Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Alla stazione del treno – Na dworcu kolejowym
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące informacji o odjazdach pociągów.
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące zakupu biletu na pociąg.
Uczeń stosuje dokładne określenia czasu.
Uczeń stosuje odpowiednie przyimki przy czasownikach ruchu.
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.Strategie socjalne:
a) stawianie pytań;
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne;
mapa Włoch;
duży zegar.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta, czy uczniowie kupowali już kiedyś samodzielnie bilet na pociąg. Jeżeli tak, to nauczyciel prosi uczniów o podanie, jakie informacje mogą być potrzebne przy takim zakupie: jakich pytań mogą się spodziewać od sprzedawcy biletów, a jakie sami chcieliby zadać. Podobnie może być we Włoszech. Nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania rozmowy, jaką przeprowadza w kasie biletowej podróżny na dworcu kolejowym. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst. Następnie nauczyciel zwraca uwagę na to, że przy czasownikach ruchu potrzebne są różne przyimki proste i z rodzajnikiem. Uczniowie ćwiczą zdania z czasownikami partire, andare i venire i odpowiednimi przyimkami. Proponuje się przećwiczenie tych konstrukcji w formie pytań i odpowiedzi tworzonych przez uczniów.
W celu sprawdzenia zrozumienia rozmowy pasażera z kasjerką uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie ćwiczą dokładne określenia czasu, wykorzystując do tego multimedium bazowe i trzy polecenia do niego. Określanie godzin warto dodatkowo poćwiczyć. Można do tego wykorzystać duży zegar i proponować układanie pytań i odpowiedzi związanych z określaniem godzin: nastawić zegar na godzinę 8.15 i poprosić 2 uczniów o zaimprowizowanie dialogu na bazie tej godziny (np. A che ora cominciano le lezioni? Alle 8.15. Grazie).
Inny rodzaj zadania: w parach lub większych grupkach, korzystając z mapy Włoch, uczniowie szukają miejscowości i proponują różne kierunki podróży. Następnie, korzystając z różnych stron internetowych (np. z rozkładem jazdy pociągów we Włoszech), uczniowie szukają połączeń pomiędzy wybranymi miejscowościami, sprawdzają ceny biletów i układają dialogi na ten temat. Dialogi mogą być prezentowane na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ćwiczeń.
Ćwiczenia 3 i 7 mogą być przygotowane pisemnie, a następnie, po sprawdzeniu, zaprezentowane w formie ustnej. Przy ćwiczeniu 7 uczniowie mogą bawić się w zgadywanie, co kto wykonuje o której godzinie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć zagadnienia omawiane w tym e‑materiale.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1, 5, 10 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty następujących materiałów znajdujących się na platformie:
Mezzi di trasporto in cittàMezzi di trasporto in città
In cittàIn città
In giro per RomaIn giro per Roma
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia umiejętności określania godzin.
Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba wskazuje na wybrany zegar z ilustracji interaktywnej, druga osoba ma za zadanie powiedzieć, która jest na nim godzina. Po udzieleniu odpowiedzi uczniowie otwierają informację przypisaną do danego zegara i sprawdzają odpowiedź. Próbują rozstrzygnąć - samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela - czy odpowiedzieli źle, czy może istnieją dwa sposoby na określenie godziny widniejącej na danym zegarze.