Jesienią chętnie wybieramy się do lasu, na grzybobranie. Aby być dobrze przygotowanym na tę wyprawę, w trzyosobowym zespole stwórzcie prezentację na temat różnych rodzajów grzybów. Opierając się na informacjach z internetu, sami wykonajcie ilustracje i spiszcie wszystkie możliwe do spotkania w lesie grzyby w dokumencie tekstowym. Dobrze przygotowane opisy z odpowiednim formatowaniem powinny okazać się bardzo przydatne podczas wędrówek po lesie, dlatego warto będzie podzielić się swoją wiedzą z kolegami i koleżankami.
RGCEri7cCUa2l
Na ilustracji widoczny jest kosz pełen grzybów postawiony na trawie.
Ilustracja przedstawiająca kosz pełen grzybów postawiony na trawie.
Źródło: Ewa Dobrzyńska, licencja: CC BY 3.0.
Zaplanujcie swoją pracę, aby zminimalizować liczbę późniejszych poprawek oraz użyjcie znanych wam już narzędzi i programów.
Zanim wykonacie projekt, upewnijcie się, że zaznajomiliście się z poniższymi materiałami:
Swoje umiejętności możecie sprawdzić, wykonując poniższą krzyżówkę.
RmTSrHXLcVNvn2
Ćwiczenie 1
Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Polecenie: wstawia zawartość Schowka do dokumentu., 2. Umożliwia stosowanie linii pod słowami., 3. Polecenie: ustawia np. tytuł pośrodku linii., 4. Polecenie: usuwa blok tekstu i zachowuje go w Schowku., 5. Polecenie: umożliwia szybkie powtórzenia tego samego tekstu., 6. Obraz z galerii wstawiany do tekstu., 7. Urządzenie umożliwiające pisanie tekstów., 8. Inaczej linia tekstu., 9. Rozpoczyna się od nowego wiersza i kończy enterem., 10. Usuwa znaki przed kursorem., 11. Usuwa znaki za kursorem., 12. Pismo pochyłe.
Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Polecenie: wstawia zawartość Schowka do dokumentu., 2. Umożliwia stosowanie linii pod słowami., 3. Polecenie: ustawia np. tytuł pośrodku linii., 4. Polecenie: usuwa blok tekstu i zachowuje go w Schowku., 5. Polecenie: umożliwia szybkie powtórzenia tego samego tekstu., 6. Obraz z galerii wstawiany do tekstu., 7. Urządzenie umożliwiające pisanie tekstów., 8. Inaczej linia tekstu., 9. Rozpoczyna się od nowego wiersza i kończy enterem., 10. Usuwa znaki przed kursorem., 11. Usuwa znaki za kursorem., 12. Pismo pochyłe.
Krzyżówka do wstawianie grafiki
Źródło: Lidia Aparta, licencja: CC BY 3.0.
Ważne!
Ten projekt można również wykonać samodzielnie, w takim przypadku wykonaj kolejno wszystkie z poniższych zadań.
Lista zadań:
Narysuj w programie graficznym do grafiki rastrowejPD2qKnwfFgrafiki rastrowej lub grafiki wektorowejPpzl70AVFgrafiki wektorowej ilustrację przedstawiającą las pełen grzybów. W tym celu uwzględnij poniższe wskazówki.
Narysujm881652c3dd3fd29a_d308e69Narysuj jedno lub kilka drzew.
Aby zwiększyć liczbę drzew w twoim lesie, zaznaczm881652c3dd3fd29a_d308e88zaznacz już narysowane drzewa, skopiuj i wklej je do swojego rysunku, a następnie przesuńm881652c3dd3fd29a_d308e94przesuń w wybrane miejsce.
Zaznaczm881652c3dd3fd29a_d308e119Zaznacz narysowany grzyb, skopiuj go i wklej w wybrane miejsce, a następnie zmodyfikuj jego wielkość, kolor, kształt.
Narysuj pozostałe elementy leśnego krajobrazu, wykorzystując różnego rodzaje pędzlem881652c3dd3fd29a_d308e131pędzle i możliwość wypełniania rysunków kolorem.
m881652c3dd3fd29a_d308e69
Aby wykonać rysunek, uwzględnij poniższe czynności:
Otwórz pusty rysunek w wybranym programie graficznym.
Wybierz narzędzie do rysowania, które uznasz za odpowiednie.
Dobierz kolor i grubość linii.
Przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy, przesuwaj ją w ten sposób, aby na ekranie powstał oczekiwany rysunek.
Pamiętaj o wypełnieniu kolorem.
Wybierz kolor wypełnienia.
Kliknij wewnątrz rysunku, aby wypełnić go wybranym kolorem, pamiętając, aby rysunek był wykonany linią ciągłą (niezamierzona przez ciebie przerwa najprawdopodobniej spowoduje „rozlanie się farby” na zewnątrz rysunku).
Możesz również użyć predefiniowanych kształtów z gotowym wypełnieniem.
Przypatrz się dokładnie i krytycznie rysunkowi. Możesz w nim dokonać zmian, usuwając niepotrzebne fragmenty za pomocą gumki.
Odszukaj i kliknij przycisk przedstawiający gumkę.
Dobierz grubość gumki.
Dobierz kolor tła, który będzie widoczny po użyciu gumki.
Wykorzystaj gumkę, zamalowując niepotrzebne fragmenty rysunku, a tym samym, usuwając je.
m881652c3dd3fd29a_d308e88
Zanim przekształcisz rysunek, przećwicz stosowanie różnych sposobów zaznaczania jego fragmentów. Zrobisz to, korzystając z programów graficznych. Te najprostsze umożliwiają zaznaczenie regularnego kształtu, np. prostokąt, inne – dowolny kształt. W zaznaczanym fragmencie obrazu możesz pominąć tło, które po zaznaczeniu staje się przezroczyste.
m881652c3dd3fd29a_d308e94
Aby przesunąć fragment rysunku, wykonaj poniższe czynności.
Zaznacz fragment rysunku.
Przy wciśniętym lewym przycisku myszy zaznaczony fragment rysunku przesuń w wybrane miejsce. Musisz jednak pamiętać, że na miejscu przesuniętego fragmentu obrazu pozostanie kolor tła.
m881652c3dd3fd29a_d308e105
Aby narysować krzywą, wykonaj poniższe czynności.
Wybierz narzędzie do rysowania krzywej.
Narysuj odcinek prosty, przesuwając mysz po obszarze rysowania, przy wciśniętym lewym przycisku myszy.
Puść lewy przycisk i ustaw mysz tak, aby wskazywała wybrany punkt narysowanego odcinka.
Powtórnie wciśnij lewy przycisk myszy i nie puszczając go, przesuń mysz tak, aby z odcinka prostego powstała krzywa.
Puść lewy przycisk i ustaw powtórnie mysz tak, aby wskazywała kolejny wybrany punkt narysowanego odcinka.
Wciśnij lewy przycisk myszy i nie puszczając go, przesuń mysz tak, aby stworzyć kolejną krzywiznę powstającej figury.
m881652c3dd3fd29a_d308e119
Zaznacz element z włączoną opcją zaznaczania przeźroczystego.
Skopiuj zaznaczony rysunek.
Otwórz plik przedstawiający las.
Wstaw zapamiętany rysunek grzyba do rysunku lasu, za pomocą polecenia Wklej.
Zmień wymiary i kształt zaznaczonego fragmentu obrazu, tak aby pasował do reszty rysunku. Przesuń wstawiony rysunek w wybrane miejsce. Wykonując operację na wklejonym fragmencie rysunku, uważaj, aby nie zlikwidować zaznaczenia (prostokąt narysowany przerywaną linią wokół fragmentu rysunku).
m881652c3dd3fd29a_d308e131
Programy graficzne udostępniają narzędzia malujące różnymi kolorami oraz końcówkami, które umożliwią uzyskanie rozmaitych efektów na rysunku. Być może masz już doświadczenie w ich stosowaniu, wykonując swoje poprzednie prace, gdzie doskonaliłeś umiejętność posługiwania się nimi.
Napisz, w edytorze tekstu, opowiadanie o wędrówce po lesie w poszukiwaniu grzybów. Zastosuj w nim zasady poprawnej edycji tekstum881652c3dd3fd29a_d308e157zasady poprawnej edycji tekstu. Zwróć uwagę na:
Zasady zachowania się w lesie.
Rodzaje grzybów – opisz grzyby jadalne i te, które nie nadają się do spożycia.
Informacje o grzybach znajdź w zasobach sieci internet. Możesz także porozmawiać o tym podczas spaceru z rodziną.
R1YlYhaxognYE
Na ilustracji przedstawiona jest rodzina na spacerze. Po lewej idzie dziewczynka z plecakiem i warkoczach. Ma na sobie zwykłą koszulkę w paski oraz jeansy. Kobieta obok trzyma rękę na plecaku dziewczynki. Dziewczynka trzyma rękę na plecach kobiety, która ubrana jest w złotą sukienkę, płaszcz oraz sandały. Ma blond włosy. Kobieta trzyma za rękę mężczyznę z krótką brodą, ubranego w jesienną odpiętą kurtkę i jeansy. Po prawej idzie chłopiec, który trzyma mężczyznę za rękę. Chłopiec niesie plecak, ubrany jest w zwykłą koszulkę i spodnie oraz wskazuje palcem w stronę dziewczynki.
Ilustracja przedstawiająca rodzinę na spacerze.
Źródło: Ewa Dobrzyńska, licencja: CC BY 3.0.
Zadbaj o prawidłową edycję tekstuP6u3YlHS8edycję tekstu. Dobierz krój czcionkim881652c3dd3fd29a_d308e170krój czcionki. Pamiętaj o podziale tekstu na akapity. Do opisania poszczególnych grzybów zastosuj wypunktowaniem881652c3dd3fd29a_d308e179wypunktowanie. Wprowadź wyróżnieniem881652c3dd3fd29a_d308e190wyróżnienie w nazwach grzybów, używając na przykład innego koloru czcionki lub kursywy (pochylona czcionka).
Do opisów poszczególnych grzybów dołącz odpowiednie ilustracjem881652c3dd3fd29a_d308e205dołącz odpowiednie ilustracje. Użyj ilustracji wykonanych wcześniej w edytorze grafiki. Brakujących zdjęć wyszukaj w zasobach sieci internet. Pamiętaj o zachowaniu prawa autorskiego.
m881652c3dd3fd29a_d308e157
Wyrazy w zdaniu oddzielaj pojedynczymi odstępami, naciskając jeden raz klawisz Spacji.
Stosuj spację po znakach interpunkcyjnych ( . , : ; ? !), nigdy przed tymi znakami.
Stosuj spację tylko przed nawiasem i cudzysłowem otwierającym, nigdy po nich.
Stosuj spację po nawiasie i cudzysłowie zamykającym, a nie przed nim.
Klawisza Enter używaj tylko wtedy, kiedy rozpoczynasz nową myśl, (gdy chcesz zamknąć jeden akapit i otworzyć drugi) lub wstawić pusty wiersz.
m881652c3dd3fd29a_d308e170
Aby zmienić krój czcionki w całym tekście, wykonaj poniższe czynności.
Zaznacz cały tekst dowolną metodą, np. wybierz Zaznacz wszystko z grupy Edytowanie na karcie Narzędzia główne (Microsoft Word) lub zakładki Edycja (LibreOffice Writer). Możesz użyć również klawisza Ctrl + A. Cały tekst zostanie zaznaczony.
Kliknij lewym przyciskiem myszy na listę rozwijalną i wybierz czcionkę, która najbardziej ci odpowiada.
Do wyboru masz wiele czcionek. Najczęściej używane to m.in. Calibri, Times New Roman i Arial.
m881652c3dd3fd29a_d308e179
Aby utworzyć listę wypunktowaną, wykonaj poniższe czynności.
Wyszukaj i wybierz (włącz) narzędzie odpowiedzialne za punktowanie. W akapicie, w którym umieszczony jest kursor tekstowy pojawi się pierwszy punkt listy.
Wpisz tekst dla danego punktu. Kiedy skończysz, naciśnij klawisz Enter. Kursor przejdzie do następnego akapitu i automatycznie zostanie wpisany kolejny punkt listy.
Powtarzaj powyższą czynność, aż utworzysz wszystkie punkty listy.
Ostatni punkt listy zakończ klawiszem Enter, a następnie ponownie wybierz (wyłącz) narzędzie odpowiedzialne za punktowanie.
m881652c3dd3fd29a_d308e190
Aby dodać wyróżnienie (pogrubienie, kursywa i podkreślenie oraz kolor czcionki), wykonaj poniższe czynności.
Zaznacz fragment tekstu dowolną metodą.
Wybieraj kolejno odpowiednie narzędzia formatowania: Pogrubienie, Kursywa, Podkreślenie, Kolor czcionki.
m881652c3dd3fd29a_d308e205
Aby wstawić do tekstu zdjęcie lub inny plik graficzny, znajdujący się w zasobach komputera, na przykład na dysku lub na zewnętrznym nośniku, wykonaj poniższe polecenia.
Ustaw kursor pod tekstem, w nowym akapicie.
Wyszukaj narzędzia odpowiedzialne za wstawianie obrazów. W programie Microsoft Word wybierz kartę Wstawianie i w grupie Ilustracje wybierz polecenie Obrazy. W programie LibreOffice Writer z zakładki Wstaw wybierz Obraz, a następnie Z pliku…
W otwartym oknie wyszukaj plik graficzny, na przykład zdjęcie psa. Zaznacz je i wybierz polecenie Wstaw. Zdjęcie zostanie umieszczone pod tekstem.
Zaprojektuj prezentację multimedialną na temat grzybów rosnących w naszych lasach. Nie zapomnij o zasadach przygotowania prezentacjiPfgWc88Lbzasadach przygotowania prezentacji. W tym celu, wykonaj poniższe polecenia.
Wybierz motyw tłaP170rvnOQmotyw tła dla swojej prezentacji.
Zaprojektuj slajd tytułowy.
Dodaj kolejne slajdym881652c3dd3fd29a_d308e252Dodaj kolejne slajdy do swojej prezentacji.
Zamieść tekst na slajdachm881652c3dd3fd29a_d308e267Zamieść tekst na slajdach – wyszukane informacje możesz wpisać bezpośrednio do prezentacji lub wykorzystać opisy grzybów zamieszczone w opowiadaniu.
Wstaw lub skopiuj i wklej pasujące ilustracjem881652c3dd3fd29a_d308e279Wstaw lub skopiuj i wklej pasujące ilustracje do projektowanej przez ciebie prezentacji. Mogą to być zdjęcia zapisane w twoim komputerze, clipartym881652c3dd3fd29a_d308e289cliparty, bądź wykonane wcześniej rysunki. Jeśli nie masz odpowiednich zdjęć, wyszukaj je w internecie i zapisz w wybranym folderze.
W trakcie projektowania prezentacji, sprawdzaj na bieżąco uzyskany efekt, uruchamiając jej pokaz.
Rozmieść wszystkie elementy zachowując zasady dobrze skomponowanego obrazuP1DWC61Otskomponowanego obrazu.
Pamiętając o prawie autorskim, podaj źródła zaczerpniętych z internetu informacji.
Po zakończeniu prac nad prezentacją, zapisz ją w przygotowanej lokalizacji.
Doskonałym uwieńczeniem pracy będzie przedstawienie prezentacji na temat grzybów przed koleżankami i kolegami z klasy.
RtY3ZKt2mWJMV
Ilustracja przedstawia dwójkę uczniów z mikrofonami. Dziewczynka stojąca po lewej ma krótką spódniczkę, eleganckie buty oraz białą koszulkę. Chłopiec stojący po prawej ma białą koszulę, jeansy, eleganckie buty oraz krawat. Oboje mają blond włosy.
Ilustracja przedstawiająca dwójkę uczniów z mikrofonami.
Źródło: Ewa Dobrzyńska, licencja: CC BY 3.0.
Podział zadań:
Osoba pierwsza - rysowanie ilustracji (punkty 1 z listy zadań);
Osoba druga - stworzenie dokumentu tekstowego z opowiadaniem oraz opisem grzybów (punkty 2 z listy zadań);
Osoba pierwsza i druga - utworzenie prezentacji na podstawie otrzymanych opisów i grafik (punkty 3 z listy zadań).
Wszystkie osoby - prezentacja wykonanej pracy (punkt 4 z listy zadań).
Wykorzystaj poniższe pole tekstowe do planowania pracy zespołu, przydzielania ról lub zapisywania pomysłów dotyczących projektu:
RanVmlpPmkaLw
Wersja alternatywna: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Do wykonania projektu potrzebujecie:
stanowisko komputerowe dające możliwość wyszukiwania informacji w zasobach internetowych oraz wyposażone w program do obróbki grafiki rastrowej lub wektorowej, program do tworzenia prezentacji multimedialnej i edytor tekstu,
ekran i rzutnik do wyświetlenia wykonanej pracy.
Wykonanie projektu przyczyni się do doskonalenia twoich umiejętności w zakresie:
wyszukiwania informacji w różnych zasobach, między innymi w internecie,
stosowania zasad kompozycji obrazu,
tworzenia grafiki, ze szczególnym uwzględnieniem używania różnych narzędzi i form rysowania dostępnych w programach graficznych,
tworzenia dokumentu tekstowego o odpowiedniej strukturze i formatowaniu,
komponowania tekstu i ilustracji w jednym dokumencie tekstowym,
zaprojektowania struktury prezentacji i wypełnienia jej niezbędnymi obiektami (tekstem i grafiką),
tworzenia motywu prezentacji,
poszanowania praw autorskich,
prezentowania własnej pracy.
m881652c3dd3fd29a_d308e243
Aby wybrać motyw tła, wykonaj poniższe czynności.
Rozwiń okno z kolorami motywów tła.
Przesuwaj myszą po kolorach i obserwuj, jak zmienia się kolorystyka motywu.
Kliknij myszą na wybrany kolor.
m881652c3dd3fd29a_d308e252
Aby do prezentacji wstawić kolejny slajd, wykonaj poniższe czynności.
Wybierz polecenie Nowy Slajd, wówczas nowy slajd zostanie dodany oraz otworzy się okno z gotowymi do wyboru układami.
Przesuwając myszą, podświetlasz kolejne układy slajdu.
Wybierz Układ slajdu i kliknij w niego, slajd o takim układzie zostanie wstawiony do prezentacji lub zmieniony.
Aby zmienić układ na wcześniej dodanym slajdzie, wykonaj poniższe czynności.
Kliknij na niego myszą.
Wybierz narzędzie układ, wówczas otworzy się okno z gotowymi układami slajdów.
Przesuwaj po nich myszą i kliknij w ten, który chcesz wybrać.
Sprawdź, jak zmienił się układ.
Zwróć uwagę na położenie i rozmiar obiektów na slajdzie.
m881652c3dd3fd29a_d308e267
Aby dodać tekst do prezentacji, wykonaj poniższe czynności.
Jeśli chcesz wpisać tytuł, kliknij na obszar Kliknij, aby dodać tytuł.
Wpisz tytuł.
Kliknij na obszar Kliknij, aby dodać tekst.
Wpisz tekst.
Kliknij myszą poza wyznaczony obszar lub naciśnij klawisz ESC.
m881652c3dd3fd29a_d308e279
Aby wstawić obraz zapisany w komputerze, wykonaj poniższe czynności.
W wyznaczonym obszarze, kliknij ikonę do wstawiania obrazów.
Wyszukaj w otwartym oknie potrzebny obrazek lub zdjęcie.
Zaznacz go.
Kliknij myszą przycisk Wstaw lub Otwórz .
m881652c3dd3fd29a_d308e289
Aby wstawić obiekt clipart, wykonaj poniższe czynności.
W wyznaczonym obszarze, kliknij ikonę narzędzia do wstawiania clipartów.
W otwartym oknie, w wyznaczonym polu, wpisz nazwę obiektu, którego poszukujesz, np. jeż.
Zatwierdź wybór klawiszem Enter lub klikając na ikonę Lupa.