Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli irresistibili dolci italiani - Włoskie słodycze, którym nie można się oprzeć
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy wybranych deserów włoskich.
Uczeń stosuje zaimki względne (pronomi relativi).
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
ewentualnie również składniki, naczynia i narzędzia potrzebne do przygotowania wybranych deserów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, jakie nazwy włoskich deserów są uczniom znane i czy może mieli okazję spróbować niektórych z nich we Włoszech. W zależności od doświadczeń uczniów to pytanie może się rozwinąć w dyskusję na forum klasy.
Następnie uczniowie zapoznają się tekstem przedstawiającym 10 słynnych włoskich deserów. Nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo.
W poleceniu do tekstu uczniowie starają się rozpoznać desery przedstawione na ilustracjach.
W tekście objaśniającym zostały omówione formy i stosowanie zaimków względnych (pronomi relativi). Proponuje się, aby uczniowie przećwiczyli to zagadnienie układając własne zdania zawierające te zaimki.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z multimedium bazowym, którym jest film o tym, jak przygotować tiramisù. Nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo. Jeżeli warunki na to pozwalają, uczniowie mogą wykonać deser, korzystając z przepisu przedstawionego na filmie. Można też zaproponować, aby uczniowie wykonali deser w domu (np. w grupach) i przynieśli na następną lekcję.
Trzy polecenia do multimedium sprawdzają zrozumienie treści filmu.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 uczniowie mogą spróbować opisać desery występujące jako nieprawidłowe odpowiedzi.
Ćwiczenie 3 uczniowie mogliby rozwiązać również bez sugerowanych odpowiedzi.
W ćwiczeniu 5 można dodatkowo zaproponować opisanie zaproponowanych deserów.
W ćwiczeniu 6 proponuje się, aby uczniowie rozwiązali zadanie bez zaglądania do odpowiedzi.
Ćwiczenia 7, 8 i 9 można wykonać pisemnie lub ustnie.
W ćwiczeniu 8 można zachęcić uczniów, aby opisali znane im desery polskie po włosku.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 4.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Cuciniamo qualcosa insieme!Cuciniamo qualcosa insieme!
I lavori di ristrutturazioneI lavori di ristrutturazione
La casa di cui sogniamoLa casa di cui sogniamo
Il mio primo lavoroIl mio primo lavoro
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wykorzystać film do samodzielnego przygotowania włoskiego deseru tiramisù.