Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Facciamo una gita – Udajemy się na wycieczkę
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy środków transportu.
Uczeń zapamiętuje nazwy przedmiotów przydatnych do zorganizowania wycieczki.
Uczeń stosuje zwrot un po’ di.
Uczeń stosuje konstrukcję prima di z bezokolicznikiem.
Uczeń stosuje poprawny zapis ortograficzny.
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta, jak środki transportu znają i czy mają jakie swoje ulubione. Czy domyślają się, jakie typy środków transportu będą częstsze we Włoszech niż w Polsce? Ze względu na położenie geograficzne są to środki transportu morskiego. Może uczniowie znają już jakieś nazwy środków transportu po włosku.
Nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania rozmowy, jaką przeprowadza dwoje młodych ludzi wybierających się w podróż z Wenecji do Neapolu. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst. Zapamiętują nazwy środków transportu. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że po wyrażeniu un po’ może pojawić się przyimek di i rzeczownik bez rodzajnika. Zwraca też uwagę na pojawiające się w dialogu wyrażenie prima di z bezokolicznikiem. Można poprosić uczniów o zastosowanie tego zwrotu z różnymi znanymi im czasownikami.
W celu sprawdzenia zrozumienia dialogu uczniowie wykonują polecenie do tekstu Il viaggio da Venezia a Capri. Ponadto uczniowie mogą, korzystając z mapy Włoch, wybierać sobie różne trasy podróży i zastanowić się, jakimi środkami transportu mogliby przemieścić się z jednego do drugiego miejsca. Na tej bazie mogą układać własne dialogi, a następnie prezentować je na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Na niedaleką wycieczkę można się wybrać np. rowerami. Dobrze jest zastanowić się, co podczas takiej wycieczki może się przydać. W tym celu uczniowie oglądają dwa razy film opowiadający o wycieczce rowerowej pewnej rodziny nad pobliskie jezioro. Zwracają uwagę na nazwy przedmiotów i czynności, jakie rodzina wykonuje, np. rozbijanie namiotu.
Trzy polecenia do multimedium sprawdzają zrozumienie treści filmu i zapoznanie się z leksyką.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Najtrudniejsze ćwiczenia (7 i 8) mają być ćwiczeniami ustnymi, ale uczniowie mogą przygotować wypowiedź pisemnie. W tym celu mają do dyspozycji pola do notatek. Ćwiczenie nr 8 może też przybrać formę dialogu pomiędzy dwójką uczniów, z których jeden zadaje pytania dotyczące wycieczki, na którą wybiera się koleżanką/kolegą, a drugi odpowiada na pytania. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 2 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty następujących materiałów znajdujących się na platformie:
Alla stazione del trenoAlla stazione del treno
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
In giro per RomaIn giro per Roma
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film może stać się podstawą podobnych inscenizacji w klasie, odtwarzanych sekwencjami, które nie wymagają przemieszczania się, np.: scena wprowadzająca - wybór zajęcia na spędzenie wolnego czasu w czasie weekendu; scena przygotowania plecaka (wyposażenie, pakowanie); scena na plaży. Uczniowie wchodzą w role bohaterów filmu i starają się odtworzyć dialogi. Mogą się wesprzeć transkrypcją treści filmu (wyświetlaną na dostępnym nośniku elektronicznym w klasie, jak np. tablica interaktywna, lub wydrukowaną na kartkach).
Dla pewnego ułatwienia i zwiększenia wrażeń zabawy interaktywnej, w której liczy się użycie języka, zapamiętanie treści i logika/spójność wypowiedzi, można poprosić uczniów o zainscenizowanie powyższych partii fabuły filmowej w języku polskim. Okaże się to zaskakująco produktywne dla kolejno odtwarzanych scen również w języku włoskim. Uczniowie uświadomią sobie, ile zdołali zapamiętać z filmu i jak łatwo będą umieli tłumaczyć przerobioną w ten sposób treść.
Film może być punktem wyjścia do poszukiwań językowych dotyczących sposobów spędzania wolnego czasu w weekendy, form przemieszczania się (transportu podczas wycieczek), celów wypraw weekendowych. Będzie to wówczas okazją do poszerzenia słownictwa.