Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La scuola dei miei sogni - Moja wymarzona szkoła
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VIII; poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje słownictwo dotyczące szkoły.
zapamiętuje formy trybu imperativo czasowników fare i essere.
zapamiętuje sposób tworzenia form trybu imperativo czasowników zwrotnych.
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście holistyczne
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na wstępie nauczyciel proponuje rozmowę na temat reguł zachowania obowiązujących w szkole. Uczniowie na pewno wiedzą, jakie zachowania są wskazane, jakie dopuszczalne, a jakie nie do przyjęcia. Być może uczniowie będą mogli nazwać niektóre z tych czynności po włosku. Następnie uczniowie wysłuchują tekstu źródłowego, w którym podane są różne zasady, przy pomocy trybu rozkazującego. Warto, żeby uczniowie wypowiedzieli się, czy zgadzają się z podanymi regułami, czy może dodaliby coś jeszcze. Nauczyciel proponuje, aby uczniowie podawali swoje pomysły, stosując tryb imperativo. Zwraca uwagę na formy tego trybu od czasowników fare, essere i czasowników zwrotnych. Dobrze jest przećwiczyć te formy w różnych zdaniach‑poleceniach, wykorzystując znane uczniom czasowniki, np. Se siete stanchi, riposatevi! Se hai fame, preparati un panino!
Faza realizacyjna:
W tej fazie zadaniem uczniów jest zagrać w grę o idealnej szkole, starając się uzyskać jak najwięcej punktów. Gra rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu. Może być podstawą do dyskusji na temat wymarzonej szkoły. Uczniowie starają się opisać, jak wyobrażają sobie szkołę, do której chodzi się z przyjemnością. Do multimedium przewidziane są trzy polecenia sprawdzające zaznajomienie z leksyką, która pojawiła się w grze.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. Ćwiczenie 1 może się przekształcić w dyskusję na forum klasy na temat różnych wizji szkół, które pojawiły się w grze. W ćwiczeniu 2 dodatkowo można prosić o objaśnienie znaczenia błędnych odpowiedzi. W ćwiczeniu 3 można zaproponować nieco trudniejszą wersję: uczniowie próbują uzupełnić zdania na podstawie kontekstu, bez zaglądania do odpowiedzi do przeciągnięcia. W ćwiczeniach 6 i 8 uczniowie mogą dodatkowo ułożyć zdania z powstałymi wyrażeniami. Ćwiczenie 9 można przeprowadzić w postaci rzeczywistej rozmowy między uczniami. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 4 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
La mia scuolaLa mia scuola
In classeIn classe
Le materie scolasticheLe materie scolastiche
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
La scuola in ItaliaLa scuola in Italia
Promosso o bocciato? Un giorno alle mediePromosso o bocciato? Un giorno alle medie
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Ponieważ medium jest grą, może być wykorzystane przez uczniów również w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki poprzez zabawę.