookoła Ziemi, wykonując jeden obieg w czasie godzin (dokładnie: godzin, minut i sekund – bo tyle trwa jeden obrót Ziemi dookoła własnej osi), Promień orbity takiego satelity wynosi około , a jego prędkość ma wartość . Satelity tego typu są ważne, bo większość z nich to satelity telekomunikacyjne, czyli takie, z których są nadawane programy telewizyjne bądź transmitowane rozmowy telefoniczne.
Rxm1HjGvthBZi
Prawa Keplera
Trzy prawa Keplera opisują ruch planet i innych ciał niebieskich dookoła Słońca:
prawo głosi, że orbity planet są eliptyczne; oznacza to, że odległość od planety do Słońca jest zmienna; punkt leżący najbliżej Słońca nazywamy peryhelium, a najdalej – aphelium;
prawo mówi o zmiennej prędkości liniowej i kątowej oraz o stałej prędkości polowej planet; prędkość linowa jest największa w peryhelium, a najmniejsza – w aphelium;
R1f1APgD3L4KV
prawo to związek rozmiarów orbit planet i okresów ich obiegu wokół Słońca; tę zależność można zapisać w postaci wzoru
gdzie: , – średnia odległość od planety do Słońca; , – okres obiegu dla tej planety, przy średniej odległości od Słońca wynoszącej odpowiednio , . Ten wzór można stosować księżyca krążącego wokół planety.
Układ Słoneczny
Układ Słoneczny to Słońce i osiem planet krążących wokół niego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.
Oprócz tych planet do Układu należą:
ich księżyce;
różnej wielkości planetoidy oraz tzw. planety karłowate (m.in. Pluton, Eris, Ceres);
komety, krążące wokół Słońca po bardzo wydłużonych orbitach eliptycznych.
R1ZpbktJV81NK
Budowa Galaktyki
Słońce i inne ciała krążące wokół niego są częścią Galaktyki widocznej na niebie jako Droga Mleczna. Nasza Galaktyka liczy od do miliardów gwiazd. Droga Mleczna to jedna z większych galaktyk we Wszechświecie – ma średnicę równą ponad lat świetlnych. Kształtem przypomina spiralę z poprzeczką.
Nasz Układ Słoneczny znajduje się nieco bliżej niż lat świetlnych od centrum Galaktyki i leży prawie w płaszczyźnie równika, w tzw. ramieniu Oriona. Słońce i planety Układu Słonecznego obiegają centrum Galaktyki. Prędkość Słońca na tej orbicie wynosi ok. , a okres obiegu wokół centrum Galaktyki – między a mln lat.
W Galaktyce znajdują się bardzo różne gwiazdy. Najwięcej jest gwiazd podobnych do Słońca – mają one średnicę do kilkunastu razy większą niż średnica Słońca. Znacznie mniej jest gwiazd większych, mających średnicę ok. razy większą niż średnica Słońca (olbrzymy), i mające średnicę około razy większą niż średnica Słońca (nadolbrzymy). Najmniejsze gwiazdy to białe karły, które mają wyższą temperaturę niż temperatura naszego Słońca, ich średnica jest mniej więcej taka sama jak średnica Ziemi. Odkryto także tzw. pulsary – mają one średnicę – kilometrów i prawdopodobnie są gwiazdami neutronowymi.
R3NQnDz0PJJGi
Test
RXf77jCbHiOw31
Ćwiczenie 1
R3yJXJO0R8RGJ1
Ćwiczenie 2
R1124nOYVQfJZ1
Ćwiczenie 3
R5Ro305o3i8TF2
Ćwiczenie 4
RCwHqTPS2vB5l2
Ćwiczenie 5
R12BjVgs0nVIq1
Ćwiczenie 6
Łączenie par. Trzy satelity , , i krążą wokół Ziemi na jednej orbicie, to znaczy, że wszystkie są w tej samej odległości od Ziemi. Masy tych satelitów wynoszą odpowiednio: , , . Na podstawie tych informacji, oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz Prawda albo Fałsz.. Prędkości wszystkich trzech satelitów są takie same.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ziemia najsilniej przyciąga satelitę .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siła grawitacyjna, z jaką Ziemia przyciąga satelitę jest razy mniejsza niż ta działająca na .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siła, z jaką Ziemia przyciąga satelity jest taka sama dla wszystkich trzech obiektów.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Satelita porusza się z największą prędkością, a satelita z najmniejszą.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Satelity o różnych masach nie mogą krążyć na jednej orbicie.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Trzy satelity , , i krążą wokół Ziemi na jednej orbicie, to znaczy, że wszystkie są w tej samej odległości od Ziemi. Masy tych satelitów wynoszą odpowiednio: , , . Na podstawie tych informacji, oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz Prawda albo Fałsz.. Prędkości wszystkich trzech satelitów są takie same.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ziemia najsilniej przyciąga satelitę .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siła grawitacyjna, z jaką Ziemia przyciąga satelitę jest razy mniejsza niż ta działająca na .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siła, z jaką Ziemia przyciąga satelity jest taka sama dla wszystkich trzech obiektów.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Satelita porusza się z największą prędkością, a satelita z najmniejszą.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Satelity o różnych masach nie mogą krążyć na jednej orbicie.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Trzy satelity , , i krążą wokół Ziemi na jednej orbicie, to znaczy, że wszystkie są w tej samej odległości od Ziemi. Masy tych satelitów wynoszą odpowiednio: 10 kg, 100 kg, 200 kg. Na podstawie tych informacji, oceń prawdziwość poniższych zdań.
Prawda
Fałsz
Prędkości wszystkich trzech satelitów są takie same.
□
□
Ziemia najsilniej przyciąga satelitę .
□
□
Siła grawitacyjna, z jaką Ziemia przyciąga satelitę jest 10 razy mniejsza niż ta działająca na .
□
□
Siła, z jaką Ziemia przyciąga satelity jest taka sama dla wszystkich trzech obiektów.
□
□
Satelita porusza się z największą prędkością, a satelita z najmniejszą.
□
□
Satelity o różnych masach nie mogą krążyć na jednej orbicie.
□
□
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, licencja: CC BY 3.0.
RJkba317xUQf01
Ćwiczenie 7
RlUul4FJLWVkW2
Ćwiczenie 8
RWipCPwdN5UAH1
Ćwiczenie 9
R1NxwMA1JmoOh
Ćwiczenie 10
Rzjk3heDinLyp
Ćwiczenie 10
RVoHxOxpTP4i51
Ćwiczenie 11
RfsiLYhu6zZ9L2
Ćwiczenie 12
RApdrZn2FJIJh1
Ćwiczenie 13
Zadania
Polecenie 1
Opisz sposób pomiaru odległości do bliskiej gwiazdy za pomocą paralaksy rocznej (heliocentrycznej). Podaj definicję jednostki odległości używanej przez astronomów i związanej ze zjawiskiem paralaksy.
R1QlNluCeNDy5
Rcivc82b47HKD
Jak widać na powyższej ilustracji, gwiazda G, w wyniku obiegu Ziemi dookoła Słońca, stanie się widoczna obok gwiazdy (sigma), gdy Ziemia znajdzie się w punkcie orbity, oraz między gwiazdami (eta) i (delta), gdy będzie w położeniu na orbicie. Dzięki własnościom geometrycznym trójkąta i poprzez pomiar kątów i , możemy poznać wartość kąta paralaksy ze wzoru . Do opisu odległości astronomowie używają jednostki o nazwie parsek (); oznacza ona odległość, z jakiej paralaksa roczna Ziemi, widziana prostopadle do płaszczyzny jej orbity, wynosi , a jej przybliżona definicja to , gdzie to wartość kąta paraklaksy obiektu, do którego odległość w parsekach chcemy obliczyć, podana w sekundach kątowych, zaś to obliczona odległość w parsekach.
Polecenie 2
Widoczny na niebie ruch planet jest skomplikowany; każda planeta zakreśla pętle i zmienia swoją prędkość. Jak ten ruch wyjaśnia teoria geocentryczna, a jak heliocentryczna? Wyjaśnienia poprzyj odpowiednim rysunkiem.
RiPzqP1w13IUu
RvDmJ1E1AgOCt
Widoczny na niebie ruch planet jest skomplikowany; każda planeta zakreśla pętle i zmienia swoją prędkość. Jak ten ruch wyjaśnia teoria geocentryczna, a jak heliocentryczna?
RzO6fkUDb0tib
W teorii geocentrycznej, aby ten ruch wyjaśnić, przyjęto system wielu sfer lub okręgów, po których poruszały się planety (deferenty i epicykle).
R1WNGflPBwzNL
Według teorii geocentrycznej, drogi planet na niebie wynikają z ruchu ich oraz Ziemi dookoła Słońca.
RwNFKw7ll9Syl
Polecenie 3
Wirówka używana w laboratorium analitycznym wykonuje maksymalnie obrotów na minutę. Oblicz okres obrotów wirówki, a jej częstotliwość wyraź w hercach.
RGjM04t6Uxwz6
Polecenie 4
Na stronie internetowej http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wkrotce-ksiezyc-zasloni-34-tarczy-sloncaczekaja-nas-utrudnienia,160331,1,0.html marca roku można było przeczytać następującą informację:
W piątek marca Polacy powinni spoglądać w niebo. Tego dnia Księżyc przysłoni miejscami nawet procent. tarczy słonecznej. Zjawisko rozpocznie się po godz. . Jako pierwsi zobaczą je wrocławianie (o godz. ). Następnymi obserwatorami będą mieszkańcy Krakowa i Gdańska. Warszawiacy zobaczą zaćmienie po godz. . Największa faza zjawiska (apogeum) rozpocznie się na krótko przed godz. .
Naszkicuj wzajemne położenie Słońca, Ziemi i Księżyca w chwili zapowiadanego zjawiska. Nazwij fazę, w jakiej znalazł się Księżyc tego dnia.
R1YGt64ebDBhy
Opisz wzajemne położenie Słońca, Ziemi i Księżyca w chwili zapowiadanego zjawiska. Nazwij fazę, w jakiej znalazł się Księżyc tego dnia.
RdeSATvGqdVim
RiqdBIEx1bPGv
Księżyc tego dnia znalazł się w nowiu.
Polecenie 5
W tekstach o gwiazdach i planetach można przeczytać, że „planeta (gwiazda) przechwyciła przelatującą obok planetoidę i ta stała się jej satelitą”. Jak rozumiesz takie sformułowanie? Na czym polega to „przechwycenie”?
R1PUWwZmUgWmw
Przechwycenie to polega na wpływie planety (gwiazdy) na tor ruchu planetoidy, w wyniku oddziałania grawitacyjnego między nimi.
Polecenie 6
Ziemia krąży wokół Słońca po elipsie zbliżonej kształtem do okręgu z prędkością około . Wyobraź sobie, że pewnego letniego dnia zniknęła siła grawitacyjna, jaką Słońce działa na Ziemię. Zastanów się nad następującymi problemami i przygotuj na nie odpowiedź.
Czy w konsekwencji zaniku tej siły ustałyby ruch wirowy Ziemi wokół własnej osi oraz następstwo dni i nocy?
Czy ustałoby następstwo pór roku? Jeśli tak, to czy zawsze byłoby lato?
Czy Ziemia oddalałaby się od Słońca z prędkością większą, mniejszą czy równą ? A może nadal krążyłaby wokół Słońca?
Czy ludzie na Ziemi znaleźliby się w stanie nieważkości?
R1ROyVIkQan5u
Nie, nie ustałby ruch wirowy Ziemi wokół własnej osi, a więc również następstwo dni i nocy byłoby kontynuowane.
Tak, ustałoby następstwo pór roku, a pora roku zależałaby od momentu, w którym grawitacja odsłoneczna przestałaby działać. Dodatkowo, na Ziemi robiłoby się coraz chłodniej, w miarę oddalania od Słońca.
Ziemia oddlałaby się od Słońca z prędkością równą . Aż do momentu wejścia w pole grawitacyjne innego masywnego obiektu, nasza planeta poruszałaby się ruchem jednostajnym prostoliniowym, ponieważ nie działałaby na nią żadna zewnętrzna siła.
Nie, ludzie nie znaleźliby się w stanie nieważkości, ponieważ Ziemia przyciągałaby ich ciągle z tą samą siłą.
Ćwiczenie 14
Deimos – jeden z księżyców Marsa – okrąża planetę w ciągu godzin. Odległość między Deimosem a środkiem Marsa wynosi około . Udowodnij, że znajomość tych dwóch danych jest wystarczająca, aby obliczyć masę Czerwonej Planety.
Ris3s6I8SxCyX
Wartość siły grawitacji w tym przypadku odpowiada za siłę dośrodkową.
Korzystając z faktu, że siła grawitacji jest tutaj siłą dośrodkową, mamy . Prędkość księżyca możemy łatwo obliczyć, znając okres jego obiegu wokół planety oraz odległość między środkami obu ciał , , . Jedyną niewiadomą w powyższym równaniu jest masa Czerwonej Planety, tak więc dowiedliśmy, że na podstawie znajomości jedynie okresu obiegu Deimosa wokół Marsa oraz średniej odległości między ich środkami, jesteśmy w stanie wyznaczyć masę planety. Masa ta wynosi , , .
Znajomość tych dwóch danych rzeczywiście jest wystarczająca, aby wyznaczyć masę Czerwonej Planety.
ciekawostka
Ćwiczenie 15
Okres obiegu Neptuna, ostatniej planety Układu Słonecznego, trwa około lat. Oblicz średnią odległość Neptuna od Słońca w jednostkach astronomicznych ().
R1EydKldVeNAN
Jedna jednostka astronomiczna () równa jest średniej odległości między Ziemią a Słońcem.
Skorzystamy z faktu, że odległość między Ziemią a Słońcem wynosi , z kolei okres obiegu Ziemi wokół Słońca . Zgodnie z trzecim prawem Keplera , a więc średnia odległość między Neptunem a Słońcem to .
Średnia odległość Neptuna od Słońca wynosi około .